İslâm ve İnsan

·
Okunma
·
Beğeni
·
47
Gösterim
Adı:
İslâm ve İnsan
Baskı tarihi:
1984
Sayfa sayısı:
114
Format:
Karton kapak
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Beyan Yayınları
Baskılar:
İnsan ve İslam
İslâm ve İnsan
Kitaba henüz inceleme eklenmedi.
Kâinat ilahi bir temkinle dönüşünü sürdürürken, güneşin ışıklarıyla aydınlattığı zavallılıkları, acıları, sıkıntıları, hayal kırıklıklarını gören insan, seni düşünerek belli bir bunalım çizgisinde dondurmak isteyen şeytanın ve şeytani güçlerin elinden nasıl kurtulacaksın ? Ne zaman yüzünü Allah'a çevireceksin? Kör ve zalim madde akıntısından, isteklerinin bitimsiz selinden ne zaman kendini kurtaracaksın, vahyin nuruna erişeceksin?
Bir imtihan dünyası içinde yaşadığını unutan , yaratılış gayesine aykırı olarak hareket eden insan , kendisini hiçbir zaman güvenlik içinde hissedemeyecektir. Çünkü o , Allah' a güvenmeyi unutmuş , kendi ben ' ine güvenmek istemiştir . Bu yüzden de yalnız Allah' a güvenen tabiata da düşman olmuştur .
Özgür olmak. Ama nasıl? Özgür olmak bağlanmak demektir bizim anlayışımıza göre. Özgürlük ne başıboşluk ne de nefsin isteklerini tatmindir, tersine nefsin boyunduruğundan kurtulma, dünyanın ruhu sıkan sert çizgilerinden sıyrılma ve ruhu bir disiplin içine almadır. Vahyin ruha ve hayata kavuşmasıdır. Kısacası teslimiyettir.
Hayat acıyla örülmüştür. Başkasının acı çekmesini azaltmak, insanın acısını azaltmak, dünyanın yapısındaki acıyı azaltmak demektir.
Başarıdan dolayı gurura düşmek , Allah' a ortak koşmak demektir . İnsan başarısından dolayı yüzde yüz bir güvene kapılıp gurur bataklığına düştü mü , Allah bu gelişmeye öyle bir tırpan atar ki mağrur insan körlüğüyle onu göremez olur ve uçuruma yuvarlanır .
İslâm, düşüncesinde ise insan Allah'ın bir mucizesi ve O'nun yeryüzündeki halifesidir. Allah, yalnız insanı bir imkanlar varlığı olarak yaratmıştır.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
İslâm ve İnsan
Baskı tarihi:
1984
Sayfa sayısı:
114
Format:
Karton kapak
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Beyan Yayınları
Baskılar:
İnsan ve İslam
İslâm ve İnsan

Kitabı okuyanlar 7 okur

  • Okuyan Bulut

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0