İslam ve İnsanlığın Geleceği

·
Okunma
·
Beğeni
·
2.094
Gösterim
Adı:
İslam ve İnsanlığın Geleceği
Baskı tarihi:
Ekim 2015
Sayfa sayısı:
151
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789753520096
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Pınar Yayınları
Baskılar:
İslam ve İnsanlığın Geleceği
İslam ve İnsanlığın Geleceği
İslam ve İnsanlığın Geleceği
Müslümanlar iyi bir Müslüman olmayı, ilk görev olan Allahın hükümranlığını yeryüzünde gerçekleştirmek olarak gördükçe ve bu vazifeyi yerine getirme gücünü kıldıkları namaz, gittikleri hacc ve tuttukları oruçtan aldıkça, birkaç on yıllık bir süre içinde, İndüs nehrinden, Atlantik okyanusuna kadar milyonlarca erkek ve kadını kendi imanlarına kazandırdılar.

İyi bir Müslüman olmanın, kendini yalnızca ayin ve ibadetlere vermek ve artık Allah yolunda yaratıcı çabalarda bulunmamak demek olduğuna inanmaya başladıkları zaman ise, harikulade çiçekleniş ve yükseliş solup düştü. İslam, tarihin aktif öznesi olma niteliğini yitirdi. Sonunda yabancı istilacıların ve sömürgecilerin ellerinde bir nesneye dönüştü.

Bugün, Batı dünyasında, özellikle Hıristiyanlar arasında milyonlarca erkek ve kadın, medeniyetlerinin iflasının ve çıkmazlarının bilincine varmışken, açıklık ve kaynağı olan Kuranın yaratıcılık ruhuna sadık kalmasını bilirse Yani bütün dinlerin en evrenseli olması, din konusunda her türlü baskıyı reddeden özellik taşıması gibi, kendisini gerçek çehresiyle göstermesini bilirse İşte o zaman bütün dünyada, İslamın yayılışının altın dönemi olan 7. Yüzyıldakinden çok daha büyük bir yayılma imkanına sahip olacaktır.

Bu yayılma gücü İslamda mevcuttur.
224 syf.
·2 günde·Beğendi·8/10 puan
İslâm, er ya da geç , bizim hepimizin kabul ve tasdik edeceği bir dindir...
Goethe
Kur'an en modern bilim ve tekniklerin gerek vardıkları sonuçlar, gerekse başvurdukları prensiplerle ters düşecek hiçbir şey içermez. Tam aksine Kur'an araştırma yapmaya bir çağrıdır.
Hakkında en çok bilgiye sahip olduğumuzu sandığımız, aslında en çok yanlış bilgiler ve uygulamalar içeren, kavramlar kargaşasıyla baş başa kaldığımız bir din İslam.
İslam ve İnsanlığın geleceği sayesinde şahit olduklarım daha da arttı diyebilirim.İslam dünyasında kadının yeri; denizin dibinde bulunan bir inci gibi kıymetli ve değerli . Kadının sosyal hayatta aldığı rolleri ve dini görevleri hep bir adım ileride, çağın hep üstünde tutulmakta.
İslamiyet körü körüne bağlanmayı, sadece beş vakit namazına kapanmayı, var olan bütün vaktini ibadete ayırıp, dış dünyadan soyutlanmayı reddeder.
Geçmişten günümüze kadar gelen doğru bildiğimiz pek çok yanlışın İslamiyet'in değil, insanların yanlışı, eksikliği ve geleneklerden ibaret olduğunu bu kıymetli eser sayesinde özümseyebileceğimizi düşünüyorum.
Duyumsanacak bir çok şey var.
İyi okumalar...
224 syf.
·27 günde·Beğendi·9/10 puan
BENCEEEE:

Mükemmel, Harikaaaaa, Tokat gibi..

Kitabı okumadan önce bu kadar etkileneceğimi ve tespitler, olaylara bakışı karşısında sürekli olarak ‘vay bee’ diyeceğimi hiç düşünmezdim.

Roger Garaudy de bir çok öncü şahsiyet gibi İslâm’ı sonradan seçmiş bir yazar. Müslüman olmadan dahi İslâm’a çok objektif bir pencereden bakmış bunu ‘Geleceğimiz de İslâm var’ kitabında anlıyoruz. Bilmiyorum ama İslâm’ı sonradan seçen insanların İslâm’a çok daha derin ve çok daha saygılı bağlandıklarını düşünüyorum.

Kitabı müslümanım diyen herkes okumalı ve nerede yanlış yaptığını idrak etmeli çünkü biz müslümanlar bir çok noktada yanlışlar yapıyoruz. İslâm’ı kimseye zararımız dokunmadan, evde kendi halimizde yaşayınca oldu sanabiliyoruz. Ezberden gidiyoruz biraz ve ruhunu yaşamıyoruz. Asıl noktayı kaçırıyoruz sanki taklitle yetiniyoruz. ( kendimden pay çıkarıyorum)

Tespitleri ve olaylara bakışını çok yerinde buldum. Bir zamanlar müslüman olmamasının vermiş olduğu bilgiler ile de İslâm’ın neden doğru din olduğu, kendi çıkmazlarından İslâm’ın insanı nasıl çıkardığını anlatış şekli çok hoşuma gitti.

Ümmet-Toplum üzerinde durması, birçok yerde zekatı vurgulaması ve biz müslümanları harekete çağırması, bir olmaya çağırması çok manidar..

Rabbim öylesine güzel ki Garaudy’i hidayete erdirip onun bilgi ve birikimiyle İslâm’a hizmet etmesini sağlamış.

Garaudy için okurken dikkat edilmesi gerektiğini söyleyenler oldu. Ben bunu tam olarak hangi konuda söylüyorlar idrak edemesem de kitaptan birçok şey öğrendim ve çok istifade ettiğimi düşünüyorum bunlar için Allah ondan razı olsun..
224 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Bir kitabçe kadar kaynakça ve fihristi olan kitab. Doğu ve batı kaynaklarından derlenmiş nefis bir eser. Hint alt kıtası müslümanlığına dair ilk defa bu kadar net ve kendinden emin cümleler okudum. Her ne kadar kendisi sonradan müslüman olsa da üslub ve araştırma tarzı bakımından batı gözlüğünü çıkarmış değil. Bazı konularda müslümanlara yönelttiği eleştirileri doğru bulmakla beraber müslümanları itham ettiği için izzetime dokunduğunu hissettim. Özellikle sonradan uydurulan peygambere dair hikayelerin naklini okudukça hakiakten bu şekilde inanan müslümanlar var mı diye düşündürdü.
224 syf.
·13 günde·Beğendi·10/10 puan
Harika ötesi bir eser Yazardan okuduğum ilk kitap, mutlaka diğer kitaplarına da bakacağım. İslamı çok çok güzel anlattı, her ince detayına kadar. Mutlaka bakın derim.
224 syf.
·12 günde·Beğendi·9/10 puan
Dünyaya barışı,adaleti ve düzeni sadece İslam'ın getirebilecek güce sahip olduğu düşüncesini kendi metotlarıyla anlatım kalitesiyle iletiyor okuyucuya, Bence kesinlikle okunmalı
Kitaplarındandır.

Alıntıları:
☀︎︎ İnşaallah (Allah dilerse) deyimi, bizim sorumluluğumuzdan hiçbir şeyi eksiltmez. Sadece bize her türlü "böbürlenmeyi" veya "kendisini yeter bulmayı" yasaklar.
☀︎︎ “Allah’tan korkmak, O’nun hoşuna gitmemekten korkmak, yani O’nu sevmektir.”
♥︎ Hz. Peygamber şöyle diyordu:

İçinde bir adamın aç olduğu
her toplumdan
Allah korumasını çeker!
224 syf.
·24 günde·Beğendi·10/10 puan
Yazarın her zamanki gibi akla zarar genişlikte bir kaynakça ve hem batılı hem doğulu analizlerin üzerine inşa ettiği muhteşem bir tefekkür.. Sorunu tesbit eden soru sorma şekli, şimdiye kadar gelen uygulamalardan karşılıklı cevap oluşturması ve hepsinin arkasında merhamet ve vicdana dayanan tatlı üslubuyla kitap, tekrar tekrar okunması gerekenlerden...
224 syf.
·42 günde
Roger Garaudy kitabın başında İslam'ı tanıtarak başlamış. Daha sonra İslam'a karşı oluşmuş önyargıları kırmış ve en sonunda müslümanların genel sorununu tesbit edip buna çözüm getirmiş. Gerçekten adı kitabı özetlemiş. Kitapta genel olarak önemli noktalara değindiğini düşünüyorum. Tavsiye ederim.
224 syf.
·Puan vermedi
İslam ve İnsanlığın Geleceği - Roger Garaudy

Roger Garaudy’nin okumuş olduğum ilk kitabı. Bu yaşımda tanışmış olmanın burukluğunu yaşarken kitapta bahsettiği kavramlar ve olaylar hakkında bilgi sahibi olmam belki de doğru zamanda tanışmışım diyorum.
Garaudy, İslam’a girerken eli boş gelenlerden değil. Müslüman olmadan önce ki donanımı ve düşünce yapısıyla da zaten entellektüel insan olmasının yanında hareket adamı da aynı zamanda. Dertli adam. Derdinin dermanını Rabbim İslam ile şereflendirerek vermiş.

Kitapta çağın içinde bulunduğu durumu izah ederken yaptığı tespitler çok kıymetli ancak kitabın 80’lerde yazıldığını unutmamalı birçok mesele değişmiş veya ilerlemiş durumda. Ancak Batı aynı medeniyet zeminin üzerinde ve Garaudy’nin de bahsettiği gibi bu zemin çürük ve elbette yıkılacak. İki blok arasında geçen yılların ardından Sovyetler dağılmış hükümdar Batı Avrupa ve Amerika olarak devam etmektedir. Ancak Kapitalizm daha da güçlenmiş içine tüm dünyayı sığdırmıştır. Garaudy’nin bahsettiği o buhrandan Kapitalizm daha da güç kazanarak çıkmıştır. Ama manen yaşanan yokluk elbette bir sancı yaratmakta hâla. İşte tam bu noktada İslam’a muhtaç olan bir dünya.
Garaudy zihin dünyasını inşa eden Marks’ın bu kitabı yazarken etkisinden çıkamadığını belli ediyor. Diğer kitaplarında bunun ne kadar sürdüğünü merak ediyorum.
İslam’a yapılan eleştiriler ve Müslümanlara yapılan özeleştiri birçok Şarkiyatçıdan veya Müslümandan duyamayacağınız cinsten.
Yeniden uyanış için beyninizde bir sarsıntı olarak ve ufuk kazandırması adına mutlaka okunması gereken bir eser.
192 syf.
·Beğendi·6/10 puan
Kur'an'da namazla birlikte en çok yanyana zikredilen ibadet olan zekatı
İnceleyen üstat Namaz dinin direğidir ama zekat İslam'ın köprüsüdür hadisinden yola çıkarak zekatın sadece bir vergi değil kişi başına düşen Gayri safi milli hasıla ile aynı anlama geldiği teşhisini koyuyor din konusunda aydınlanmak için Herkesin okumasını tavsiye ederim
151 syf.
·3 günde·Beğendi·9/10 puan
Roger Garaudy, İslam ve İnsanlığın Geleceği adını taşıyan bu kitap ile İslam dünyasında yaşanan sıkıntılar ve bundan kurtulmak için yapılacaklar hakkında okuyucuya bilgiler veriyor. Var olan ekonomik ve siyasi çözümler yerine İslami olarak yapılması gerekenleri kendince anlatıyor.

Bir dönem bilimde de söz sahibi olunduktan sonra, İslam dünyasının bilim anlamında düşüşe geçmesinin sebepleri nelerdir? Bu doğrultuda bu konuyu irdeliyor ve tespitlerini paylaşıyor.

Kitap 8 ana bölüme sahip. 'İslam Nedir?' başlığına sahip ilk bölümde, İslamiyet, yayılışı, ibadetler hakkında bilgi verdikten sonra ikinci bölümde ise, 'Tasavvufi Hayat' işleniyor. Üçüncü bölümde ise 'İslam ve Eleştirel Düşünce' işlenir. Bu bölümüm içinde ise içtihat, şeriat, sünnet kavramları yer alıyor. Dördüncü bölümde ise 'İslam'ın Yeni Bir Yayılışı İçin' başlığı ile İslam ve mesajların devamlılığını inceliyor. Beşinci bölüm, 'Bilim ve Teknikler'i içeriyor. Altıncı bölümde ise 'Gelişme ve Ekonomi', yedinci bölümde 'İslami Bir Gelişme Arayışına Doğru', sekizinci bölümde ise 'İslami Bir Kültür Devrimi' başlıkları ile konular işleniyor.

Roger Garaudy, Fransız kamuoyuna İslam'ın görünen yüzüyle gerçek yüzünü karşılaştırıp, Kur'an'a göre olması gerekenleri anlatıyor. Onda şeyh, şıh, tarikat, mürit, cemaatseverlik yok. Tarikat, cemaat taassubundan kurtulup öze dönüş mücadelesi var. O yüzden de bazı kesimler tarafından sevilmez. Ama çok da önemli değil. Fransızca konuşan geniş coğrafyada hem Müslümanlar hem de diğer din mensupları için görüşlerini ifade ediyor.

Yine harika bir kitap daha. Roger Garudy 1990 yılında geçmişi yazsa da anlattığı çoğu şey maalesef hala çözüm bulamadan, gelişme göstermeden, askıda kalmaya devam ediyor. Okudukça şaşırıp şaşırdıkça dikkat kesilip nasıl yani diyerek bildiğimiz (ya da bildiğimizi sandığımız), duyduğumuz çeşitli ritüellerin ve İslam dinine ait bazı bilgilerin kaynağına inerek, aydınlatıcı bilgiler veriyor.

Okuduğum kitap Pınar Yayınları, 10.baskı 2016 tarihlidir. Bu kitabı tercüme eden Cemal Aydın. Roger Garudy'in şimdi külliyatını Timaş yayınları çıkartıyor (ama kitap kapak tasarımları çok kötü).


Bu kitabı 30 Ekim - 1 Kasım 2019 tarihleri arasında okuyup inceleme yazısı ise 25 Şubat 2020 tarihinde 1000Kitap sitesine eklenmiştir.
224 syf.
·2/10 puan
Yazarın islami anlatması bazı olaylara bakış açısı güzel. Çıkarılacak dersler var ama tesettür, miras hukuku, çok ekşililik hakkında yapmış olduğu modernist yorumlar ne yazık ki İslâmı tam manasıyla anlamadığını ve nerede durması gerektiğini öğrenemediğini gösteriyor. İslâmın yenilenmesi gerektiği Abduh ve R. Rıza gibi yenilikçilerin izinden giden bir reformist. Bir fakih gibi Kurandan sünnetten aklına ve mantığına göre hüküm çıkartma yolunda hareket etmiş. Rabbim hakiki manada iman etmeyi nasip etsin.
224 syf.
·8 günde·Beğendi·Puan vermedi
Bu kitap Garaudy'den okuduğum üçüncü eser oldu. Diğer ikisi Müslüman olmadan önce kaleme aldığı eserleriydi ancak bu Müslüman olduktan sonra kaleme aldığı eserlerden biriydi. Diğer ikisine göre dil olarak anlatım olarak daha anlaşılır daha kolay okunur buldum.

Kitap Goethe'den "İslâm, er ya da geç, hepimizin kabul ve tasdik edeceği bir dindir." bu alıntıyla başlıyor ve içeriğini bir manada özetlemiş oluyor.

İslâm hakkında genel bir bilgi sunumu yapmış, yükselişini ve çöküşünü değerlendirmiş, İslâm'ın ilk zamanlarında olduğu gibi canlanması için neler yapılabileceğini değerlendirmiş. Bu değerlendirmelerde en çok söylediği şey ise "güncelleme". Neyin güncellenmesi? Kurân'ın tekrarlarıyla yetinmeyip yeniden okumak, Medine toplumunun ruhunu ve mücadelesini anlamak onları örnek alarak yeni yöntemler yeni metotlar geliştirmek...

Değişen ve dönüşen dünyada her alanda ve her anlamda sağlam bir şekilde ayakta durmak için bu güncellemenin şart olduğunu ısrarla savunuyor.
Sanki şeriat artık sadece evlilik, kadınların farklılığı, miras, hırsızın elinin kesilmesi ve zina edenin recmedilmesinden ibaretmiş gibi görülür.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
İslam ve İnsanlığın Geleceği
Baskı tarihi:
Ekim 2015
Sayfa sayısı:
151
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789753520096
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Pınar Yayınları
Baskılar:
İslam ve İnsanlığın Geleceği
İslam ve İnsanlığın Geleceği
İslam ve İnsanlığın Geleceği
Müslümanlar iyi bir Müslüman olmayı, ilk görev olan Allahın hükümranlığını yeryüzünde gerçekleştirmek olarak gördükçe ve bu vazifeyi yerine getirme gücünü kıldıkları namaz, gittikleri hacc ve tuttukları oruçtan aldıkça, birkaç on yıllık bir süre içinde, İndüs nehrinden, Atlantik okyanusuna kadar milyonlarca erkek ve kadını kendi imanlarına kazandırdılar.

İyi bir Müslüman olmanın, kendini yalnızca ayin ve ibadetlere vermek ve artık Allah yolunda yaratıcı çabalarda bulunmamak demek olduğuna inanmaya başladıkları zaman ise, harikulade çiçekleniş ve yükseliş solup düştü. İslam, tarihin aktif öznesi olma niteliğini yitirdi. Sonunda yabancı istilacıların ve sömürgecilerin ellerinde bir nesneye dönüştü.

Bugün, Batı dünyasında, özellikle Hıristiyanlar arasında milyonlarca erkek ve kadın, medeniyetlerinin iflasının ve çıkmazlarının bilincine varmışken, açıklık ve kaynağı olan Kuranın yaratıcılık ruhuna sadık kalmasını bilirse Yani bütün dinlerin en evrenseli olması, din konusunda her türlü baskıyı reddeden özellik taşıması gibi, kendisini gerçek çehresiyle göstermesini bilirse İşte o zaman bütün dünyada, İslamın yayılışının altın dönemi olan 7. Yüzyıldakinden çok daha büyük bir yayılma imkanına sahip olacaktır.

Bu yayılma gücü İslamda mevcuttur.

Kitabı okuyanlar 172 okur

  • Adem FINDIK
  • Asya√√
  • Ahmet Gürlük
  • Rayiha
  • zytncns
  • Papatyacıkk
  • Kadir Doğan
  • Enes Enes
  • Yesilmasa
  • Semetey

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%13.6 (6)
9
%6.8 (3)
8
%9.1 (4)
7
%2.3 (1)
6
%4.5 (2)
5
%0
4
%4.5 (2)
3
%2.3 (1)
2
%0
1
%0