İslâm'a İlk Adım

Ebu'l A'lâ el-Mevdudi

İslâm'a İlk Adım Sözleri ve Alıntıları

İslâm'a İlk Adım sözleri ve alıntılarını, İslâm'a İlk Adım kitap alıntılarını, İslâm'a İlk Adım en etkileyici cümleleri ve paragragları 1000Kitap'ta bulabilirsiniz.
İslam,cinsi arzuların körleştirilmesini istemez. bunların kontrol edilmesini ve düzenlemesini emreder. Bu arzuların tatminini evlilikte artar. İnsanın nefsine zulmetmesine ve nefesini tamamen ihmal etmesini yasaklar. Hayatın helal olan refah vasitalarindan ve zevklerinden yararlanmasını, hayatın ve problemlerin içerisinde muttaki ve sağlam kalmasına izin verir.
Sayfa 167Kitabı okudu
İnanan kimse her türlü şart altında ümitsizliğe ve üzüntüye kapılmaz.
Sayfa 106Kitabı okudu
Reklam
"Aile sadece insanın beşiği değil, aynı zamanda medeniyetin de beşiğidir."
Sayfa 169 - İnkılâb yayınları
"Hiç kimse yüzünde utanç lekesiyle doğmaz; hiç kimse de boynunda şeref yaftası asılı olarak dünyaya gelmez."
Sayfa 66 - İnkılâb yayınları
Bir kişinin Müslümanlığı kusurlu veya noksan olabilir ama imansız İslam olmaz. İmanın olmadığı yerde İslam'da yoktur. İslam'ın olmadığı yerde ise küfür vardır.
Allah'ı bütün sıfatlarıyla bilen kişi hakikatin başlangıcı ve sonucunu da bilir.İlk adımı doğru yolda attığı ve hayatının yönünden emin olduğu için asla yoldan çıkarılamaz
Reklam
İnsanın ilk beşiği ailedir. İnsanın temel karakteri burada oluşturulur. Bu sebeple, aile sadece insanın beşiği değil aynı zamanda medeniyetin de beşiğidir.
Sayfa 135Kitabı okudu
İnsanın zihin,ruh,inanç,ahlak ve fiilerini temizleyen Allah'ın sıfatlarının bilgisidir.
Tevhid bütün cehalet bulutlarını dağıtır ve ufku hakikat ışığıyla aydınlatır.
Müslüman ahlâki hayatı daima Allah korkusu, takva, doğruluk ve dürüstlükle dolu olacaktır. Müslüman, Allah'ın her şeyin biricik sahibi olduğu, başkalarına verdiklerinin Allah'ın bir emaneti olduğu, kendisine verilen özgürlüğün gelişigüzel kullanılmaması gerektiği ve onu Allah'ın iradesine göre kullanmanın kendi yararına olacağı inancı ile yaşar.
Sayfa 23 - İnkılap basın yayın.Kitabı okudu
Reklam
Dip Not
Bize havada kuşlar gibi uçma, suda balıklar gibi yüzme öğretildi. Fakat dünya üzerinde nasıl yaşayacağımızı bilmiyoruz..
Sayfa 22 - İnkılap basın yayın.Kitabı okudu
İslam başka insanların hayat tarzlarını taklit etmeyi yasaklamıştır. Taklit psikolojisi bunun aşağılık duygusundan kaynaklandığını ve neticesinin yenik bir zihniyetin ortaya çıkması olacağını belirtmektedir. Başkalarını kültürel yönden taklit etmenin bir millet üzerinde çok feci sonuçları vardır; İç canlılığı yok eder, basiretini daraltır, eleştirel yeteneğini köreltir, aşağılık kompleksi doğurur, gitgide bütün kültür kaynaklarını tüketir ve ölüme mahkum eder.
Sayfa 146Kitabı okudu
Küfür aynı zamanda bir zulümdür..
Zulüm nedir? Zulüm, her türlü kuvvet ve gücün gaddarca ve adaletsiz bir şekilde kullanılması fiilidir. Eğer bir şey adâletsiz bir şekilde davranmaya veya asıl fıtratına, gerçek iradesine ve tabiî yeteneğine karşı davranmaya zorlanırsa, bu baştan başa zulümdür..
Sayfa 15 - İnkılap basın yayınKitabı okudu
Tedavi için doktora gider ve talimatlarını yerine getirirsiniz. Ne burnunuzu tıbbî meselelere sokar, ne de doktorla tartışmak suretiyle mantık yeteneğinizi denersiniz. Hayatta en uygun davranış budur. Dinî meselelerde de aynı şey yapılmalıdır.
Sayfa 45 - İnkılap basın yayın.Kitabı okudu
Orucumuz süresince her an, ihtiras ve arzularımızı bastırır; böyle yapmakla da Allah'ın kanununun üstünlüğünü ilan ederiz.
305 öğeden 1 ile 15 arasındakiler gösteriliyor.