İslamcı Erol Nasıl Çıldırdı?

5,8/10  (12 Oy) · 
25 okunma  · 
5 beğeni  · 
450 gösterim
İslamcı Erol Nasıl Çıldırdı? tüm dünyanın merak ettiği, hepimizi düşündüren büyük soruya cevap veriyor: Nasıl oldu da "Sade Müslümanlık" yıkıcı bir ideolojiye dönüştü?

Nihat Genç, olağanüstü bir anlatımla, felsefi, psikolojik, siyasi, sosyolojik tespitler eşliğinde gerçekleri önümüze seriyor. Roman, bir kişinin, zihniyetin ve toplumun dönüşümünü arka planıyla birlikte anlatıyor. Cemaat içinde yalnızlık çeken Erol, insan sarrafı Aysun, kibirli ve riyakar Bahri Abi, avanesi Osman, cilveli medya maymunu Nur, dünyanın en mazlum güzeli Dua... Öbür dünyadan fırlatılan cesetler, vicdanın cephanesi, bir saniye süren aşk ve ruhsuzlar ile beyinsizlerin hiç bitmeyen savaşı...

-Bir kitabevinde çay içerek sessizce oturan insanlar niçin ve neden canavarlaştılar?
-Gönül huzuru peşindeyken, nasıl hırslı, vahşi kapitalistler haline geldiler?

Yakın dönemde yaşanan kültürel evrimi, şiirsel bir hızla, felsefi tespitler ve unutulmaz gözlemler eşliğinde okuyacaksınız.

-Manevi bir yolculuğun rotası nerede değişip sapıyor?
-Hangi yalanlar zinciri, daha büyük yalanlara ve şiddete bağlanıyor?
-"Hakikati" arayan yoksullar nasıl doyumsuzca lüks peşinde koşmaya başlıyor?

İslamcı Erol Nasıl Çıldırdı? zihin açıcı, sürükleyici, heyecan dolu bir roman.
 • Baskı Tarihi:
  Eylül 2015
 • Sayfa Sayısı:
  176
 • ISBN:
  9786055162580
 • Yayınevi:
  April Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
Mehmet Y. 
06 Mar 2017 · Kitabı okudu · 1 günde · 7/10 puan

Nihat Genç’in anlatmak istediği şeyleri anlıyor ve hatta ona büyük ölçüde katılıyorum da. Takva filmine benzer bir kurguda Türkiye’de siyasal İslamcılığın iflasını anlatmış. Evet, dini siyasallaştıran partisinden, cemaatlerine, medyasından daha bir çok şeyine kadar hepsi, zafer gibi görünen büyük bir çöküşün içindeler bence de… Dini değerler hiç bu kadar yara almamıştı. Bu konuda belki de bir kitap dolusu olabilecek kadar çok şey yazabilirim ama şimdilik kalsın…

Genç, Erol adlı temiz bir Müslümanın çevresindekilerin sıra dışı yükselişleri ve kirlenişlerini anlatmaya çalışıyor. Ancak bunda ne kadar başarılı oluyor derseniz, vasatı aşamadığını söyleyebilirim. Roman dili olarak zaman zaman tekliyor. Öyle ki bazen sanki Nihat Genç’in bir TV programını izliyormuşuz hissi veren nutuk bombardımanına tutuluyoruz. Yine de bir güncel dönem eleştirisi için okunabilecek bir kitap; lakin böyle bir konuyu mesela bir Murat Menteş yazsa idi sanırım çok daha farklı olabilirdi.

Cetin Demirkiran 
25 Eyl 2017 · Kitabı okudu · 7 günde · Beğendi · 5/10 puan

Bazen begendim derken sunu kastetmek isterim bir kitab kac sayfa olursa olsun eger ki, bana bir cümlede kurgusu mükemmel dedirecek birtek cümle okutursa degere sayan bulurum. Bunlardan birkacini zaten arkadaslar formda yazmislar. iste sunu anlatmak istiyorum demek istedigim icin yinede birkac cümlesi kaynak olarak düsecegim yazima. Üzerinde daha anlamli düsünülmesi adina; mesela " Her yeni gün, dünün hikayesine bambaska bir anlam giydiriyor." , " Duyu ve duygu organlarimiz kökünden iptal edilsin diye mi 'dindar' oluruz? " , " Ütopyalari 'idamla' yargilanip hayalleri müebbet acliga mahküm edilmis son kusagiz." , " Hangi fikrin sahibi olursaniz olun hiyerarsik disiplin icinde demokrasi mümkün degil." Tabi burada demokrasi kelimesine dokunmadan gecemiyecegim hani yokarida yazmistik ya her yeni gün, dünün hikayesine bambaska bir anlam giydirir diye, iste demokraside muzdarip bu giydiristen. Buna Livanelinin Son ada kitabinin söylesi bölümünden bir kayit düserek fark ettirmeye calisacagim. Demokrasinin aslinda ne kadar aldatici bir kavram olabileceginin cok aci sonuclarini yasadik yasiyoruz. Demokrasi " Cogunluk diktatörlügü" yanitini vermis Maurice Duverger böyle tanimlamis demokrasiyi. Birde su cümle varki " Yavas ölümü hayat saniyorlar" , " Bunlar varya insan olma haklarini 'birilerine' teslim etmisler. Yazar ucu acik cümleler kurmus düsünelim diye muhtesem yani demek istedigim kitabin 173 sayfasina sadece en büyük harflerle sadece bunlari yazmis olsaydi ve bende sadece bunlari okumus olsaydim bu kitabi iyiki okumusum derdim. bu yüzden ben bir kitabdan bir kelime ögrensem bir kitab okuma vaktini kar ve kurtulmus adlederim. Bu kitabi iyiki okumusum arkadaslar. Saygilarla

Kitaptan 14 Alıntı

Ruh Adam 
25 Ağu 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

İnsan uyuduğunda bütün organlarını unutur, insanın uykudayken tek irkildiği yer kaburgasının altı, böğrüdür... Derin uykudayken bizim yanımızda tek bulunan beden bölgemiz kaburga altıdır. Vücudumuzda bir kaburga boşluğu olduğunu gösterir. Kaburga altı bir cennet sendromu cennette aldığımız tek yaradır... Bu yarayla erkek ve dişi diye ikiye bölündük... Derin uykuda hiç kimse kendini erkek ya da dişi görmez...

Cennet günlerinde kaburgamızın altı boş değildi. Derin uykuya girerken kaburga boşluğumuzun bize kendini hissettirmesi Havva'nın henüz yaratılmadığı hem kadın hem erkek olduğumuz cennet günlerini yaşatır bize.

İslamcı Erol Nasıl Çıldırdı?, Nihat Gençİslamcı Erol Nasıl Çıldırdı?, Nihat Genç
Buket Tımaç 
24 Oca 17:26 · Kitabı okudu · 5/10 puan

"Başımız çıkmaz çözülmez bir derde girdiğinde neden hayallerimiz çocukluğumuza kaçıp sığınır? "

İslamcı Erol Nasıl Çıldırdı?, Nihat Genç (Sayfa 34)İslamcı Erol Nasıl Çıldırdı?, Nihat Genç (Sayfa 34)
Buket Tımaç 
24 Oca 17:20 · Kitabı okudu · 5/10 puan

"Ömrümüz her hükümet karşısında mahkemelerde suçsuzluğumuzu ispat etmekle geçiyor.Ve yine suçsuzuz ama hala mutsuzuz. "

İslamcı Erol Nasıl Çıldırdı?, Nihat Genç (Sayfa 31)İslamcı Erol Nasıl Çıldırdı?, Nihat Genç (Sayfa 31)
Mehmet Y. 
06 Mar 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Hangi Müslümanlık, hangi ülkenin hangi mezhebin Müslümanlığı, hangi çağın Müslümanlığı? Anne babalarımızla yaşayan Müslümanlık mı, bugünlerde icat olunan ideolojik İslamcılık mı?

İslamcı Erol Nasıl Çıldırdı?, Nihat Genç (Sayfa 22 - April)İslamcı Erol Nasıl Çıldırdı?, Nihat Genç (Sayfa 22 - April)
Mehmet Y. 
06 Mar 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Gözlerimizin önünde 'inancımı yaşamak istiyorum' gibi mazlum mağdur bir hak talebinin arkasında gizlendiler, çok sonra meğerse 'inancımı yaşamak istiyorum' demek 'seni kendi ceza anlayışıma göre yargılayacağım' demekmiş, onu anladık.

İslamcı Erol Nasıl Çıldırdı?, Nihat Genç (Sayfa 37 - April)İslamcı Erol Nasıl Çıldırdı?, Nihat Genç (Sayfa 37 - April)
Ruh Adam 
25 Ağu 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Cemaat örgüt kişisel günahları bölüşüyor mu, bize şefaat yok mu, yarın Allah'ın huzurunda tek tek değil bir cemaat olarak topluca mı yargılanacağız?

İslamcı Erol Nasıl Çıldırdı?, Nihat Gençİslamcı Erol Nasıl Çıldırdı?, Nihat Genç
Ruh Adam 
25 Ağu 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Türk dizilerinden mutluluk, mutsuzluk kelimelerini çıkart, geriye hiçbir şey kalmaz, bu ideolojiden "münafık israil ajanı mason" kelimelerini al, geriye hiçbir şey kalmaz.

İslamcı Erol Nasıl Çıldırdı?, Nihat Gençİslamcı Erol Nasıl Çıldırdı?, Nihat Genç
Ruh Adam 
25 Ağu 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Yüz binlerce Suriyeli, Iraklı genç kız Amerikan süngüleriyle sabahın beşinde evleri basılıp deşildi. On binlercesinin kafası kesildi. On binlercesi köle olarak alınıp satılıyor. Yüz binlercesinin bombalarla kolu bacağı koptu. Stadyumların, şehirlerin ortasına atom bombaları atıldı... Ne İslam alimlerinden, ne diyanetten bu felaketler yaşanırken "Alayınızın a..... koyayım... a..... koduğumun çocukları" diyen insani bir isyan gerçek bir protesto çıkmadı.

Vahşet karşısında çıplak bir insanlık durumu gerçek bir insanlık öfkesini dillendirecek, "Alayınızın..." diyecek tek kişi, tek beden, tek bir insan numunesi çıkmıyor. Dini dil hepsinin elini kolunu bağlamış.

Kutsallığın sülü püslü ilahi kelimeleriyle kendinizi örtün insanlığınızı gömün unutun.

İslamcı Erol Nasıl Çıldırdı?, Nihat Gençİslamcı Erol Nasıl Çıldırdı?, Nihat Genç
2 /