İslam'da Dini Tefekkürün Yeniden Teşekkülü

0,0/10  (0 Oy) · 
2 okunma  · 
1 beğeni  · 
124 gösterim
"İslam'da Dini Tefekkürün Yeniden Teşekkülü" adlı eseri önemli kılan ilk sebep, düzyazı türünden kaleme alınmış olmasıdır. İkincisi ise Muhammed İkbal'in öteki bütün eserlerinden daha güncel, geniş kapsamlı ve büyük yankı uyandıran bir nitelik taşımasıdır. Bu kitap, İkbal'in din,tasavvuf, düşünce dinamizmi ve çağdaş dünyada Müslümanların durumu konularında neler düşündüğünü bize doğrudan ve herhangi bir şüpheye yer bırakmayacak şekilde anlatmaktadır.

Ayrıca bu eser,çağımızda İslam'ın metafizik sisteminin tümünün ele alındığı tek eser olarak da kabul edilebilir. Dahası Batı 'biliminin' önemi üzerinde de durulmuş, onun gerçek değeri büyük bir ustalıkla ortaya konmuştur.
 • Baskı Tarihi:
  Kasım 2014
 • Sayfa Sayısı:
  240
 • ISBN:
  9786059918107
 • Çeviri:
  Sofi Huri
 • Yayınevi:
  Mutena Yayınları
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 1 Alıntı

İlim ve dini tecrübe
Sokrat bütün dikkatini sadece insanların dünyasına çevirmişti.Ona göre araştırma bitki,böcek ve yıldızlar üzerinde değil, yalnız insanlar üzerinde yoğunlaşmalıydı.Bu,ufacık bir arının bile İlahi ilhamımdan yararlandığını belirten ve okuyucuları sürekli olarak rüzgarların değişimi, gündüzün geceye dönüşümü,bulut ve yıldızlarla dolu gökyüzü ile sonsuz fezada yüzmekte olan gezegenleri gözlemeye çağıran Kur’an’ın ruhuna tamamıyla ters düşen bir olgu değil midir ?

İslam'da Dini Tefekkürün Yeniden Teşekkülü, Muhammed İkbal (Sayfa 11 - Mutena yayınları/2014)İslam'da Dini Tefekkürün Yeniden Teşekkülü, Muhammed İkbal (Sayfa 11 - Mutena yayınları/2014)