İslamda Evlilik 1 Evliliğin Faziletleri ve Eş Seçerken Aranacak Vasıflar

10,0/10  (1 Oy) · 
4 okunma  · 
2 beğeni  · 
263 gösterim
Rahman ve Rahim olan Allah’ın adıyla!

Hamd alemlerin Rabbine, salat-ü selam Efendimiz Muhammed Mustafa (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’e ve al-i eshabının üzerine olsun. Amin!

Cennetle Adem babamızın Havva annemizle (Aleyhimesselam) evlendirilmesiyle başlayıp, dünyada devam eden, tekrar cennete girildiğinde orada da devam edecek olan tek amel nikahtır.

Tabi ki bu konu İslam dini tarafından bir takım şartlara bağlanmışsa da günümüz insanının ekserisi bu hükümlerden habersizdir. Bu nedenle cemaatimiz bizden bu konuda bir eser yazmamızı taleb etmiş, bunun üzerine biz de harekete geçerek elinizde bulunan eseri neşre muvaffak kılınmışızdır.

Bu konu bir kitaba sığmayacak kadar geniş olduğundan: “Nişan ve Nikah Ahkamı”, “Nikahı Haram Olanlar”, “Zifaf Adabı” ile “Karı-Koca Hakları” gibi mevzuları müstakil risalelerde ele almayı uygun görerek bu mevzudan ayırdık, inşallah bu konular da yakında sizlere farklı risaleler halinde arzedilecektir.
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2011
 • Sayfa Sayısı:
  302
 • ISBN:
  9786054215553
 • Yayınevi:
  Arifan Yayınları
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 1 Alıntı

''İçinizden bekarları,kölelerinizden ve cariyelerinizden (iman ve takva sahibi olan ) salih kişileri /(evlenmeye)elverişli kişileri /evlendirin!
Eğer onlar fakir kimseler olduysalar,Allah onları fazlından (vereceği yeterli rızık ve kanaatle) zengin edecektir.(Dolayısıyla kız isteyeni fakir diye geri çevirmeyin!)
Allah Vasi'dir;Alim'dir .

NUR SURESİ 32. AYET

Bu ayet-i kerimeden anlaşıldığına göre nikah zenginlik sebebidir. Allah-u Te'ala iyi niyetle evlenmek isteyene yardım vaad etmiştir.

İslamda Evlilik 1, Ahmet Mahmut Ünlü (Sayfa 14)İslamda Evlilik 1, Ahmet Mahmut Ünlü (Sayfa 14)