1000Kitap Logosu
İslami Kavramlar
İslami Kavramlar
İslami Kavramlar

İslami Kavramlar

OKUYACAKLARIMA EKLE
8.7
19 Kişi
78
Okunma
28
Beğeni
889
Gösterim
208 sayfa · 
 Tahmini okuma süresi: 5 sa. 54 dk.
Basım
Türkçe · Türkiye · Pınar Yayıncılık · 2014 · Karton kapak · 9789753520065
Diğer baskılar
İslami Kavramlar
İslami Kavramlar
Kavramlar, bir düşüncenin, bir inancın ve herhangi bir konunun anlaşılması noktasında anahtar mahiyetinde kelimelerdir.Bir meseleye ilişkin kavramların eksik veya yanlış anlaşılması, bizatihi o meselenin bütününün eksik veya yanlış anlaşılması sonucunu doğurur. Bir düşünceyi ,bir inancı veya herhangi bir konuyu doğru anlamak istiyorsak, anlamak istediğimiz konuyu ilgilendiren kavramları doğru bilmek anlamak zorundayız. Mevdudi'nin bu kitabı, çoğumuzun az bildiği, birçoğumuzun bildiğimizi zannettiğimiz, aşina olduğumuz kavramları incelemektedir. İbadet, Kulluk, İtaat, Hürriyet, Eşitlik ,İktisat, Mülkiye, İçtihad, İcma, Kıyas, Teşrii, Şura gibi kavramları oldukça özgün bir yaklaşımla ele almaktadır yazar. Gerek yaklaşım gerekse meseleyi ortaya koyuşu açısından yukarıda saydığımız konularla ilgili tartışmaya aydınlık getirecek bir eser İslami kavramlar.
4 mağazanın 7 ürününün ortalama fiyatı: ₺14,04
8.7
10 üzerinden
19 Puan · 2 İnceleme
Ayşenur
İslami Kavramlar'ı inceledi.
208 syf.
·
8 günde
Kitap, Mevdûdi'nin bazı mektup ve konferanslarından derlenmiş. İlk başlarda âşina olduğumuz meseleleri anlatınca böyle gitmesinden endişelendim ki kitap oldukça farklı birçok meseleye değinmiş. İbadetin asıl manası, İslam'da iktisad, İslam'da Hürriyet ve aslî kölelik meselelerini çok güzel ele almış ve konu içinde peyg'lerin görevlerini çok güzel anlatmış. "Sosyal Eşitlik" meselesine değindikten sonra İslam'da kanun yapma konularına girmiş. Bu bölüm usul-ü fıkıh konusu olduğundan kitapta oluşunu garipsesem de başlayacak olan ders için tekrar olmuş oldu. Kitapta dikkatimi çeken konulardan bazıları; İnsanlar neden başka bir insanı putlaştırır?, Budizmin doğuşu, Emr-i bil maruf'un önemine rağmen neden farz-ı kifaye old ve Sosyalizme reddiyeler vb birçok güzel yer vardı. Uzun süre elimde kalmış olsa da güzel kitap.
İslami Kavramlar
OKUYACAKLARIMA EKLE
3
C
İslami Kavramlar'ı inceledi.
208 syf.
·
Beğendi
·
Puan vermedi
Kitabın içeriğinde belli başlı kavramlar üzerinde durulmuş.İslamın bazı meseleleri açıklanmış. Doyurucu nitelikte bir kitap. İlim yolunda kendini geliştirenlere, kafasında ictihat ve mezhep görüşleri gibi konulara dair soru işaretleri olanların okuması gerekir
İslami Kavramlar
OKUYACAKLARIMA EKLE
5