İslami Tebliğin Medine Dönemi ve Cihad (Bütün Eserleri 03)

·
Okunma
·
Beğeni
·
1551
Gösterim
Adı:
İslami Tebliğin Medine Dönemi ve Cihad
Alt başlık:
Bütün Eserleri 03
Baskı tarihi:
Nisan 2019
Sayfa sayısı:
256
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789754730043
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Beyan Yayınları
Cihada, Allah'ın istediği gibi İslam'ın yaşanmasıdır. Dolayısıyla İslimi tebliğ uğruna verilen bütün mücadele Cihad'dır. Böyle ele alındığı takdirde görülecektir ki, İslam Devleti'nin tüm faaliyetleri Cihad'ı içermektedir.

Biz bu kitapçığımızda cihadın sadece bir yönü olan askeri cihadı incelemeyi hedef tuttuğumuzdan, meseleyi mümkün mertebe özlü aktarmaya çalıştık. Bu küçük çalışmada Devletin yoğun işleri yanında Hz. Peygamber (s.a.v.)'in askeri cihada ne kadar önem verdiği, on senelik Medine hayatının ekserisini Allak yolunda savaşmaya ayırdığı görülecektir.
256 syf.
Bundan önce okunması gereken “Mekke Dönemi ve İşkence” var. Sırayı takip etmek önemli diye düşünüyorum.Kitapta, hedefin ayını olmasına rağmen, Mekke’ye kıyasla Medine’de tebliğ yönteminin değiştiğine vurgu var.Öncelikli olarak Yahudilerin Medine’ye ne zaman geldiklerinden ve Evs ve Hazrec’in Yahudileri –Medine’ye onlardan sonra gelmelerine rağmen- nasıl hâkimiyetleri altına aldıkları anlatılıyor.Kitapta olaylar hicretin birinci yılından başlayarak Efendimizin vefatına kadar kronolojik olarak sıralanıyor. Her yılın sonunda bir değerlendirme yapılıyor. Bu değerlendirmeler biraz yanlış algı ve yorumlara cevap kabilinden olmuş. Benim çok hoşuma gitti açıkçası.Kitapta –daha önce okumuş olmama rağmen umutmuş olmalıyım ki- bana orijinal gelen bilgilere rastladım. Bu arada tartışılan, doğruluğu onay görmeyen bazı rivayetler de yer bulabilmiş kitapta. Mesela Yahudilerin Efendimize düşmanlıklarının daha o çocukken başlaması, Rahip Bahira olayı gibi… Bir de Huneyn Gazvesi ile ilgili değerlendirmelerinde “acaba?!!!” diyebileceğim yorumları olmuş.Kitapta Efendimizin rahmet peygamberi olmasını yanında savaş peygamberi olduğuna sık sık vurgu yapılıyor. Hamidullah hocanın peygamberimizin savaşları ile ilgili değerlendirmelerinin yer aldığı kitabının bu kitabın akabinde okunmasının gerekli olduğunu düşünüyorum. Kütüphanemden bulabilirsem ben okuyacağım.Son bölümde davet mektuplarına da yer vermiş. Medine döneminin tamamını kapsayan bir “sonuç ve değerlendirme” ile kitabı tamamlamış.
256 syf.
·7 günde·Beğendi·8/10
Yazar bu kitabında Peygamberimizin Medine'ye hicretinden sonra,İslam Devletinin kuruluşunu,İslamı tebliğ ve Allah'ın istediği gibi İslamı yaşamak için verilen mücadeleleri kronolojik ve adeta özetleyerek anlatıyor.
Tavsiye eder,iyi okumalar dilerim.
240 syf.
·5 günde·Beğendi·10/10
Kitap Adı: İslâmî Tebliğin Medine Dönemi ve Cihad
Yazar: İhsan Süreyya Sırma (1944-)
Milliyeti: Türk
Yayınevi: Beyan
Sayfa Sayısı: 240
İlk Basım Tarihi: 2005?
Başlama Tarihi: 25.02.2020
Bitiş Tarihi: 29.02.2020
Puan: 100
Fikir: Gayet akıcı ve anlaşılır idi diyebilirim. "Mekke Dönemi ve İşkence"nin devamı niteliğinde. Hicretle başlayıp Rasulullah'ın vefatı ile son bulan dönemi ele alıyor. Genellikle -isminden de anlaşılacağı üzere- gazalar ve seriyyeleri işliyor. Ayrıca kronolojik gitmesi de okumayı kolaylaştıran bir diğer unsur. Tavsiyemdir. Keyifli okumalar, selâmetle kalın...
256 syf.
·2 günde·4/10
Öncelikle kitabın içeriğinden bahsedecek olursam: Medine dönemindeki askeri cihad mücadelesini özetleyerek fazla detaylara inmeden anlatmış. Aslında kitabın yazılış amacı askeri cihadın varlığının ispatı diye düşünüyorum. Dili oldukça basit herkesin rahatça okuyabileceği bir kitap. Açıkçası bana hiçbir şey katmadı yeni bir şey vermedi yazmış olmak için yazılmış sanki. Zaten bir şeyleri ispatlama derdiyle yazılmış kitaplar hele de ispatlama kendi düşünce yapısından öteye gitmiyor ise hiç hoşuma gitmiyor. Görüşlerini mutlak doğru olarak yansıtan insanlardan hususiyetle uzak duruyorum artık. Bu da benim için o kitaplardan biriydi.
256 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10
Kitabı daha önce gençlik yıllarımda okumuştum. Yaş ilerledikçe alınan tatlar bir başka oluyor. Bu birçok şeyde böyle. Kitaba gelirsem İhsan Hoca'nın anlatımı kitapta geçen olayları sanki yer, mekan olarak birebir yaşıyormuşsunuz hissi veriyor. Günümüz müslümanının içinde bulunduğu rahatlığı anlamamız için bize adeta bir rehber bu kitap. Başta Peygamber Efendimiz Muhammed Mustafa (sallallahü aleyhi vessellem) olmak üzere sahabenin bu yüce dinin bizlere ulaşması için nelere katlandığını, nelerden feragat ettiklerini bu kitapta yazarın yalın anlatımı ile tanık oluyoruz. Kitabı uzun uza diye kronolojik olarak anlatmaya zaman yok, ancak günümüz müslümanlarına örnek olması için alınacak dersler var...Somut bir örnek vermek istersem ki beni en çok etkileyen gazveler olmuştur. Yanılmıyorsam (şu an yanımda notlarım yok) bizans üzerine yapılan Tebük Gazvesi olması gerekir. Mekke fethedilmiş, müslümanlar nisbeten daha rahat bir hayata kavuşmuştur. Yani günümüz müslamanlarından siyasi olarak daha rahat ve barış, huzur ortamı var (bahçelerde meyve çiçekleri bal sunuyor böceklerin ziyafetine) Yani bundan sonra yapılacak savaş "keyfi" olacaktır birçok müslümana göre ki bu gazveler münafıkları ortaya çıkarmıştır. Dedikodular başlamıştır Medine Devleti'nde "şu da katılıyor mu, bu da katıldı mı, şimdi bahçelerimizde dolaşmak, gölgelenmek, yemek, içmek varken nerden çıktı bu sefer...vb." sızlanmalara neden olan, gerçek iman sahiplerini ortaya çıkaran seferdir. Nitekim meşhur Tevbe Suresi'nin cihad ayetleri müslümanların içinde bulunduğu böylesi bir rehavet ortamında inmeye başlamıştır. Sahabe ne yapmıştır ? Onlar ki imanın her merhalesini yaşamıştır. İşkence döneminde (Müşrik Mekke'si) sabır, rehavet döneminde (Mekke fethi sonrası Medine Devleti) feragat göstererek imtihanı geçmişler, Cenneti rahat dünyalarına tercih etmişler....(anlatacak fazla söz yok aslında)
256 syf.
·Puan vermedi
Sınav haftasından dolayı uzattığım bu kitabı bugün itibariyle bitirmiş bulunuyorum.

''Ben savaş ve merhamet peygamberiyim'' hadisini açıklar nitelikte ki bu eser,İslamın yayılışını camide uzanan kardeşlerimizle varsayıldığını düşünen(!) gençliğe; tam anlamı ile hakikatı haykırıyor.
256 syf.
·Beğendi·9/10
Kesinlikle herkesin okuyup öğrenmesi gereken olayların anlatıldığı sıkılmadan okuyacağınız bir kitap. Serisi ile birlikte okununca daha da güzel olur.
256 syf.
·4 günde·Beğendi·7/10
Cihad, sen ne güzel bir şerefsin. İslamı tebliğ uğruna verilen ne kutsal mücadelesin.Kitabı okurken bu mücadeleye siz de şahit olacaksınız. İslam Devleti kuruluyor, cihad, seriyyeler gerçekleştiriliyor ve kitap veda haccıyla son buluyor. Bütün bunlar tek tek anlaşılır ve öz bir şekilde anlatılıyor. Hicri senelere göre kronolojik bir sırayla ilerleyen kitap o dönemde yaşanan olaylara da yer veriyor. Olayların daha iyi anlaşılması için İhsan Hoca’nın bu kitaplarını sırayla okumak da fayda var. İyi okumalar.
240 syf.
·13 günde·Beğendi·Puan vermedi
Yazarın okuduğum ilk eseriydi. “Mekke Dönemi ve İşkence” kitabından sonra okunursa daha bütüncül bakılabilir ancak ilk kitabını okumamış olmam var olan siyer bilgilerimden kaynaklı bana bir şey kaybettirmediğini düşünüyorum.
Siyer kitaplarında gördüğümüz tarihi bilgileri ezberler gibi sıkarak okutmuyor yazar birçok tarihi olayı kronolojik olarak okutuyor olsa da önem verdiği şeyin olayları doğru okuma ve hayata geçirme amacı olduğunu hissettiriyor.
Bölüm bölüm ayrılmış olan kitaplar her zaman daha okunası gelir bana , burda da bu yönü dışında bölümlerin sonundaki degerlendirme kısmıyla bizi aydınlatmış günümüze uyarlanmış yorumlarla sadece tarihi bir kitap olmaktan çıkarmış, pek de güzel olmuş.
Efendimiz’in(sav) “merhamet ve savaş peygamberi oluşunu “ müsteşriklere inat sürekli vurgulamış.
Dili,üslubu ve bilgisiyle diğer kitaplarını okumak için sabırsızlanıyorum.
256 syf.
·4 günde·6/10
Kitabın amacını, İslam'ı ve yazarın İslam şövalyeliğini anlamak için Muhammed'in şu sözlerini iyi okumak gerekir: "Ben, insanların, "la ilahe illallah, Muhammedun Resulullah" demelerine, namazı kılmalarına ve zekatı vermelerine kadar onlarla savaşmakla emrolundum. Şayet bunları yaparlarsa, canlarını ve mallarını kurtarmış olurlar.''
"Ey mü'minler, Arap'ın, Arap olmayana; Arap olmayanın da Arap'a hiç bir üstünlüğü yoktur! Üstünlük, ancak, Allah davasına bağlılıktadır."
“.... Ey mü’minler, size bir emânet bırakıyorum ki, ona sarıldıkça, sapıklığa ve dinsizliğe düşmezsiniz. Bu emânet Allah’ın Kitabı Kur’an
ve benim Sünnetimdir.”
Şurasını kabul etmemiz lâzımdır ki, İslam'ı kabul edip etmemede herkes hür olduğu gibi, hiç kimsenin, İslam'ı veya onun herhangi bir müessesini, olduğundan başka göstermeye hakkı da yoktur. İslam neyse, odur; hiç kimsenin hayal ve düşüncelerine veya mantığına göre bir İslam uydurulamaz!

Kitabın basım bilgileri

Adı:
İslami Tebliğin Medine Dönemi ve Cihad
Alt başlık:
Bütün Eserleri 03
Baskı tarihi:
Nisan 2019
Sayfa sayısı:
256
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789754730043
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Beyan Yayınları
Cihada, Allah'ın istediği gibi İslam'ın yaşanmasıdır. Dolayısıyla İslimi tebliğ uğruna verilen bütün mücadele Cihad'dır. Böyle ele alındığı takdirde görülecektir ki, İslam Devleti'nin tüm faaliyetleri Cihad'ı içermektedir.

Biz bu kitapçığımızda cihadın sadece bir yönü olan askeri cihadı incelemeyi hedef tuttuğumuzdan, meseleyi mümkün mertebe özlü aktarmaya çalıştık. Bu küçük çalışmada Devletin yoğun işleri yanında Hz. Peygamber (s.a.v.)'in askeri cihada ne kadar önem verdiği, on senelik Medine hayatının ekserisini Allak yolunda savaşmaya ayırdığı görülecektir.

Kitabı okuyanlar 332 okur

  • Muhammed Süs
  • Tuğçe Atlı
  • Fuat şan
  • SK
  • Mustafa
  • Kısa Bir Hikaye
  • Betül Şahin
  • Zeynep
  • Mehmet kaçtı
  • Hüseyin Yayla

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%2.9
14-17 Yaş
%8.6
18-24 Yaş
%31.4
25-34 Yaş
%20
35-44 Yaş
%17.1
45-54 Yaş
%20
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%0

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%42.6
Erkek
%57.4

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%40.9 (27)
9
%16.7 (11)
8
%22.7 (15)
7
%12.1 (8)
6
%3 (2)
5
%1.5 (1)
4
%1.5 (1)
3
%0
2
%0
1
%1.5 (1)