İslami Tebliğin Mekke Dönemi ve İşkence

8,4/10  (22 Oy) · 
109 okunma  · 
31 beğeni  · 
1.824 gösterim
Hz. Adem ile başlayan İslam tebliğ tarihi, yani insanlık tarihi, Onun oğulları Habil ve Kabil zamanında iki kutba ayrılmış ve bu iki kutup günümüze kadar gelmiştir, kıyamete kadar da sürecektir. Bu iki kutup Hakk ile Batıl kutuplarıdır.rnHabil kutbunda olanlar daima Hakkı yani Allah davasını, Kabil kutbunda olanlar da daima Tağutu veya Allah düşmanlığını savunmuşlardır. Allah davasını savunanlar daima tebliğ, Tağut davasını güdenler de daima bu tebliğ edenlere işkence yapmışlardır.
 • Baskı Tarihi:
  2012
 • Sayfa Sayısı:
  158
 • ISBN:
  9754730032
 • Yayınevi:
  Beyan Yayınları
 • Kitabın Türü:
Eylül Yağmuru 
07 Oca 14:45 · Kitabı okudu · 4 günde

Tebliği anlayabilmek ve onu doğru bir şekilde değerlendirebilmek için Peygamberimiz (sav) in ve ona inananların maruz kaldıkları çeşitli işkenceleri iyi tahlil etmek gerekir. Islam dini hangi aşamalarla hangi acı ve elemlerle ve fedakarlıklarla bugünlere kadar gelmiş bilinmelidir ki ona daha bir sımsıkı sahip çıkalım. Bu kitapta da Mekke Dönemi'nde edilen zulüm işkence anlatılmış ve sonrasında Yesrib'e hicret ile devam edilmiştir. Hicret son gibi gözükse de asıl başlangıçtır.
Yazarın üslubu kesin ve sert. Bu bazı cümlelerinde eleştiri konusu bile edinebilinir. Ve eleştiri olarak ben de şunu dile getirebilirim ki daha önce hiç duymadığım bazı bilgileri merak edip araştırmak istediğimde dipnot olarak belirttiği kaynağın olmadığını gözlemliyebiliyorsunuz ve bu sizi rahatsız ediyor. Örneğin: Ay.yer , Ay.Es.I,319. Eğer ben bulamadıysam beni aydınlatan birisi olursa sevinirim. Ve en ilginç gelenlerden birisi de vahiy kesilince Hz.Muhammed (sav) intihar etme düşüncesi sonrasında vahiy gelmeye devam edince bu düşüncesinden vazgeçmesi oldu. Bunu daha önce hiç duymamıştım.
Ama genel olarak değerlendirdiğimizde sizi o dönemlere götürüp , olanlara tanıklık etmenizi ve o dönemi daha iyi değerlendirmenizi sağlıyor yazar.