İslam'ın Silahsız Askeri - Badşah Han

10,0/10  (1 Oy) · 
3 okunma  · 
0 beğeni  · 
511 gösterim
Bir Kan Davası Geleneğinden Tarihin En Büyük Barış Savaşçılarının Doğuşu...

"Benim gibi bir Müslüman'ın ya da Patanın şiddetten uzak durma felsefesini benimsemesinde şaşılacak bir şey yok. Bu yeni bir felsefe değil. Hz. Muhammed (sav) bundan bin dört yüz yıl önce Mekke'de kaldığı dönemde bu felsefeyi uygulamıştır."
-Badşah Han-

"Kapsamlı... ilham aşılayan bir kahramanlık hikayesi."
-The Los Angeles Times Book Review-

"Bunun gibi olağanüstü bir biyografiyle Han hiçbir ordu ya da hapishanenin durduramayacağı dünya çapında bir güce sahip insan olabilir."
-The Washington Post-

Mahatma Gandi milyonları sömürgeci yönetime karşı barışçı bir devrimle ayaklandırırken Abdülgaffar Han'ın devrim saflarında yer alması uzak bir ihtimal gibi gözüküyordu. Bununla birlikte Han sarp ve engebeli topraklar olan Hindistan'ın Kuzey-Batı Hudut Eyaletinde hüküm süren acımasız Patan geleneklerini bağrından yüz bin kişilik silahsız bir orduyu çıkarmayı başardı.

Pek çok kişi Gandi'yi sicilleri böylesine vahşet dolu olan bu insanları kendi silahsız mücadelesine katmaması konusunda uyarmıştı. Ama Han'ın önderliğinde Patanlar, ancak büyük savaşçıların adaletsizliğin karşısında silahsız durma cesaretini gösterebileceğini bütün dünyaya ispat ettiler.
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Haziran 2002
 • Sayfa Sayısı:
  278
 • ISBN:
  9789753626712
 • Çeviri:
  İhsan Özdemir
 • Yayınevi:
  Timaş Yayınları
 • Kitabın Türü: