İslamiyet ve Bilim İslamiyet Gerçeği 2

0,0/10  (0 Oy) · 
5 okunma  · 
0 beğeni  · 
480 gösterim
İslam tarihinde dinin bilimle çatışma örnekleri Hristiyan tarihi ile kıyaslanmayacak kadar sınırlıdır. Bu durum, diğer dinlerden ayrımla İslamiyet'in bilimle örtüştüğü iddialarına gerekçe yapılmımştır. Bununla da yetinilmemiş, Kur'an'ın ifaeleri ile bilisel bulguların örtüştüğüne ilişkin yaygın iddialar üretilmektedir.

Peki ama İslamiyet'in, bilimin felsefesi ve bulgularıyla örtüştüğü iddiası doğrumudur gerçekten?

İslamiyet Gerçeği'nin bu ikinci cildi, söz konusu iddiaların, hem felsefi ve tarihsel düzlemde tamamen yanlış olduğunu, hem de bilimsel bulgularla Kur'an'ın yargıları arasında tam bir karşıtlık olduğunu tek tek örnekleriyle göstermektedir.
(Arka Kapak)
Ferhat doğan 
24 Kas 2015 · Kitabı okudu · 2 günde · Puan vermedi

Erdoğan Aydın'ın 'Kur'an ve Din','Kimlik Mücadelesinde Alevilik' ve 'İslamiyet ve Bilim: İslamiyet Gerçeği 2' adlı eserlerini peş peşe okuduktan sonra zihin açıcı inceleme ve araştırmalarının, yol gösterici olma özelliğiyle muazzam olduğunu okuyucunun fikrine nakşeden yazar, ayrıca okuyucuya geçmişten gelen inançsal dogmalarıyla yüzleşip 'akli' perspektifte 'inanç' sorgulaması yapmasına zemin hazırlamıştır. Önemle söylemek gerekir ki inancın 'dogma' olduğu, dinin sorgulamasına kılıf olduğu bu söylemin safsatadan başka bir anlam taşımadığını aydınlanmacı, net yorumlara dayanan, tarihle dini buluşturan bu eserler hem Alevi kimliğine sahip olan hem de Sünni gibi mezheplere aidiyetlik duyan tüm kesimlere şiddetle tavsiye edeceğim bir eser. Kişin taşıdığı inancı sorgulamak için değil, toplumun kabul ettiği dini sorgulamaya evet diyorsan okumalısın.

Kitaptan 1 Alıntı

Ferhat doğan 
23 Kas 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Muhafazakarlaşarak hak bilincini yitiren toplum, diğer yandan bizzat iktidar tarafından tevekkül bilincine yönlendirilir. Özetle talan gelirleri azaldıkça eşitsizlik, eşitsizlik arttıkça toplumsal tepkiler, toplumsal tepkiler arttıkça şeriatçı tahakküme olan gereksinim ve şeriata sığınma artar. Böylece dinsel muhafazakarlaşma hem halkın kendiliğinden sığındığı hem de hilafetin toplumsal kontrol için dozunu arttırdıkları bir "afyon" işlevi görür.

İslamiyet ve Bilim, Erdoğan Aydın (Sayfa 63)İslamiyet ve Bilim, Erdoğan Aydın (Sayfa 63)