İslamiyette Ahlak ve Kadın / İslamiyet Gerçeği 3

0,0/10  (0 Oy) · 
5 okunma  · 
0 beğeni  · 
415 gösterim
Dinsel ideoloji, kendisini en çok ahlak alanında güçlü zannetmekte ve insanlığa en olumlu ahlaki çerçeveyi kendisinin verebildiğini düşünmektedir. Dahası yaşanan ahlaki erozyonun dinden uzaklaşmaktan kaynaklandığını ve ahlakın dinden ayrı korunamayacağını iddia etmektedir.

Peki ama bu yargıların doğruluk payı var mıdır gerçekten

Bu kitap, dinin ahlak alanına ilişkin iddialarının ne yazık ki gerçek dışı olduğunu ortaya koymaktadır. Ahlakın ne olup olmadığı temelinde kapsamlı bir sorgulama yapan bu kitap, Şeriat ahlakının, gerçekte 7.yüzyıl Arap toplumunun değerleriyle örtüştüğünü ve çağdaş ahlaki değerler karşısında çok geri ve savunulamaz olduğunu göstermektedir.
Ayşee 
11 Nis 2017 · Puan vermedi

Erdoğan Aydın, bu kitapta İslamiyete ve Kur'an-ı Kerim'e karşı oldukça saldırgan bir tutum sergilemiş. Yazar Kur'an-ı Kerim'in Hz.Muhammed tarafından yazıldığını iddia ederek, ayetler ve hadisler üzerinden adaletsiz, ahlaksız, erkek egemenliğine dayalı din yaratıldığını anlatmaya çalışıyor. Tabi bu ayet ve hadisleri yorumlarken oldukça öznel bir yaklaşım tercih etmiş. Okunabilir bir kitap ama yine de okurken yazarın objektif olmadığını unutmamak gerekir.

Kitaptan 2 Alıntı

Ayşee 
06 Nis 2017 · İnceledi · Puan vermedi

Din ve Ahlak
"Günah düşüncesi insanın kendi ahlaki varlığını, insanlığını, bir tür çıkar için, cennete gitmek için, insanların onu dindar görüp saygı göstermeleri için tanrı adına satması demektir."

İslamiyette Ahlak ve Kadın / İslamiyet Gerçeği 3, Erdoğan Aydınİslamiyette Ahlak ve Kadın / İslamiyet Gerçeği 3, Erdoğan Aydın
Ayşee 
 06 Nis 2017 · İnceledi · Puan vermedi

Din ve Ahlak
"Alman filozofu Forbreg'in 'din, evrene ahlaksal bir düzen verme inancıdır' demesine karşın bu yargı nesnel değildir. Dahası, din adına yapılmış olan cinayet ve ahlaksızlıklar, dine dayanmayan rezilliklerden çok daha zalim ve çok daha geniş olmuştur."

İslamiyette Ahlak ve Kadın / İslamiyet Gerçeği 3, Erdoğan Aydınİslamiyette Ahlak ve Kadın / İslamiyet Gerçeği 3, Erdoğan Aydın