İspanya'nın Kısa Tarihi

8,5/10  (2 Oy) · 
1 okunma  · 
1 beğeni  · 
219 gösterim
İspanya farklı unsurlar barındıran nüfus yapısı ve Avrupa dışındaki uygarlıklarla yakın ilişkileri bakımından Avrupa'nın geri kalanından farklıdır. Bu kitap, İspanya'nın uzun ve karmaşık tarihi hakkında yararlı bir giriş sunarak İspanya'nın farklılığını anlamamıza yardımcı oluyor.


İlk bölümlerde, göç dalgalarının İspanya'nın nüfus yapısının yanı sıra siyasi ve sosyal karakterini nasıl şekillendirdiği ele alınıyor. Örneğin ortaçağ İspanyası, Hıristiyan, Müslüman ve Yahudi cemaatlerin bir arada yaşadığı benzersiz bir geçmişi sergilemekteydi. Aynı zamanda, Hıristiyan ve İslami siyasi güçler arasında yüzyıllarca süren çatışmalar her iki tarafı da kaçınılmaz olarak dinsel aşırılıklara sürüklemişti. Ortaçağın sonunda zafere ulaşan Hıristiyan krallığının dinî kimliği, İspanya'daki yaşamın her yönüne nüfuz etmişti. Dinsel kimliğe ve ona karşı görüşlere ilişkin izler bugün bile varlığını sürdürmektedir ve bu nokta hesaba katılmadan İspanya tarihi anlaşılamaz.


Kitapta ele alınan bir başka tema ise iktidar mücadelesidir. Modern dönemin başlarında önce Habsburg hanedanı ve ardından gelen Bourbonlar dünyanın bu ilk küresel imparatorluğunu yönetmişlerdi. Bu süreçte, İspanyol bürokrasisi dünyanın her yerinde baş gösteren sorunlarla uğraşmak zorunda kalmıştı. Bunlar küreselleşmenin getireceği yeni zorlukların habercisiydi. 1650'ye gelindiğinde İspanya Avrupa'daki egemen güç konumunu rakiplerine kaptırdı, ama imparatorluk XIX. yüzyıl başlarına kadar varlığını sürdürmeyi bildi. İspanya'nın geçmişte küresel bir güç olmasının bıraktığı izler bugün bile İspanyol siyasi hayatının renklerini oluşturmaya devam etmektedir.
 • Baskı Tarihi:
  Ağustos 2016
 • Sayfa Sayısı:
  346
 • ISBN:
  9786054787340
 • Orijinal Adı:
  A Concise History of Spain
 • Çeviri:
  Tuna Erkmen
 • Yayınevi:
  Boğaziçi Üniversitesi Yayınevi
 • Kitabın Türü:
Özgür Çağan 
04 Haz 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Phillips çiftinin, İspanya'nın tarihini, Roma döneminden başlayarak Sosyalist hükümetin başa geldiği döneme kadar yani günümüze kadar anlattığı kitap. Daha çok siyasal konuların ele alındığı kitap, okuyucuyu hiç sıkmıyor. Anlatım dili ağır olmayan ve akıcı olan bir kitap. Tarihe yeni başlayanlar için tercih edilebilir. İspanya tarihini merak edenler kişilere, bu kitabı şiddetle tavsiye ediyorum.