İsrail'in Beka Stratejisi ve Kürtler

9,0/10  (4 Oy) · 
9 okunma  · 
6 beğeni  · 
569 gösterim
Türkiye'de 'Amerika'nın Kürt Kartı'dan şimdiye kadar çokça söz edildi. ABD'nin Kuzey Irak'taki Kürt hareketlerini destekleyerek Ortadoğu'da bir Kürt Devleti kurdurmak isteyip istemediği sorusu üzerinde ateşli tartışmalar yapıldı, yüzlerce makale, onlarca kitap yazıldı. Ancak Kürt sorununun siyasi boyutuyla ve özellikle de bir 'Kürt Devleti' hedefiyle çok yakından ilgili olan bir başka ülkenin üzerinde yeteri kadar durulmadı. Oysa bu ülke, Ortadoğu'da bir Kürt Devleti kurulmasını isteyen ve kendisine bu yönde bir strateji belirleyen yegane güç olarak, çok daha fazla büyütec altına alınmalıydı. Bu kitap, bu önemli açığı gidermekte ve sözkonusu ülkenin, yani İsrail'in Kürt sorunundaki rolünü ve bu rolün nedenini ayrıntılı bir biçimde gözler önüne sermektedir. İsrail'in sözkonusu 'Kürt Kartı'nı detaylı biçimle görmek ise son derece önemlidir, çünkü 'ABD'nin Kürt Kartı' olarak tanımlanan politikaların önemli bir bölümü de gerçekte İsrail'in Kürt politikasının birer açılımıdırlar. İsrail'in Kürt Kartı, Türkiye'de son yıllarda bilinçili olarak üretilen İsrail imajının aşılması açısından da son derece önemlidir. Çünkü, israil'i 'Ortadoğu'nun yegane demokrasisi', uluslararası terörün en büyük engeli', 'bölgedeki istikrarın kaynağı' gibi aldatıcı sıfatlarla tanımlayan ve Türkiye'yi İsrail'in eksenine oturmaya zorlayan bu imaj, gerçeklerle hiç bir şekilde uyuşmamaktadır. Dahası, bu kitapta, bölgede bir Kürt Devleti kurulmasını kendi toprak bütünlüğü için büyük bir tehdit olarak gören ve bu değerlendirmede haklı olan Türkiye'nin, bölgede bir Kürt devleti kurulması fikrinin en kadim ve istikararlı destekçisi olan İsrail'le stratejik ortak haline gelmeye çalışmasının ne denli hatalı bir dnış politika seçimi olduğu da açıklıkla gösterilmektedir. (Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  2011
 • Sayfa Sayısı:
  244
 • ISBN:
  9758691333
 • Yayınevi:
  Sayfa Yayınları
 • Kitabın Türü:
Bilge Nur 
 18 Tem 2016 · Kitabı okudu · 76 günde · Puan vermedi

Sadece yakın tarihi değil geçmişten beri yahudilerle ilgili olan olayları anlatması bakımından güzel bir kitaptı. Çok detaylı araştırılmış neredeyse her cümlenin altına kaynakça yazılmış pek çok kişiye özellikle de Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına mantıklı gelecek tespitler yapılmış.
Ancak aklıma takılan pek çok soru var. Bunlardan biri neden yazarla ilgili hiçbir yerde bilgi yok? Kaç yaşında nereli ne mezunu hiçbiyerde bir şey yazmıyor. Dahası kitap 2009 yılında basılmış yani ne ortadoğuda olan olaylar var ne de mavi marmara olayı . Peki yazarın şimdiki tutumu ne? Gerçekten her şey israilden mi kaynaklı? Herşeyden bahsetmişte sevr anlaşmasından neden bahsetmemiş? Daha pek çok soru...
Not:Toprağımızın ve suyumuzun kıymetini bilelim.

Beytullah Ömer DUMLU 
18 Şub 2016 · Kitabı okudu · 9 günde · Beğendi · 9/10 puan

Siyasi kitaplar pek ilgimi çekmiyor.Hele son zamanlarda çıkan asılsız konulardan yapılan siyasi kitaplar.Bu kitapta bunu hissetmedim.Konuyu geçmişle harmanlamış.Mantıklı cevaplar arayan bir kitap.Okurken böyle birşeyin olmasını beklerim diyorsunuz.Konusu öncelikle ortadoğunun geçmişiyle başlıyor.Sonra günümüzdeki benzerlikliğiyle dikkat çekiyor.Yazar kitabı yazarken bu konu üzerinde baya çalışmış olmalı çünkü;en ufak stratejide bile geçmişin benzerliği yatıyor.Tabiki İsrail ve yahudilerle ilgili oldukça fazla bilgi içeren ve kronolojik sırayı biraz farklı kılan bir kitap.Çok akıcı olmasıyla beraber bölüm başlıklarının ismi ilgi çekici.Herkesin okumasını tavsiye ederim.

Kitaptan 5 Alıntı

Bilge Nur 
06 May 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

İsrail
İsrail şimdiye dek varlığını sürdürmüştür ve halen sürdürmektedir. Çünkü arkasında ABD'nin ezici gücü vardır. Oysa tarih israili bu avantajdan mahrum bırakabilir.

İsrail'in Beka Stratejisi ve Kürtler, Cevat Eroğluİsrail'in Beka Stratejisi ve Kürtler, Cevat Eroğlu
Beytullah Ömer DUMLU 
13 Şub 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

"Siyonizm" kelimesi,Kudüs'ün yanıbaşındaki kutsal "Siyon Dağın"'ndan geliyordu.

İsrail'in Beka Stratejisi ve Kürtler, Cevat Eroğlu (Sayfa 11)İsrail'in Beka Stratejisi ve Kürtler, Cevat Eroğlu (Sayfa 11)
Bilge Nur 
22 Haz 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Talmud yazarlarının en büyüklerinden olan Maimonides bir Yahudi olmayanın hayatının kurtarılması konusunda önemli hükümler vermiştir. Bu hükümlerden biri şöyledir:
Kendileriyle savaş halinde olmadığınız Yahudi olmayanlara gelince ölümlerine doğrudan sebebiyet vermek yanlıştır fakat ölüm anındaysalar kurtarmak yasaklanmıştır. Örneğin bir yahudi olmayan denize düştüğü görülürse boğulmaktan kurtarılmamalıdır.

İsrail'in Beka Stratejisi ve Kürtler, Cevat Eroğluİsrail'in Beka Stratejisi ve Kürtler, Cevat Eroğlu
Bilge Nur 
22 Haz 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Talmud'un en büyük yazarlarından olan Maimodines'in ırkçı fikirleri de ilginçtir. Bir yerde şöyle yazar:
Türklerin bir kısmı, kuzeydeki göçebeler ve zenciler ve güneydeki göçebeler bizim coğrafyamızda yaşayıp da onlara benzeyenler bunların tabiatı daha çok düşük sesli hayvanlara benzer. Benim düşünceme göre bunlar insan seviyesinde değildir. Seviyeleri bir insan ile bir maymun arasında bir yerdedir. Çünkü görünüşleri maymundan çok insana benzemektedir.

İsrail'in Beka Stratejisi ve Kürtler, Cevat Eroğluİsrail'in Beka Stratejisi ve Kürtler, Cevat Eroğlu
Bilge Nur 
22 Haz 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Sağ kanat siyonizmin kurucusu ve lideri Vladimir Jabonsky şöyle demişti:"Siyonizmin esas amacı tüm Akdeniz'i Avrupa ellerinde tutmaktır. Bu durumda örneğin Suriyenin bağımsızlığı söz konusu bile olamaz."

İsrail'in Beka Stratejisi ve Kürtler, Cevat Eroğluİsrail'in Beka Stratejisi ve Kürtler, Cevat Eroğlu