İsrail'in Beka Stratejisi ve Kürtler

9,0/10  (5 Oy) · 
10 okunma  · 
6 beğeni  · 
601 gösterim
Türkiye'de 'Amerika'nın Kürt Kartı'dan şimdiye kadar çokça söz edildi. ABD'nin Kuzey Irak'taki Kürt hareketlerini destekleyerek Ortadoğu'da bir Kürt Devleti kurdurmak isteyip istemediği sorusu üzerinde ateşli tartışmalar yapıldı, yüzlerce makale, onlarca kitap yazıldı. Ancak Kürt sorununun siyasi boyutuyla ve özellikle de bir 'Kürt Devleti' hedefiyle çok yakından ilgili olan bir başka ülkenin üzerinde yeteri kadar durulmadı. Oysa bu ülke, Ortadoğu'da bir Kürt Devleti kurulmasını isteyen ve kendisine bu yönde bir strateji belirleyen yegane güç olarak, çok daha fazla büyütec altına alınmalıydı. Bu kitap, bu önemli açığı gidermekte ve sözkonusu ülkenin, yani İsrail'in Kürt sorunundaki rolünü ve bu rolün nedenini ayrıntılı bir biçimde gözler önüne sermektedir. İsrail'in sözkonusu 'Kürt Kartı'nı detaylı biçimle görmek ise son derece önemlidir, çünkü 'ABD'nin Kürt Kartı' olarak tanımlanan politikaların önemli bir bölümü de gerçekte İsrail'in Kürt politikasının birer açılımıdırlar. İsrail'in Kürt Kartı, Türkiye'de son yıllarda bilinçili olarak üretilen İsrail imajının aşılması açısından da son derece önemlidir. Çünkü, israil'i 'Ortadoğu'nun yegane demokrasisi', uluslararası terörün en büyük engeli', 'bölgedeki istikrarın kaynağı' gibi aldatıcı sıfatlarla tanımlayan ve Türkiye'yi İsrail'in eksenine oturmaya zorlayan bu imaj, gerçeklerle hiç bir şekilde uyuşmamaktadır. Dahası, bu kitapta, bölgede bir Kürt Devleti kurulmasını kendi toprak bütünlüğü için büyük bir tehdit olarak gören ve bu değerlendirmede haklı olan Türkiye'nin, bölgede bir Kürt devleti kurulması fikrinin en kadim ve istikararlı destekçisi olan İsrail'le stratejik ortak haline gelmeye çalışmasının ne denli hatalı bir dnış politika seçimi olduğu da açıklıkla gösterilmektedir. (Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  2011
 • Sayfa Sayısı:
  244
 • ISBN:
  9758691333
 • Yayınevi:
  Sayfa Yayınları
 • Kitabın Türü:
Beytullah Ömer DUMLU 
18 Şub 2016 · Kitabı okudu · 9 günde · Beğendi · 9/10 puan

Siyasi kitaplar pek ilgimi çekmiyor.Hele son zamanlarda çıkan asılsız konulardan yapılan siyasi kitaplar.Bu kitapta bunu hissetmedim.Konuyu geçmişle harmanlamış.Mantıklı cevaplar arayan bir kitap.Okurken böyle birşeyin olmasını beklerim diyorsunuz.Konusu öncelikle ortadoğunun geçmişiyle başlıyor.Sonra günümüzdeki benzerlikliğiyle dikkat çekiyor.Yazar kitabı yazarken bu konu üzerinde baya çalışmış olmalı çünkü;en ufak stratejide bile geçmişin benzerliği yatıyor.Tabiki İsrail ve yahudilerle ilgili oldukça fazla bilgi içeren ve kronolojik sırayı biraz farklı kılan bir kitap.Çok akıcı olmasıyla beraber bölüm başlıklarının ismi ilgi çekici.Herkesin okumasını tavsiye ederim.

Hüsnü Yılmaz 
07 Tem 18:30 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Kitap İsrailin gecmişten günümüze Ortadogudaki ve Türkiye deki planlarını anlatıyor. Amerika üzerindeki etkisinden bahsediyor. Siyonizim ve yahudilikle ilgili bilgiler veriyor. Sıkıcı bir kitap degil siyasi kitap sevenlere tavsiye ederim ..

Kitaptan 1 Alıntı