İsrail'in Beka Stratejisi ve Kürtler

·
Okunma
·
Beğeni
·
835
Gösterim
Adı:
İsrail'in Beka Stratejisi ve Kürtler
Baskı tarihi:
2016
Sayfa sayısı:
312
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786059384834
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Olympia Yayınları
Baskılar:
İsrail
İsrail
312 syf.
·4 günde·10/10
Kesinlikle okunması gereken kitaplardan biri ☆
Kitap İsrail'in geçmişten günümüze dek olan Ortadoğu'daki gizli planlarından bahsediyor.
✷ İsrail'in Hıttin Korkusu
✷ Selahaddin Eyyubi'nin Kudüs zaferi
✷ Siyonizmin doğuşu
✷ Talmud yasaları
✷ İsrail'in İran ile yakın ilişkisi
✷ Türkiye'nin İsrail'le ilişkisi ve "Trident anlaşması"
✷ İsrail ve ABD ilişkisi
✷ İsrail'in Kürt devleti kurma planları
✷ İsrail'in Saddam, Barzani ve Talabani kartını kullanması
Kısacası İsrail'in Arapları, Kürtleri ve bizleri nasıl kullandığını anlatıyor. Okudukça bazı yerlerde sinir krizleri gecirtiyor insana.
Türkiye'nin İsrail ile stratejik ortak haline gelmeye çalışmasının ne denli hatalı bir dış politika seçimi olduğunu da gösteriyor bu kitap.
244 syf.
·9 günde·Beğendi·9/10
Siyasi kitaplar pek ilgimi çekmiyor.Hele son zamanlarda çıkan asılsız konulardan yapılan siyasi kitaplar.Bu kitapta bunu hissetmedim.Konuyu geçmişle harmanlamış.Mantıklı cevaplar arayan bir kitap.Okurken böyle birşeyin olmasını beklerim diyorsunuz.Konusu öncelikle ortadoğunun geçmişiyle başlıyor.Sonra günümüzdeki benzerlikliğiyle dikkat çekiyor.Yazar kitabı yazarken bu konu üzerinde baya çalışmış olmalı çünkü;en ufak stratejide bile geçmişin benzerliği yatıyor.Tabiki İsrail ve yahudilerle ilgili oldukça fazla bilgi içeren ve kronolojik sırayı biraz farklı kılan bir kitap.Çok akıcı olmasıyla beraber bölüm başlıklarının ismi ilgi çekici.Herkesin okumasını tavsiye ederim.
244 syf.
·Puan vermedi
İngilizlere gore ortadogu bize göre dunyanin merkezi olan bu bölge de tarihi surecte yasananları ve şu anki siyasi durumu daha iyi analiz etmek icin guzel bir kitap
244 syf.
·9/10
Kitap İsrailin gecmişten günümüze Ortadogudaki ve Türkiye deki planlarını anlatıyor. Amerika üzerindeki etkisinden bahsediyor. Siyonizim ve yahudilikle ilgili bilgiler veriyor. Sıkıcı bir kitap degil siyasi kitap sevenlere tavsiye ederim ..
Selahaddin Eyyubi, hiç kan dökmeden 2 Ekim 1187 günü ordusuyla birlikte Kudüs'e girdi... İlk iş olarak, Kubbet-üs Sahra'nın üzerine oturtulmuş olan büyük haç yerinden indirildi ve 88 yıllık bir aradan sonra kutsal şehirde ilk kez ezan okundu.
İsrail'in Ortadoğu'ya bakışını anlamak için öncelikle "Hıttin Korkusu"nun farkında olmak gerekir. Bugün pek çok insan, İsrail'in, ünlü "barış süreci" ile Ortadoğu'da istikrarın öncülüğünü yaptığını sanıyor olabilir. Oysa barış süreci bir strateji değil, bir taktiktir. Yahudi devletinin, müstakbel bir "Hıttin"i mümkün olduğunca geciktirmek, zaman kazanmak için kullandığı bir taktiktir.
Türkiye İsrail'i 1949 yılında tanıdı.
İsrail-Türk ilişkilerinde dikkat çekici olan "istihbarat ve güvenlik" bağlantısı, 1958 sonlarında imzalanan ve ancak 1979 devriminin ardından Tahran'da ki ABD büyükelçiliğinin arşivlerinin İranlı öğrenciler tarafından günışığına çıkarılmasıyla öğrenilen gizli "Trident" anlaşmasına dayanıyordu.
Türk, İran ve İsrail gizli servislerinin işbirliği yapması amacıyla imzalanan anlaşma, düzenli istihbarat alışverişi gerçekleştirilmesini ve gizli servis şeflerinin yılda iki kez bir araya gelmesini öngörüyordu.
İsrail, 1960'ların başından bu yana Irak'ı destablize (istikrarsızlaştırmak) etmekte olan Kürt sorununun başlıca kışkırtıcısıdır. Ve bu İsrail parmağı, ırak üzerinden Türkiye'ye, Türkiye'nin güneydoğusuna kadar uzanmaktadır.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
İsrail'in Beka Stratejisi ve Kürtler
Baskı tarihi:
2016
Sayfa sayısı:
312
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786059384834
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Olympia Yayınları
Baskılar:
İsrail
İsrail

Kitabı okuyanlar 45 okur

  • ❥Parpali

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%8.3 (1)
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0