Adı:
Issız Kadınlar Sokağı
Baskı tarihi:
Ekim 2019
Sayfa sayısı:
144
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786050954333
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Doğan Kitap Yayınları
Taciz, tecavüz, şiddet mağduru 20 kadının hikayesi…

Erkek dişi sorulmaz, muhabbetin dilinde
Hakk’ın yarattığı her şey yerli yerinde
Bizim nazarımızda, kadın erkek farkı yok
Noksanlıkla eksiklik, senin görüşlerinde

- Hacı Bektaş Veli
144 syf.
·Beğendi·8/10
Issız Kadınlar Sokağı - Canan Tan
#okudum
Bir alıntı ile başlamak istiyorum. "Erkek dişi sorulmaz, muhabbetin dilinde
Hakk'ın yarattığı her şey yerli yerinde
Bizim nazarımızda, kadın erkek farkı yok
Noksanlıkla eksiklik, senin görüşlerine"
Hacı Bektaş Veli
Yanı başımızda bulunan ama kimsenin dile getirmediği bir sokaktan bahsediyoruz. Bu sokaktaki yüzbinlerce kadından tecavüz, taciz ve şiddete uğramış 20 kadının hikayesine şahit oluyorsunuz.
Okurken herkes kendinden, çevresinden bir iz buluyor. Bu hikayelerin çoğu tanıdık geliyor.
Hikaye bir çığlıkla başlıyor, hani daha bir kaç ay önce kızının önünde ölmek istemiyorum diye haykıran Emine Bulutun çığlığı... Başka bir hikayede adamın karısını öldürüp, nedenini sorduklarında adına aşk cinayeti dediği, Aşkın cinayetle kirletildiği bir hikâye.
Bu kadına şiddet sadece güçsüz, okuyamamış, küçük yaşta zorla evlendirilmiş kadınlarda da değil toplumun  her kesiminde avukatından, doktoruna kadar her yerde görülüyor fakat nedense toplum baskısı ses çıkartmayı engelliyor sanırım.
Daha fazla ayrıntıya girmek istemiyorum.
Herkesin okuması gereken, özellikle kadınların okuması gereken ve bu dünyada yalnız olmadıklarını şiddet, tecavüz ve tacize karsı isyan etmesi gereken, kimsenin onları okuma özgürlüğünden mahrum bırakmayacağı anlatan güzel bir kitap olmuş.
144 syf.
·6 günde·7/10
Her daim güncelliğini koruyan bir konuyu işlemiş Issız Kadınlar Sokağı isimli kitabında Canan Tan. Evet okurken canınızı fazlasıyla sıkacak bu kadarı da olmaz dediğimiz olaylarla. Fakat gündeme yansımadan, haberimiz olmadan bu hayatların binlercesi hala yaşanırken biz pembe gözlüklerle hayata bakmaya devam ediyoruz. Hikayelerden birine de konu edilmiş olan renklerin bile hepimiz için farklı anlamları, farklı yaşanmışlıkları varken, kadın-erkek kısacık ömrümüzde neyi paylaşamıyoruz? İnsanı düşündürmeye iten bir kitap. Yitip giden canlar ele alınmış fakat önemli olan soru akıllarda yerini alıyor. Bu bir şeyi değiştirecek mi? Bütün bu tacizler, ölümler, tecavüzler bir gün son bulacak mı? Tavsiye ediyorum. Okuyalım, okutturalım.
144 syf.
·Beğendi·8/10
Canan Tan'ın Doğan Kitabevinden çıkan son kitabı.
20 faklı kadının 20 farklı erkek yüzünden yaşadığı sıkıntıları anlattığı öyküleri okurken, kadın olmanın keyfini yaşamak yerine yanlış seçimleri yüzünden hayatlarını cehenneme çeviren erkeklere bir kere daha sinirleniyor insan çünkü daha fazlası gelmiyor insanın elinden.
Ama yine de öykünün birinde kızının annesine dediği gibi benim annem çok güçlü mottosuyla hareket eden kadın hakettigi yere ulaşmak için çabalıyor tabi bunlar cinayete kurban gitmeyip hayatta kalabilen şanslı azınlık. Hikayeler can acitsa da gerçekler böyle.
144 syf.
·7/10
Günümüzde ki kadına olan şiddet ve tecavüze değindiği güncel bir kitap .bazı anlatılanlar gerçekçi gelmedi.beğenmediğim birkaç konun dışında kitap acı verici bir şekilde okudum .kızmamak sinirlenmemek elde değil..
144 syf.
·1 günde·10/10
Spoi içerir.Birbirinden farklı hikayeler var.Bu hikayeler kadına şiddet,tecavüz,çocuk gelinler, “bu evden gelinliğinle çıktın,kefeninle dönersin” gibi anlamsız ve saçma söylenişler ve daha fazlasının olduğu birçok hikayeyi içermekte.Tavsiye ederim.Anlamlı ve güzel,muhteşem bir kitap.Keyifli okumalar.
144 syf.
·7/10
Kitap Emine Bulut cinayetiyle başlıyor. Son nefesini verirken, " ölmek istemiyorum" çığlığını duyuyorum tekrardan.
Af Örgütü'nün raporuna göre Türk kadınları aşağılanıyor, okutulmuyor, dayak yiyor, sindiriliyor ve tecavüze uğruyor. Her akşam haberlerde kadın cinayetlerini izliyoruz. Evet inanın her akşam. Kadın eski eşi tarafından ölümle tehdit ediliyor ama koca uzaklaştırma cezası alıyor. Bu mu koruyacak kadınları? Koca zaten öldürmek için pusuda bekliyor. Uzaklaştırma cezasını takar mı sizce? Bir şekilde kadını vuruyor, ölmüyor ve üç ay hapis yatıp tekrar çıkıyor. Ya sonrası? Kadın ne kadar saklanacak, ölüm her an ensesinde.
Öyle pankrantlar açarak, yürüyüşler yaparak ve sosyal medya üzerinden tepkiler gösterilerek bu iş çözülmez. Caydırıcı cezalar gelmediği sürece bu kadın cinayetleri hiç durmayacak. İlk hükümete düşüyor görev. Sonra biz annelere. Oğullarımızı şımartırsak, aslanım yiğitim dersek, her şeyi önüne koyup hizmet edersek, kız evlâlarımızdan ayırıp onları baş tacı edersek sonuçları böyle olur işte. Erkekte mutfağa girmeli, eşine yardım etmeli. Neden bu ayrımcılık? Kadın çalışıyor, erkek çalışıyor ama işten yorgun gelen kadın bütün yükü sırtında taşıyor. Çocuk, yemek, temizlik hep onlarda. Bunun suçlusu kim? Ben çocukken evde sofra kurulunca ilk erkekler otururdu masaya. Sonra kadınlar, en son çocuklar. Şükür şimdi yok. Bazı yörelerde aynen devam ediyor mu bilmiyorum ama gerçekten kadınları ikinci sınıf gösteren hareketler bunlar.
Kadın cinayetlerine bakacak olursak en büyük sebep ekonomi. Koca eğer işsizse ve borç batağındaysa eşini bırakmak istemiyor. Ona muhtaç çünkü. Bu cinayetlerin önüne geçmek için ilk bu işsizliğe bir çare bulmak gerekiyor sonrasında caydırıcı cezalar. İşsizliğin olmadığı bir ülke zaten yok, bu zor biliyorum. O zaman ağır cezalar ve eğitim şart. Fakat şu da var; kadın her zorluğu göğüsleyebiliyor, erkekler biraz zayıf bu konuda. Tüm erkekleri katmıyorum yanlış anlaşılmasın fakat kadınlar boşanmak isteyen kocalarını öldürmüyor mesela. Dayak atmıyor- kadın istese alır eline tavayı kafasına geçirir - küfür etmiyor, aşağılamıyor.
Canan Tan işte bu kadınları anlatıyor. "kimse yok mu" diye haykıran kadınları.
144 syf.
·Puan vermedi
Birkaç saatte elimden bırakamadan okuduğum bu kitap çok yakınımızda olan toplumun farklı kesimlerden yüzlerce insanın hüzünlü öykülerinden oluşuyor.

Okuduğunuzda artık kadın veya erkek olarak ayrıştırılmadan insan olarak merhametten, sevgiden ve saygıdan nasibini almış kişilerle karşılaşma temennisinde bulunurken buluyorsunuz kendinizi.

Canan Tan Issız Kadınlar Sokağı
144 syf.
·3 günde·10/10
ISSIZ KADINLAR SOKAĞI- Canan TAN #okudumbitti “Mücevher gibidir kadının gözyaşları. Onlar damladıkça sizin değeriniz düşer..”
Sevdiğim yazarlardandır Canan Tan. Yıllar önce ilk Piraye kitabı ile tanışmıştım ve yıllardır her çıkan kitabını hemen alır okurum. Bu kez bir öyküyle karşımızda Canan Tan. İlk sayfasında Emine Bulut ile başlayan gerçekler, son sayfasına kadar toplam 20 kadının günümüzdeki sorunlarını, gerçeklerini, söyleyemediğimiz her şeyi ilmek ilmek anlatmış yazarımız. Toplam 134 sayfa olan kitap, bütün gerçekleri yüzümüze vurup bizi uzun süre etkisinde bırakıyor.
Şöyle bir cümleyle başlıyor kitap..” Sesimizi duyan var mı? “
Sahi sesimizi duyan var mı, bütün kadın cinayetlerinde avaz avaz bağırırken duyarabildik mi sesimizi.. Aydınlık günlere kavuşmamızı umuyorum sevgili okurlar.. Boğazımızı düğüm düğüm eden bu kitabı, kadın erkek fark etmeksizin mutlaka okuyun , okutturun…
Güzel günlerde buluşmak dileğiyle..
144 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10
Merhaba;

Benim adım Issız Kadınlar sokağı...Ben kapılarımı çoğunlukla ıssız insanlara kendini ıssız ve yalnız aynı zamanda da çaresiz hissedenlere açarım.Benim yanımda çalışan çalışma arkadaşlarım hepsi kadındır tek bir tane erkek vardır ,ismi de "UYGAR"dır.Kadının gözünden dökülen yaşlar mücevher gibidir der uygar ve beni ziyaret edenleri başımın üstünde taşırım.


Kadınsın!...Yaşadığın zulümleri yaşıyorken belki bana derdini anlatmıyor olabilirsin fakat ben içtiğin sigaradan morluklarını gizlediğin siyah kalın çerçeveli gözlüğün arkasında ki kan çanağı dolu gözlerini tahmin ederim ve bilirim.


Ve seni öyle bir gözlemlerim ki bu zalimlerden kurtulduğuna bile şahit olurum. O zaman benden mutlusu yoktur.Bunu giydiğin kıyafetlerden herzaman tercih ettiğin masayı tercih etmemenden ve her zaman aldığın menüden almamandan anlarım.


Içtiğin çayla kahveyle huzur buluyorsan, ben sen ve senin gibi nice zulüm gören kadınları hem cafem de hem de sığınma evlerimde başımın üstünde taşımaya hazırım.


Sen yeter ki için de ki güce sahip çık , benimse, cektiğin acıların seni daha da güçlü kılsın ve asla ama asla hiç bir kula boyun eğme...


Sen kadınsın, anasın, çocuksun... Her gün gücüne güç eklensin!..

Ve için ne kadar kan ağlasa da gülümsemekten asla vazgeçme!...

Çünkü gülümsemek en büyük intikamdır!...


Canan Tan Issız Kadınlar Sokağı
144 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Yine bir Canan Tan klasiği benim için... Akıcı ve sürükleyici dili... Bu sefer 20 kadın hikayesini ele alarak uğradıkları şiddet, taciz ve tecavüz konusunda güzel bir yapıt sunmuş...
Hacı Bektaş Veli'nin de dediği gibi

Erkek dişi sorulmaz, muhabbetin dilinde
Hakk'ın yarattığı her şey yerli yerinde
Bizim nazarımızda, kadın erkek farkı yok
Noksanlıkla eksiklik, senin görüşlerinde
Erkek dişi sorulmaz, muhabbetin dilinde
Hakk’ın yarattığı her şey yerli yerinde
Bizim nazarımızda, kadın erkek farkı yok
Noksanlıkla eksiklik, senin görüşlerinde..
- Hacı Bektaş Veli
Kadın ya da erkek farketmez, birilerinin yaşam sevincini yıkmak, insana yönelik en ağır şiddet biçimidir!.
Kadın ya da erkek fark etmez, birilerinin yaşam sevincini yıkmak, insana yönelik en ağır şiddet biçimidir!

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Issız Kadınlar Sokağı
Baskı tarihi:
Ekim 2019
Sayfa sayısı:
144
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786050954333
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Doğan Kitap Yayınları
Taciz, tecavüz, şiddet mağduru 20 kadının hikayesi…

Erkek dişi sorulmaz, muhabbetin dilinde
Hakk’ın yarattığı her şey yerli yerinde
Bizim nazarımızda, kadın erkek farkı yok
Noksanlıkla eksiklik, senin görüşlerinde

- Hacı Bektaş Veli

Kitabı okuyanlar 49 okur

  • Bir insan
  • Arzu A.
  • İpek özaytekin
  • DİLARA
  • Buğra Bostan
  • Sibel Tayhan Onal
  • Bahar Esen
  • Şeyma Düzgün
  • Elif Kutupoğlu
  • Nigar Sarı

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%16.7 (3)
9
%22.2 (4)
8
%27.8 (5)
7
%16.7 (3)
6
%5.6 (1)
5
%5.6 (1)
4
%5.6 (1)
3
%0
2
%0
1
%0

Kitabın sıralamaları