Issızlığın Ortasında

7,6/10  (9 Oy) · 
33 okunma  · 
8 beğeni  · 
894 gösterim
Edebiyat dünyasına İlk adımını, edebiyat tarihimizin savaş karşıtı ilk romanlarından biri diye adlandırılabilecek "Issızlığın Ortası"yla atan Mehmet Eroğlu, bu eserinde, yarattığı unutulmaz kahramanı Ayhan'ın, Kıbrıs'ta katıldığı savaşta yaralanıp, 1975 Ocak ayında, kafasında geçmişi ve varoluşuyla ilgili sorularla Ankara'ya geri dönüşünü anlatır.

Ayhan, 1971'de ortadan kaybolan çocukluk ve gençlik arkadaşı, siyasi eylemci Zafer'i aramak üzere tekrar yollara düşmeden önce bu kentte İki ay geçirecek ve bu süre İçerisinde, kendisinden oldukça farklı bir kadın olan Ferda'yla tutkulu bir aşk yaşayacaktır.

Ne var ki roman, birkaç haftaya sığan, aşktan ziyade umutsuz bir kurtuluş çabasını akla getiren, yoğun ve marazi bir cinsellikle örülü bir ilişkinin ötesinde, aslında kendisiyle hesaplaşan Ayhan'ın ve 12 Mart darbesiyle dağıtılarak yok edilmeye çalışılmış bir kuşağın uzun yolculuğunun resmedildiği, göz alıcı ama trajik bir serüveni anlatmaktadır.

Birbirinin İçine giren geri dönüşler, kavramlarla bezeli zamansal sıçramalar, son derece sık dokunmuş bir roman örgüsü, yerli romanımızda pek rastlanmayan psikolojik tahliller, insanlık ideali olarak tartışılan ideolojiler, zamanı ve yerelliği aşmaya niyetli bir kozmik bakış açısı, nihayet, yazgısı ve Tann'yla yüzleşen yalnız İnsan: Savaş, kurtarıcılık, soyluluk, cinsellik, kahramanlık, cesaret ve derin pişmanlıklar...

Mehmet Eroğlu'nun daha sonraki romanlarında kanıtlanacak olan 'kurgu ustalığı' ve bîr romancı olarak ele alacağı 'trajik insani durumlar'a ilişkin ilk İpuçlarının görüleceği "Issızlığın Ortası", 1979 Milliyet Roman Ödülü'nü kazanmasına karşın 12 Eylül döneminin faşizan ortamında sakıncalı bulunduğundan ancak beş yıl sonra yayımlanmış, daha sonra da 1985 Orhan Kemal Roman Armağanı ile 1985 Madaralı Roman Ödülü'ne layık bulunmuştur.
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Temmuz 2014
 • Sayfa Sayısı:
  310
 • ISBN:
  9789750515743
 • Yayınevi:
  İletişi Yayınları
 • Kitabın Türü:
Tahir Demir 
21 Tem 11:07 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 10/10 puan

"Sorumluluktan vazgeçmem, Doktor. Bazı geceler şu pencereden gökyüzüne bakıyor ve yıldızların çokluğundan dehşete düşüyorum. İnsan olmak bütün evrenin sorumluluğunu içinde duymak demektir. Sorumluluğu duyan tek insan olsan da, tek başına kalsan da vazgeçmemelisin. Neden dünyayı değiştirmeye kalkıştın, diye sormuştunuz. Belki bu sorumluluk...

Kitaptan 5 Alıntı

mehmet aysu 
15 Ara 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Bizler aslında hayvanız, hemde en kötüsü, pençe yerine parmaklarına demirden ölümler kuşanan bir türden. Sanki Homo-Homicidus. Yani öldürmek içgüdüsüyle öldüren cinsten. Biliyor musunuz ki, doğada hiçbir canlı kendi türünden olanları salt öldürmek amacıyla öldürmez. Ama biz insanlar bunun binlerce yolunu keşfettik. Kurşundan, nükleer silahlara kadar. Aslında korkağız. Ve bu doğanın içinde korkunç bir ürkeklik içindeyiz. Sonuç: Öldürmek ya da Tanrı yerine geçmek güdüsü.

Issızlığın Ortasında, Mehmet EroğluIssızlığın Ortasında, Mehmet Eroğlu
mehmet aysu 
15 Ara 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Dünyanın bir günlük, bir yüzyıllık, bir milyon yıllık dönüşünün yanında ne önemimiz var ki? Ölmek, öldürmek, var ya da yok olmak, kısacık bir süreye sıkıştıkça neyi değiştiriyor bu Allahın belası kürede?

Issızlığın Ortasında, Mehmet EroğluIssızlığın Ortasında, Mehmet Eroğlu
mehmet aysu 
15 Ara 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Öyle bir insanlığın malıyız ki, değer verdiği bütün kavramlar kanla yıkanmış, barış diyerek açtığı bütün yollar kan göllerine dönüşmüş, mutluluk diye sunduğu herşeyin gölgesi ölümle damgalanmış.

Issızlığın Ortasında, Mehmet EroğluIssızlığın Ortasında, Mehmet Eroğlu