İstanbul Bir Masaldı

8,8/10  (4 Oy) · 
18 okunma  · 
4 beğeni  · 
885 gösterim
Masal 1920'li yılların İstanbulu’nda başlayıp, 60'lı yılların İstanbulu'nda bitiyor.
Mario Levi bir Yahudi ailesinin, 1920-1980 yılları arasında İstanbul’da yaşadıklarını kaleme alıyor.
Ailede yaşanan göçler, aileye başka ülkelerden katılanlar, başka ülkelere göç edenler…
"İstanbul Bir Masaldı" göçlerle birlikte başka bir ülkeyi, daha da önemlisi kendi ülkesini arama çabasındaki insanların öyküsü. Tam da bu sebeple kitabın asıl kahramanı İSTANBUL, barındırdığı ve yok ettiği “umutlar”la İstanbul.

2000 yılında Yunus Nadi Roman Ödülü’nü alan "İstanbul Bir Masaldı", 1999 yılında ilk yayımlandığında büyük ilgi görmüştü.

"İstanbul Bir Masaldı" için şöyle diyor Levi:
“İsteyen, bildiklerini yeniden görmek için, kitabın başındaki ‘sığırcıklar’ bölümünü okumakla yetinebilir... Başkalarını anlamak için bu çaba da yeterli olabilir. Ama kronolojik olarak baştan sona okuduğunuzda farklı bölümlerde, herkes kendine farklı bir öykü de oluşturabilir.”
 • Baskı Tarihi:
  Aralık 2006
 • Sayfa Sayısı:
  804
 • ISBN:
  9786051110974
 • Yayınevi:
  Doğan Kitap
 • Kitabın Türü:

Eğer bu yazarı seviyorsanız bu kitabı mutlaka okuyun. Benim ev sevdiğim kitaplardan biri oldu. Yalnız Levi' nin dili ağır, üslubu edebidir. Bu kitapta da olaylar çok yavaş ilerliyor. Sıkıcı gelebilir. Ancak kesinlikle çok iyi bir roman. İstanbul ancak bu kadar güzel anlatılır. İnsanların hayatlarındaki hüzün kitap boyunca sürüyor. Ve hüznü de çok iyi anlatıyor. Hiç ajite etmeden, abartmadan çok güçlü veriyor mesajını. Romantik bir hava estiriyor ama çok gerçekçi bir şekilde.

NLY 
16 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Hayatta okuduğum en uzun süreli kitaptı... Çok sıkıyor, sürekli tekrar edilen cümleler konudan tamamen uzaklaştırıyor... Sürekliliği olmadı tarafımca....

gece kuşağı 
01 Oca 2015 · Kitabı yarım bıraktı · Puan vermedi

Kitabın giriş paragrafına vuruldum ama devamı gelmedi, iyi bir kitaptır belki ancak sayfalarca süren monoton tanımlamaların ard arda dizildiği bol virgüllü mutsuz cümleleri okuma konusunda başarısızım.

Kitaptan 21 Alıntı

Burcu Çağlayan N. 
22 Tem 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Onunla hayatımın en değerli fotoğraflarını,sözcüklerini paylaşmaya çalıştığım anlarda bile yeterince konuşamadım,konuşmayı başaramadım çünkü.Neden böyle,bu duvarlarımla yaşamıştım ama?Neden,hangi umutlar adına?Kendisini daha çok yaşamaktan,sonuna kadar,tüm olabilirlikleri göze alarak yaşamaktan mı korkmuştum yoksa?

İstanbul Bir Masaldı, Mario Levi (Sayfa 18 - Remzi Kitabevi)İstanbul Bir Masaldı, Mario Levi (Sayfa 18 - Remzi Kitabevi)
Mehtappp 
03 Mar 2017 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Hayata inanmayı bilenler için umudu üretmek her zaman için mümkündü kuşkusuz.

İstanbul Bir Masaldı, Mario Levi (Sayfa 54 - Remzi kitabevi)İstanbul Bir Masaldı, Mario Levi (Sayfa 54 - Remzi kitabevi)
Mehtappp 
13 Nis 2017 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Dil
Bakışların, suskunlukların, gülümsemelerin dokunduğu, anlamlandırdığı sözcükler de vardı. Çoğaltılabilen, o konuşmalarda yer alamayan ya da yerlerini bulamayan sözcükler...Orası başka bir dilindi, başka bir dili arayanlarındı, başka bir dilin sınırlarını, birileri için, birilerine doğru genişletmek isteyenlerindi...

İstanbul Bir Masaldı, Mario Levi (Sayfa 309 - Remzi kitabevi)İstanbul Bir Masaldı, Mario Levi (Sayfa 309 - Remzi kitabevi)

Yaşamanın anlamsızlığını her geçen gün biraz daha çok düşünmeye başlamıştı.

İstanbul Bir Masaldı, Mario Levi (Sayfa 169)İstanbul Bir Masaldı, Mario Levi (Sayfa 169)
3 /

Kitapla ilgili 1 Haber

Mario Levi: Edebiyat hayatın ta kendisidir
Mario Levi: Edebiyat hayatın ta kendisidir Mario Levi, aşkı en derin kelimelerle, içinden geldiği gibi anlatır. Kahramanlarının yaşadıkları dünyanın içinde, şehrin gizemli köşelerinde ulaşamadığı sevgilinin izini sürer gibi… Mario Levi, şehri, acıyı, aşkı, hüznü, hayatın karmaşasını ustaca dile getiren, Türkiye’yi eserleriyle dünyaya en iyi şekilde tanıtan bir yazar…