1000Kitap Logosu
İstanbul Hatırası
İstanbul Hatırası
İstanbul Hatırası

İstanbul Hatırası

Cep Boy

OKUYACAKLARIMA EKLE
8.7
5,8bin Kişi
23,4bin
Okunma
5,7bin
Beğeni
73,2bin
Gösterim
690 sayfa · 
 Tahmini okuma süresi: 19 sa. 33 dk.
Adı
İstanbul Hatırası (Cep Boy)
Basım
Türkçe · Türkiye · Everest Yayınları · Kasım 2016 · Karton kapak · 9786051416601
Diğer baskılar
İstanbul Hatırası
İstanbul Hatırası
İstanbul Hatırası
İstanbul Hatırası
İstanbul Xatirəsi
Byzantion'dan İstanbul'a uzanan, heyecan yüklü bir serüven... Sarayburnu'nda, Atatürk heykelinin ayaklarının dibinde bir ceset, Avuçlarında antik bir pere.... Ama ne bu ceset son kurban, ne de bu antik para son sikke... Yedi kurban, yedi hükümdar, yedi sikke, yedi kadim mekân. Ve tek bir gerçek: Bu şehrin gizemli tarihi. "Şehre bakıyorduk denizden. Sisler içindeydi İstanbul... Sisler içinde deniz... Sisler içinde teknemiz. Sultanahmet'in minareleriydi görülen, Ayasofya'nın kubbesi, Topkapı Sarayı'nın kuleleri. Hiç yağmalanmamış, yıkılmamış, kirletilmemiş gibiydi şehir. Bembeyaz bir sisle örtmüştü doğa, ne varsa görüntüyü çirkinleştiren. Güneş doğmadan bir anlığına beliren bir hayal gibi... Büyülü bir bulut gibi... Bir masal imgesi gibi... Yeni kurulmuş bir kent gibi... Taze bir başlangıç gibi... Genç, umutlu, güzel... İstanbul'a bakıyorduk denizden. Ölülerimizin yüzlerine bakıyorduk... Onların gözlerindeki kendi kederimize. Çaresizliğimize bakıyorduk, avuçlarımızda büyüyen zavallılığa, kanımızda filizlenen korkaklığa... Elimizden alman hayata bakıyorduk... Güneşli günlerimize, umut dolu sabahlara, eğlenceli bahar akşamlarına... Sönen anılarımıza bakıyorduk, ölen hayallerimize, yıkılan düşlerimize... Sönen anılarımızı, ölen hayallerimizi, yıkılan düşlerimizi yüklenip yorgun bir şilep gibi bizden uzaklaşan şehrimize... Şehrimizle birlikte yitirdiğimiz kendimize bakıyorduk..." (Tanıtım Bülteninden)
7 mağazanın 12 ürününün ortalama fiyatı: ₺19,63
8.7
10 üzerinden
5,8bin Puan · 804 İnceleme
Muhammed Öğüt
İstanbul Hatırası'nı inceledi.
723 syf.
·
12 günde
·
Beğendi
·
9/10 puan
Ahmet Ümit’in okuduğum ilk eseri. İstanbul Hatırası, İstanbul’un ilk adı olan Byzantion döneminden günümüze kadar uzanan bir polisiye romanı. İstanbul’da yedi esrarengiz cinayet işlenir ve cesetler yedi farklı tarihi mekana bırakılır. Romanın ana karakteri başkomiser Nevzat’tır. Komiser Ali ve Zeynep, bulmacanın eksik parçalarını tamamlarken aralarındaki tatlı didişmelerle esere ayrı bir hava katmış. Ahmet Ümit, İstanbul’un geçmişten günümüze yapılan tarihi mekanları ve önemli kişileri kaleme alırken, İstanbul temasını esere çok güzel işlediğini düşünüyorum. Harika betimlemeleri sayesinde okuyucuyu sıkmadan gerilim dolu anlar yaşatıyor. Cinayetleri kim veya kimlerin işlediğini düşünürken aynı zamanda karakterlerin yaşadığı duygusal anları hissediyorsunuz. Adına şiirler yazılan İstanbul’un güzelim tarihini öğreniyorsunuz. Aşk, acı, ihanet, güven ve sadakatin yanında birçoğumuzun hakim olmadığı tarihi bilgileri tüm akıcılığıyla okura aktaran, insan ruhunu bir laboratuvar titizliğiyle analiz eden Ahmet Ümit’i tebrik ediyorum. “Ve yine biliyordum ki, katiller her zaman kötü insanların arasından çıkmazdı.” (s.144) alıntısıyla incelemeye son verirken kitabı bitirdiğimde tüylerim diken diken olmuştu. İstanbul’a iki kere gittim. Kitapta bahsedilen tarihi mekanların bazılarını ziyaret etme şansım olmuştu. Kitabı okuduktan sonra içimde inanılmaz derecede İstanbul’a gitme isteği uyandı. En kısa sürede tekrar gidip tarihi mekanları ziyaret edeceğim. İstanbul’a bu sefer kitabın bana hissettirdiği duygularla bakacağım. Satırları okurken zihninizde canlanan, telefonun çaldığı her an heyecanlandıran sonrasında neler olacak diye meraklandıran muhteşem bir eser. Mutlaka okumanızı tavsiye ediyorum. İyi okumalar
İstanbul Hatırası
8.7/10
· 23,4bin okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
35
Faruk Kaplan
İstanbul Hatırası'nı inceledi.
590 syf.
·
Beğendi
·
9/10 puan
Polisiye romanları sevenler için muhteşem bir kitap. Ben bu türü çok sevmememe rağmen epey keyif aldım. Bir yerden işlenen yedi cinayetin peşinden koşan Başkomser Nevzat ve ekibinin serüveni, diğer yandan tarihi yarımadanın tarihi olaylarla anlatımı.
İstanbul Hatırası
8.7/10
· 23,4bin okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
30
нιℓαℓ кαçмαz
İstanbul Hatırası'nı inceledi.
590 syf.
Ahmet ümit'in bir diğer harika kitabı..... İlk okuduğumda normal bir hayatmış gibi normal insanlar arasından ele alınmış bir konu gibi kitap tam anlamıyla okuyucu kendisine saran dolu dolu bir polisiye romanı kalın kitaplara olan zaafımı hmet ümit'in İstanbul hatırası adlı kitabıyla devam ettiriyorum tarih, aşk ve ölümün çok derin bir şekilde işlendiği inanılmaz bir yapıt... O kadar sürükleyici kitap ki düşüne düşüne okudum katillerin kim olduğunu ve için hemen kitabın sonunun gelmesini dört gözle bekledim bu gizli ve çok düşündürücü olayı kendimi kitabın başkahramanı Nevzat başkomiser gibi hissederek devam ettim... Ahmet ümit'in okuduğum ikinci kitabı istanbul hatırası tamamen tarihi dokulara ve tarihi mekanlara istinaden ele alınmış bununla birlikte dini ve Hz Muhammed'in hadislerinin yer aldığı aynı zamanda ölümün acı gerçeğini iliklerine kadar hisseden bireylerin hayata olan isteksizliğini ve yaşamaya karşı hiçbir amaçlarının olmadığının temel harmonisini okuyuculara sunmuştur Eşini ve çocuğunu kaybetmiş iki çok yakın arkadaşın acı diyaloğunun kitabın son satırlarının oluşturması çok hüzünlendirdi.... Kitabın böyle bitmesini istemezdim beklemiyordum.. Pişmanlığın , hasretin , sevginin, ölümün ,kaderin, yalnızlığın ,kazanın tüm duyguların karmakarışık olduğu İstanbul hatırası. Çok Güzeldi.. merak ve polisiye türlerine ilgisi olan her okurun beğenebileceği bir kitap.. Okumak isteyen herkese iyi okumalar...
İstanbul Hatırası
8.7/10
· 23,4bin okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
53
FD
İstanbul Hatırası'nı inceledi.
590 syf.
·
9 günde
·
Beğendi
·
9/10 puan
Bazı insanlar polisiye romanı okumayı 'kitap okumak' kategorisine dahil etmiyorlar. Kişiye bir şey katmıyormuş falan.. Her kitap ufacık da olsa insana bir şey katar ancak Ahmet Ümit kitapları kesinlikle çok şey katıyor. Diğer her şeyi bir tarafa bıraksak dahi, inanılmaz tarihi bilgileri keyifle öğretiyor olması bana tek başına yetiyor da artıyor bile.. Bu kitap da yazarın diğer kitapları gibi çok sürükleyici, öğretici ve beyin fırtınası yaptıran özellikteydi. Yine çok beğendim. Bu kadar tarihi bilgi ve vaktimi güzel geçirmiş olmak da yanıma fazlasıyla kâr kaldı.
İstanbul Hatırası
8.7/10
· 23,4bin okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
17