İstanbul Hatırası

·
Okunma
·
Beğeni
·
37093
Gösterim
Adı:
İstanbul Hatırası
Baskı tarihi:
Kasım 2019
Sayfa sayısı:
632
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789750845987
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Yapı Kredi Yayınları
Baskılar:
İstanbul Hatırası
İstanbul Hatırası
İstanbul Hatırası
İstanbul Hatırası
İstanbul Xatirəsi
Yedi tepeli şehre çökmüş kasvet yüklü bir bulut, son nefesini vermiş yedi kurban…

Tarihî yarımadada işlenen sıra dışı bir cinayet, Başkomser Nevzat’ı harekete geçirir. Katil, avcuna antika bir sikke bıraktığı kurbanın cesedi üzerinden çözülmesini istediği bazı mesajlar vermiştir. Aynı cinayet ritüelinin parçası olmuş kurbanlar peşi sıra gelir; tüm kurbanların elinde bir sikke vardır ve her biri şehrin parlak dönemlerinde yaşamış bir imparatorunun döneminden kalma tarihi bir yapının önüne bırakılmıştır. Kurbanların ortak özelliği, İstanbul’a olan ihanetleridir. Peki katilin özelliği nedir?

Şehrimizle birlikte yitirdiklerimize, birbirimize bakıyorduk.

Byzantion, Konstantinapol ve İstanbul… Sahipleri, sakinleri değişse de, yeni isimler edinip farklı karakterlere bürünse de değişmeyen bir şey var tarihi yarımadada; eskimeyen güzelliği. Ahmet Ümit İstanbul Hatırası’nda artık tehdit altında olan bu güzelliği merkeze alıyor ve yüksek gerilimli polisiyesiyle okuru hipnotize ederken aktardığı tarihi bilgilerle İstanbulluluk bilincini de canlandırmaya çalışıyor.
590 syf.
Ahmet Ümit' in okuduğum üçüncü kitabı ve sürekli olarak her kitabında tekrarladığını düşünüyorum. Bunun dışında iyiydi kitap hele de yeni dönem Türk yazarlarımızın yazdıklarıyla kıyaslandığında bayağı iyi. Polisiye bir kitap. İstanbul' da peşpeşe işlenen yedi cinayet ve her cinayetin sonunda bir ipucu. Komiser Nevzat, Ali ve Zeynep bu ipucuları takip ederek katili bulmaya çalışıyor. Katilin kim olduğunu tahmin etmiş olmama rağmen beğenerek okudum. Kitapta bolca tarih ve tarihi mekanlara değinilmiş. Dostluğu, ihaneti ve intikamı anlatan güzel bir hikayeydi. Beğendim ve bol bol ağladım...
590 syf.
·5 günde·9/10
Merhabalar 1000Kitap Ailesi....
Kitabın konusuyla ilgili bilgiler içermektedir. ( Spoiler )
- İstanbul Hatırasından önce hiç Ahmet Ümit okumamıştım. Okuduğum ilk Ahmet Ümit romanıydı fakat son da olmayacak bundan eminim.
- Ahmet Ümit bir kitaba iki ayrı hikaye yüklemiş, birisi ön plandaki Komiser Nevzat ve bir polisiye vak'ası, diğeri ise arka planda kalan ama farkında olmadan insanı saran İstanbul Tarihi. Yazarın bu yönünü ve romanı bu şekilde kullanmasını çok sevdim.
- Diğer klasikleşmiş polisiyelere kıyasla tarihsel derinliği çok çok fazla. Tam bir tarih ziyafeti içeriyor. O güzel şehrin Byzantion olarak anıldığı dönemlerden günümüz İstanbul’una kadar geçirdiği evreler, dönemin olayları, karakterleri, eşsiz eserleri ve bir o kadar da eşsiz hikâyelerini anlatıyor. Tarihi mekânlar hakkında yazarın betimlemeleri çok harika. İstanbul'un tarihi mekânlarını da geziyorsunuz bir nevi okurken. Ya da gezip görmek isteyeceğinizden eminim. Bu yüzden de bilgiye aç okuyucuyu polisiyeden ziyade bu yönüyle çekiyor kendisine bence.
- İstanbul'u seven, orada yaşayanların eminim çok daha fazla ilgisini çekip; seveceği bir roman. Çünkü tüm şehir için ve insanlık için anlamlı bir konuda yazılmış.
- Ayrıca olayın kahramanlarının da içimizden birileri olması, içinde bulundukları ruh halleri, sevinçleri, üzüntüleri, onları benimsememize önemli birer etken olmuş. Bu yüzden de kitabın akıcı ve sürükleyici olması gayet normal. Bizden birilerini anlatıyor sonuçta.
- Kitabın kurgusu da genel olarak iyi. Hiç böyle kurguda olacağını düşünmemiştim. Beklentimin üstündeydi. Fakat finalde yazarın okuyucuyu şaşırtma çabasını biraz abartmış olduğunu düşünüyorum.
- Hele bir ara bana rahmetli Müzeyyen Senar’ı hatırlatıp şarkılarını açtırıp dinletmesi de harikaydı. Ruhu şad olsun. Son bölümde duygulandığımı itiraf ediyorum.
- Azıcık bir eleştirim olacak olursa. Edebi açıdan bence biraz yetersiz. İstanbul'u tanıtması, ilk bölümde mitolojik bilgiler vermesi açısındansa çok güzel. Cinayet romanından da dünya klasiği ağırlığında büyük bir beklenti de olmamalı tabi.
- Okumaya yeni başlayacak kitapseverler için harika bir kitap. Polisiye severlere ayrıca İstanbul tutkunlarına tarih severlere birebir bir kitap olmuş.
- Mutlaka okunmalı ve kütüphanenizde bulundurmalısınız. Lütfen eserlerimize, kültürümüze, tarihimize sahip diyerek bitiriyorum.
 • Bab-ı Esrar
  8.1/10 (2.905 Oy)2.825 beğeni12.536 okunma1.666 alıntı39.788 gösterim
 • Beyoğlu'nun En Güzel Abisi
  8.1/10 (2.759 Oy)2.612 beğeni11.042 okunma1.344 alıntı36.075 gösterim
 • Şah ve Sultan
  8.5/10 (2.828 Oy)2.819 beğeni11.685 okunma1.650 alıntı40.546 gösterim
 • Melekler ve Şeytanlar
  8.7/10 (3.440 Oy)3.502 beğeni14.572 okunma772 alıntı50.072 gösterim
 • Od
  8.5/10 (3.432 Oy)3.515 beğeni14.526 okunma3.439 alıntı53.188 gösterim
 • Da Vinci Şifresi
  8.7/10 (4.573 Oy)4.801 beğeni18.781 okunma702 alıntı58.729 gösterim
 • Semerkant
  8.6/10 (4.549 Oy)4.644 beğeni15.939 okunma3.632 alıntı82.613 gösterim
 • Cehennem
  8.6/10 (2.649 Oy)2.642 beğeni9.903 okunma813 alıntı29.787 gösterim
 • Empati
  8.4/10 (3.352 Oy)3.357 beğeni13.679 okunma812 alıntı63.392 gösterim
 • Beyoğlu Rapsodisi
  8.2/10 (1.953 Oy)1.862 beğeni8.595 okunma763 alıntı21.317 gösterim
590 syf.
·6 günde·Beğendi·10/10
İlk kez katilin kim olduğunu tahmin edebildim. (:
Sanırım bu da yazarı artık tanıdığımı gösteriyor. Okuyucunun ne zaman aklını karıştıracağını, ne zaman şaşırtacağını, ilgisini bir konu üzerine nasıl yönlendireceğini iyi bilen bir yazar Ahmet Ümit.

Kurbanlar öldürüldükten sonra katilleri tarafından vücut şekilleri diğer kurbanların bırakıldıkları yeri gösterecek şekilde bırakılması Dan Brown' dan esinlenilmiş de olsa sonuçta yazar dediğin biriken bir kumbaradır ve polisiye türü kitapların hemen hemen hepsini okuduğundan da şüphem yok. Diğer yandan İstabul hakkında edindiğim tarihi bilgileri inanın okullarda öğrenemedim hiçbir zaman.

Yine ciddi bir araştırma, yine titizlikle hazırlanan bir eserle karşı karşıyayız. "Kitap yazmak sadece bildiklerini aktarmak değil, aynı zamanda yazarken de öğrenmek demektir" mesajını alıyoruz Ahmet Ümit' ten. Din hususunda ağır eleştirilse de Ahmet Ümit, Ömer ve Efsun (din ile ilgili bir olay kurgusundaki eşler) 'u konuştururken yapilan eleştirilere de ciddi bir cevap niteliğindedir. Yani Ümit, karakterlerini yaratırken onların tek tipli bir yaratı olmadıklarını da dile getiriyor. İnanan bir karakterin karşısına atesiti çıkartabiliyor ve ikisini de tartışmanın galibi yapabiliyor. Sanki doğada birbirlerine ihtiyacı olan iki varlık gibi. İnanç ve inançsızlık. Ödül ve ceza, barış ve düşmanlık, iyi ve kötü gibi. Ama hangisinin doğru olduğunu yine okuyucu karar veriyor... Çok uzatmayalım...

~~Keyifli okumalar~~
~~Kitapla kalın~~
Sinem
Sinem İstanbul Hatırası'ı inceledi.
@sinmist·22 Kas 22:23·Kitabı okumadı
Bir yandan Ahmet Ümit okumak bir yandan İstanbul’da gezmek. Harika! Sürükleyici bir kitap efsane bir kurgu, anlatımı kolay ve akıcı.
İstanbul' da peşpeşe işlenen yedi cinayet ve her cinayetin sonunda bir ipucu. Komiser Nevzat, Ali ve Zeynep’in maceraları ..
590 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Başkomiser Nevzat, işte ben de kendi dünyamda senden farklı olmadım hep yarım kaldım yarım bırakıldım. Her zaman yanımda sandıklarım hep en uzağımda kaldılar. İçime işledi bazı noktaları...
590 syf.
·9 günde·Beğendi·7/10
Garip hisler içerisindeyim açıkçası. Bu okuduğum ilk Ahmet Ümit kitabı değil fakat okumadan önce kendi kendime herhalde bu kitabın sonunda da şaşırmam diye yorum yapıyordum. Tam tersi oldu, sonunu tahmin edemeyeceğim bir şekilde şaşırdım. Yazarın kalemi oldukça başarılı. Eser ilk görünüşte çabuk okunmayacak izlenimi veriyor kalınlığı ile fakat kitabın içine girdiğimde günde 100-150 sayfa okurken buldum kendimi. Ahmet Ümit’in kalemine hayran kaldığım bir eseri daha ekledim kütüphaneme. Diğer eserlerini de vakit kaybetmeden okumaya başlayacağım. Bu kitabı da okumayan herkese tavsiye ediyorum.
590 syf.
·8/10
Katilin kim olduğunu söyleyeyim mi? Şaka şaka. Aklımın ucundan geçmişti ama geçerli bir sebeb yoktu ve cevabını merak ettiğim bir soru vardı, o sorunun cevabı katilin cinayet sebebi olunca ve buda en sonunda söylenince tahmin edemiyorsunuz. İlk maktulün evindeki o açık ipucunu değerlendiremeyen yada çok geç farkeden poliseler başarısızdı. Bana biraz klişe bir poliseyi geldi. Bir cesetle başlar ve katil imzasını, ipuçları bırakır, cesetler bulunmaya devam eder, tüm cesetler gün gün bulununca en son katil yakalanır. Birde kitap gereksiz detaylarla şişirilmiş, biraz daha kısa olsa daha güzel olurdu. Melekler ve Şeytanlar kitabına çok benziyor ama daha basit geldi bana. Tabi Vatikan yerine İstanbul'daki tarihi mekanları okumak çok daha güzeldi. Bu kitap sırf bu İstanbul tarihi ve tarihi mekanların anlatımı için okumaya değer fakat yazarın başka kitabını okumayı düşünmüyorum.
590 syf.
·1 günde·Beğendi
Spoiler içerir!

İstanbulun tarihi mekanlarında gerçekleşen esrarengiz cinayetler...
Sayfalar ilerledikçe merak duygusunun arttığı, tarihi bilgilerle harmanlanmış güzel bir polisiye romanı yazmış yazar.
İstanbulu çok güzel tanıtmış. Buna birkaç romanında da şahit oldum. Etkileyici ve gizem dolu ve kalın kitap olmasına rağmen sürükleyici ancak katili buldurma yönünden Beyoğlu Rapsodisi ile Patasana kitaplarına göre çok etkilemedi beni. Yine de çok beğendim.
590 syf.
·8 günde·Beğendi·9/10
Kral Byzas'ın efsanevi kentinden başlayan çalınmış umutların şehri İstanbul'a kadar uzanan tarih, aşk, hırs, intikam, cinayet, dolu bir hikaye...
Yedi kurban; hepsi de birbirinden suçlu, hepsi de İstanbul için birer tehdit.
Yedi mekan; hepsi de birbirinden ihtişamlı, birbirinden görkemli, hepsi de İstanbul için birer şâheser.
Yedi hükümdar; hepsi birbirinden hırslı, hepsi de birbirinden başarılı, hepsi de İstanbul için unutulmaz kişiler.
Yedi sikke; hepsi de birbirinden değerli, sır yüklü.

Belki de okul hayatım boyunca öğrenemeyeceğim tarih bilgileri için, kitabı okuduğum zaman içinde yaşattığı heyecan ve keyif verici anlar için teşekkür ederim Ahmet Ümit.
590 syf.
·123 günde·Beğendi·8/10
Ahmet Ümit yine şaşırtıcı son hazırlamış ama önceden hazırlıklıydım böyle son olacağını tahmin ettim tuttu'da tahminim.
Cinayeti işleyenler şaşırtıcı kişiler oluyo genelde kitap kaliteli bir kitap üst düzey bilgiler olan bir kitap tarihi eserler padişahlar istanbulda olan tarihi güzellikler bulunuyo tarih kokan kitap ve kan ."son 250 sayfa ya bayıldım."
590 syf.
Başkomiser Nevzat... ne de güzel anlatmışsın hikayeyi, aşkını, arkadaşlığını, dostluğunu, yitirdiklerini ama değerini unutmadıklarını, İstanbul'u, tarihi, mitolojiyi...

Başkomiser Nevzat, Ali komiser ve Zeynep komiser üçlüsü, İstanbul'da tarihi yerlere avuçlarına sikke konularak bırakılarak bir sonraki kurbanın yerini bildiren zekice işlenmiş cinayetleri çözmeye çalışırlar (hikaye hakkında yazacağım en ufak ayrıntı bile sonunu belli edeceğinden spoi olmasın diye yazamıyorum).

Demir ve Yekta, çocukluğu, İstanbul'u arşınladığı can dostları, birlikte ağlayıp, gülüp, okuyup dağılan ama sonradan yine biraraya gelen 3 kafadarın da hikayesi.

Evigenia ne kadar da anlayışlı, olgun aşkla dolu bir kadın. Nevzat'ın Evigenia'sı, işine saygı duyan, onun her zaman desteği olan, kendisine sevgiyle ama bir o kadar da saygıyla bağlı olan Evigenia'sı...

Aşk, arkadaşlık, dostluk ve cinayetler arasında okuyacağınız bu hikaye benim çok hoşuma gitti anlatımı çok samimi, yer yer gülüp, yer yer duygusallaşabiliyorsunuz.

İyi okumalar dilerim
"Lafa geldi mi herkes şikâyetçi. Fakat bir şeyler yapalım dediğinizde, önce kendi çıkarlarına bakıyorlar."

Kitabın basım bilgileri

Adı:
İstanbul Hatırası
Baskı tarihi:
Kasım 2019
Sayfa sayısı:
632
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789750845987
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Yapı Kredi Yayınları
Baskılar:
İstanbul Hatırası
İstanbul Hatırası
İstanbul Hatırası
İstanbul Hatırası
İstanbul Xatirəsi
Yedi tepeli şehre çökmüş kasvet yüklü bir bulut, son nefesini vermiş yedi kurban…

Tarihî yarımadada işlenen sıra dışı bir cinayet, Başkomser Nevzat’ı harekete geçirir. Katil, avcuna antika bir sikke bıraktığı kurbanın cesedi üzerinden çözülmesini istediği bazı mesajlar vermiştir. Aynı cinayet ritüelinin parçası olmuş kurbanlar peşi sıra gelir; tüm kurbanların elinde bir sikke vardır ve her biri şehrin parlak dönemlerinde yaşamış bir imparatorunun döneminden kalma tarihi bir yapının önüne bırakılmıştır. Kurbanların ortak özelliği, İstanbul’a olan ihanetleridir. Peki katilin özelliği nedir?

Şehrimizle birlikte yitirdiklerimize, birbirimize bakıyorduk.

Byzantion, Konstantinapol ve İstanbul… Sahipleri, sakinleri değişse de, yeni isimler edinip farklı karakterlere bürünse de değişmeyen bir şey var tarihi yarımadada; eskimeyen güzelliği. Ahmet Ümit İstanbul Hatırası’nda artık tehdit altında olan bu güzelliği merkeze alıyor ve yüksek gerilimli polisiyesiyle okuru hipnotize ederken aktardığı tarihi bilgilerle İstanbulluluk bilincini de canlandırmaya çalışıyor.

Kitabı okuyanlar 11.587 okur

 • Emrah Kandemir
 • Soner Erat
 • Cihan Ak
 • İBRAHİM HALİL DOGAN
 • Şule Yilmaz
 • Mehmet Akif Ayırt
 • Mehmet canıtez
 • Emre Dolunay
 • Halil İbrahim
 • Erdem Bozkurt

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0.1 (3)
9
%0 (1)
8
%0
7
%0 (1)
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0

Kitabın sıralamaları