İstanbul Kırmızısı Hiçbir Şey Aşktan Daha Önemli Değildir

7,4/10  (42 Oy) · 
129 okunma  · 
27 beğeni  · 
1.358 gösterim
Ferzan Özpetek, doğup büyüdüğü şehir olan İstanbul'u yıllardır uzaktan gözlemliyor. Bu sevginin ve hüznün romanı olan İstanbul Kırmızısı, sanatçının sinema eğitimi için İtalya'ya gidişine kadarki İstanbul yaşantısından izler taşıyor. Mesafelerle ölçülebilen uzaklığın kişiyi bir şehre ait olmaktan alıkoyamayacağını, önemli olanın şehirde yaşamak değil, şehri yaşatmak olduğunu gösteriyor.

Filmleriyle tüm dünyada adından söz ettiren Ferzan Özpetek, romancılıkta da bir o kadar iddialı.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Şubat 2014
 • Sayfa Sayısı:
  144
 • ISBN:
  9789750719448
 • Orijinal Adı:
  Rosso Istanbul
 • Çeviri:
  Eren Cendey
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
Ferah 
13 Eki 2015 · Kitabı okudu · 2 günde · Puan vermedi

Sinema eğitimi için İtalya'ya giden Ferhan ÖZPETEK'in İstanbul' a dönüşünde iç dünyasına gezintisi , ailesi, arkadaşları, aşk seçimi tiyatro eseri tadında anlatılıyor. Eski İstanbul'u anarken yeni İstanbul'un da karmaşası unutulmadan yansıtılıyor. Bir yandan da yolu kesiştiği Anna'nın öyküsü .. Tavsiye edebileceğim bir roman, beğenileceğinden de eminim..

Ebru Ince 
22 Haz 2016 · Kitabı okudu · 1 günde · 8/10 puan

Kitabı bitirmeden yatmak istemedim :)
Öncelikle ferzan özpetek benim için çok kıymetli bir adam. Onu dünyada tek başına duran adamlardan biri olarak görüyorum kendimce.. karşı pencere ve kutsal yürek vaz geçemeyeceğim iki film :) ama ferzan özpetek bir yazar değil kitabı çok samimi bir gunce gibi yazmış araya katılan Anna ise biraz zorlama bir karakter olmuş sanki kitap gibi olması için araya serpiştirilmiş bir karakter :) yinede keyif alarak okudum.. bu adamı biraz olsun seviyorsanız okumalısınız
Sevgiyle kalın :))

Peter McKENNITT HARPER 
11 Nis 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Sürükleyici, doğru, hayatının dipleri tepeleri anlatan, ayrım yapmayan bir kitaptır.
Ferzan Özpeteğin tüm filmleri büyük keyfimle seyrettiğim için, kitabını da merak ettim ve diyebilirim ki, keşke iki üç kat daha kalın olsaydı ve keyifli okumam daha uzun sürseydi.
Çok değerli bir yapıt, tabiki anlayana!!!

fulden ufacık 
18 Mar 16:27 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Dikkat Spoiler içerir!
İstanbul Kırmızısı filminin konusunu araştırırken bir anda kitabının olduğunu öğrendim. Bu yüzden de ilk kitabını okumak istedim. Filmin çıktığı sıralarda ise aldım kitabı okumaya başladım.

Kitapta da İstanbul fonunda tesadüflerle kesişmiş iki hikaye söz konusu. İki akış da Ferzan Özpetek’in hayatından izler taşıyor.

Kitap uçakta başlıyor. Romanımızın kahramanları Roma'dan İstanbul'a doğru yolculuk yaparlar. İstanbul Kırmızısı'na doğru...

Kitabın kapağında annesinin fotoğrafını kullanan Ferzan Özpetek, kitabın isminin İstanbul Kırmızısı olmasının sebebini ise; "Kitabın ismi annemin benden istediği kırmızı ojeden geliyor. Ama aslında içinde bir sürü kırmızılar var. Kitabı okuyanların içinde bulacağı kırmızılar bunlar. Kitabı yazarken bu arada Gezi olayları oldu mesela ve orada kırmızılı kadın vardı. Bir de İstanbul’da benim evimden gördüğüm İstanbul’un mavi ile kırmızıya karışan bir gökyüzü vardır. Aslında İstanbul’u hep mavi olarak düşünürüz. O kırmızının, o gökyüzüne karışması benim çok hoşuma gider hep." diyerek açıkladı.

Kitabımızdaki ilk karakter yazarın yani Ferzan Özpetek'in kendisidir.Ferzan Özpetek, İtalya'ya gitmeden önceki anılarından kesitleri okuyucusuna sunar. Özellikle de aşk tercihinden dolayı babası ile çatışmasını...

Türkiye’de burjuva bir ailede doğup büyümüş ve İtalya’da sinema eğitimi almış. Kitapta annesine yaptığı ziyaret Gezi olaylarının etkisi ile de uzamış ve biraz da geçmişiyle iç hesaplaşmasına dönüşmüş.

Diğer karakter ise Anna. Eşi ve bir diğer çift ile hem turizm hem de ticaret için Türkiye’ye yaptıkları ziyaret, trajik bir kazayla boyut değiştiriyor. Bu kaza sonrasında eşinin kendisini aldattığını öğrenen ve kalıpların arasına sıkışmış olan kadın, bütün fazlalıklarından kurtulup gene Gezi olaylarının fonunda kendi iç yolculuğuna başlıyor.

Ferzan Özpetek filmlerinde olduğu gibi ilk yazdığı kitabında da iç sorgulamalar, kendini teslim etme gibi konulara değinmiştir. Bu seferki farkı bu kitabında kendisinin de aynı yollardan geçtiğini, önemli olanın bu yollardan kendini tanımanın olduğunu vurgular.

Kitabın sonunda iki karakterimiz bir partide karşılaşırlar ve düğüm çözülür.

Okurken yüzümde tebessüm oluştu. Bazı yerlerde buruk bazı yerlerde ise bu buruk tebessümüm kendini yazılara teslim etti. Kitabı bitirdiğimde Ferzan Özpetek ile yan yana oturup sustuk. belki de bu kitap için yapılacak en güzel tanım: "Anılarla susmak."

İrem Altun 
02 Nis 17:05 · Kitabı okudu · 7 günde · Beğendi · 8/10 puan

Bu kitabın filmini seyredip öyle okumasaydım bazı parçalar beynime oturmayabilirdi ya da önce filmini seyretmiş olmam dezavantaj olabilirdi, bilemiyorum. Kitabın dili oldukça akıcı hele ki Çayyolu metrosunda okumaya çalışırken daha rahat odaklanıyorsunuz. Acaba bu olayın sonucu nereye gidecek, yazar ile kadının yolu nasıl kesişecek diye kendi kendime sorarken bir bakmışım kitabın sonuna gelmişim.. Şimdiyse oturdum kitap biraz daha devam etmeli miydi yoksa böyle tadında mı kaldı, bunu düşünüyorum.

bumesele.com 
13 Mar 15:33 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 8/10 puan

Yazarın sadece filmlerde değil kitap yazmakta da ne kadar başarılı olduğunu öğrendiğim kitaptır. “Hamam” filmi ile adını duyurmuş olan yönetmen, “İstanbul Kırmızısı” adlı kitabında İstanbul’ a olan aşkını ve kimsenin ne düşündüğüne aldırmadan aşka olan bakışını yalın bir dille tüm içtenliğiyle anlatıyor.
http://www.bumesele.com/...zisi-ferzan-ozpetek/

görkem sağlam 
19 Şub 22:41 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Edebi dil yönünden zayıf, olay örgüsü ve akıcılık bakımından bir yönetmene göre başarılı sayılabilecek bir deneme. Çerezlik olarak nitelenebilecek bir kitap. Özellikle İstanbul'da yaşayanlar için yürüdüğünüz sokakları, her gün kullandığınız yolları farklı bir anlatımla dinlemek güzel hisler yaratıyor.

NurdanYılmaz 
25 Haz 22:40 · Kitabı okudu · 14 günde · Beğendi · 10/10 puan

Aşkın sadece cinsellik olmadığını öğrendim :
O çok çok daha fazlası. Aşkın ne okuma ne yazma bildiğini öğrendim .Duygular söz konusu olunca gizemli yasalarca yönetildiğimizi , belki kader belki serap ; ama kesinlikle akıl ermez, açıklanamaz bir şeylerin var olduğunu öğrendim. Çünkü temelde âşık olmayı açıklayacak bir neden asla yoktur. Sadece olur. Bu bir gizemin içine girmek gibidir:sınırı aşmak, eşiği atlamak gerekir. Ve orada, bu gizemde mümkün olduğunca uzun süre kalmayı denemektir.

Selay Keskin 
30 Haz 12:59 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Öncelikle İstanbul Kırmızısı'nın filmini izledim, bazı yerler tam olarak anlaşılır gelmedi bana ama sonra kitabı okuyunca her şey yerine oturdu. Sadece film ya da kitapla yetinseydim çok eksik kalacakmışım, onu farkettim. Tavsiyem, filmini de izleyin çünkü karakterlerin genel olarak aklınızda iyice yer etmesini çok daha kolaylaştıracaktır

Ayda kanat 
14 Oca 20:31 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Filmlerini zaten çok seviyordum. Kitaplarını da seviceğime emindim ki beklentimi karşıladı. Kitap okurken sanki Ferzan Özpetek filmleri izler gibiydim.

2 /

Kitaptan 51 Alıntı

Ferah 
 13 Eki 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

'' Dedesi sürekli, ' Çiçeklerden ders al, ' derdi. ' Sabırlı olmayı, beklemeyi çiçeklerden öğren.' Çünkü çiçekler dondurucu kışın ardından ilkbaharın geleceğini bilirler. Sadece biraz sabırlı olmak, kendine güvenmek gereklidir.''

İstanbul Kırmızısı, Ferzan Özpetek (Sayfa 24)İstanbul Kırmızısı, Ferzan Özpetek (Sayfa 24)
Ferah 
13 Eki 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

'' Aşk fark gözetmez. Camileri tanıdım, kiliseleri tanıdım. Erkekleri sevdim, kadınları sevdim. Hele asileri, başını dik tutarak yürümeyi deneyenleri sevdim. ''

İstanbul Kırmızısı, Ferzan Özpetek (Sayfa 89)İstanbul Kırmızısı, Ferzan Özpetek (Sayfa 89)
Ebru Ince 
 21 Haz 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

"When was the last time you did something for the first time"
-en son ne zaman bir şeyi ilk kez yaptın? "

İstanbul Kırmızısı, Ferzan Özpetek (Sayfa 68)İstanbul Kırmızısı, Ferzan Özpetek (Sayfa 68)

"...temelde aşık olmayı açıklayacak bir neden yoktur. Sadece olur. Bu bir gizemin içine girmek gibidir:sınırı aşmak, eşiği atlamak gerekir. Ve orada, bu gizemde mümkün olduğunca uzun süre kalmayı denemektir."

İstanbul Kırmızısı, Ferzan Özpetekİstanbul Kırmızısı, Ferzan Özpetek
Ebru Ince 
 22 Haz 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

"Stand up for your rights "
Hakların için ayağa kalk
(Doğruların için ayağa kalk )

İstanbul Kırmızısı, Ferzan Özpetek (Sayfa 114)İstanbul Kırmızısı, Ferzan Özpetek (Sayfa 114)
Ebru Ince 
21 Haz 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Camileri tanıdım, kiliseleri tanıdım. Erkekleri sevdim, kadınları sevdim.
Hele asileri...
Başını dik tutarak yürümeyi deneyenleri sevdim...

İstanbul Kırmızısı, Ferzan Özpetek (Sayfa 89)İstanbul Kırmızısı, Ferzan Özpetek (Sayfa 89)
Peter McKENNITT HARPER 
24 Kas 2014 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Aşk. Ne öğrendim aşk hakkında? Aşk hakkında öğrendiğim, aşkın var olduğudur. Ya da belki, daha yalın anlatımla aşk hakkında öğrendiğim ve öğrenmeyi sürdürdüğüm, filmlerimde, bütün filmlerimde anlattığımdır. Yani, sevdiğimiz insanları asla unutmadığımız, onların daima bizimle kaldıklarıdır; bizi onlara artık var olmasalar bile çözülmez biçimde bağlayan bir şeyler olduğudur. İmkânsız aşklar, yarım kalmış aşklar, var olabilecekken olmamış aşklar olduğunu öğrendim. Yara izi bıraksa da dağlayıcı bir damganın daha iyi olduğunu öğrendim; kışı andıran bir yürektense bir yangın yeğdir. Annem bu konuda haklıymış, aynı anda iki insanı sevmek mümkünmüş, bunu öğrendim. Olur kimi zaman: direnmek, yadsımak ya da mücadele etmek yararsızdır.

İstanbul Kırmızısı, Ferzan Özpetekİstanbul Kırmızısı, Ferzan Özpetek
Ebru Ince 
22 Haz 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

"Seni milongaya davet ediyorum "
Tango yapmayı bilir misin? Diye soruyor.
"Tabiiki bilmem" diyor Anna.
Genç adam gülüyor.
"Ogreneceksin çok kolay "ve iste şimdi Gezi Parkı nin ortasında yüzünde gaz maskesiyle erkeğin kollarında tango yapıyor, adımları şaşıyor ama ne önemi var ki? Şu an tek yapması gereken kendini müziğe bırakmak.
Olacak olan olacak...

İstanbul Kırmızısı, Ferzan Özpetek (Sayfa 115)İstanbul Kırmızısı, Ferzan Özpetek (Sayfa 115)