İstanbul Mayısta Bir Akşamdı

9,0/10  (2 Oy) · 
3 okunma  · 
2 beğeni  · 
488 gösterim
Bu kez en eskilere dönmek, en eskileri yazmak istiyorum. Kim bilir 1960'larda hangi gündü. Tarih, sanat, mimarî, süslemecilik konusunda hemen hiçbir şey bilmediğim halde, camiin çinileri, kubbe pencerelerinden yansıyan ışıklar ortasında, rüyayı andırır bir etki bırakmıştı. O kadar çini ışıltısını, ancak çinilerde o kadar sır ışıltısına kavuşabilen narçiçeği kırmızısını, yeşili ve uçsuz bucaksız maviyi ilk kez görüyordum.

Bence Selim İleri kırk yıldan beri emek verdiği edebiyat alanında mutfağından izbesine kadar evleri, sokakları, insanlarıyla, dünü bugünüyle İstanbul'u kucaklamış, her eseriyle biraz daha ustalaşmış, değerli bir İstanbul yazarıdır.
-İnci Enginün-

Selim İleri, İstanbul belleğine bir eser daha ekliyor…
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2014
 • Sayfa Sayısı:
  312
 • ISBN:
  9786051416991
 • Yayınevi:
  Everest Yayınları
 • Kitabın Türü:
İdris Yılmaz 
04 Oca 19:35 · Kitabı okudu · 30 günde · 9/10 puan

İstanbul'a bu kış çok sık gidip gelmem gerekiyordu. Kütüphanede gözüme iliştikten sonra bu yolculuklarda okumak istedim. Gayet keyifli bir okuma deneyimi de sundu diyebilirim. Kitabın ortalama notunun düşüklüğünü ve okunma azlığına pek anlam vermedim. Sanırım beklentiyle alakalı olabilir. Kentin tarihine, özellikle edebi geçmişine hem yolculuk yaptıran, hem de farklı okuma deneyimleri için referanslar içeren güzel bir eser.