İstanbul Nasıl Eğleniyordu?

9,0/10  (4 Oy) · 
6 okunma  · 
3 beğeni  · 
547 gösterim
"Bizim edebiyatımızda, belli bir çağın arka odalarını, harlı kor parçalarını, görüntüleyen kitapların hemen hemen yok denecek kadar az olduğu söylenebilir. Bunların içinde hiç kuşku yok, Refik Ahmet Sevengil'in İstanbul Nasıl Eğleniyordu (1927) adlı kitabı başı çeker. Sevengil'in kitabı ise neşeli faytondur. Yazar, ilk kalabalıklaşmanın ve eğlence odaklarının Haliç kıyılarında kırıtmaya başladığını açıklamaya girişir. İstanbullulara ilk kahveyi içirttikten sonra da Sultan Süleyman çağındaki ünlü yosmaları, sarhoşların baskınlarına uğrayan kadınlar hamamını anlatır. Bu panoramik gezi sırasında ilk tütünün İstanbul'a ne zaman geldiğinden söz açıldığı gibi, Kâğıthane âlemleri de savsaklanmaz. Bir sürü fırdolayıdan sonra ise kitabın ağırlık noktası meddahlara, ortaoyunculara ve de tiyatroculara kaydırılır ki, bu bölümlerde şeker-şerbet edilenler de bize ilerdeki günlerin Sevengil'ini, 5 ciltlik Türk Tiyatrosu yazarını muştular. İstanbul Nasıl Eğleniyordu'yu bugünkü dile Sami Önal kazandırmıştır. Bunu yaparken de aslına bağlı kalmaya büyük bir dikkat göstermiş, anlatımın akıcılığına ise hiçbir biçimde gölge düşürmemiştir."
-Salâh Birsel-
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2014
 • Sayfa Sayısı:
  265
 • ISBN:
  9786051068084
 • Yayınevi:
  Alfa Yayıncılık
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 6 Alıntı

İstanbul Kahvecisi
1554'te Hekim adlı biri Halep'ten, Şemsi adlı biri de Şam'dan İstanbul'a kahve getirmişlerdi. Tahtakale'de bir dükkan açılmış, kahve pişirilip halka satılmaya başlanmıştı. İşte İstanbul'un ilk kahvehanesi!

İstanbul Nasıl Eğleniyordu?, Refik Ahmet Sevengil (Alfa Tarih)İstanbul Nasıl Eğleniyordu?, Refik Ahmet Sevengil (Alfa Tarih)

Halk Ozanlığı
Türkler, Anadolu'da kasabalar, şehirler kurup yerleştikten sonra aşiret hayatına ait olan 'ozan'lar da yavaş yavaş hayattan silinmiş. İslamlığın etkisiyle kıssahanlık Türkler arasında da yaygınlaşmaya başlamıştır.

İstanbul Nasıl Eğleniyordu?, Refik Ahmet Sevengil (Sayfa 68 - Alfa Tarih)İstanbul Nasıl Eğleniyordu?, Refik Ahmet Sevengil (Sayfa 68 - Alfa Tarih)

Türk'ün Tütünle Tanışması
Üçüncü Murat'tan sonra padişah olan Üçüncü Mehmet zamanında (1595-1603) İstanbul keyif veren yeni bir maddenin zevkini tatmıştır: Tütün. Her zaman değerli ve egemen olan içkiden başka kahve zaman zaman yasaklanıyor, zaman zaman bu yasak gevşetiliyordu. Arada bir keyif verici olarak bir tür macun da kullanılıyordu. Fakat İstanbullular, henüz tütünü tanımıyorlardı. 1600'de ilk defa bu da İstanbul'a getirilmiş, fakat ilk zamanlarda pek fazla ilgi görmemiştir. Asıl yaygınlaşması tam otuz altı yıl sonradır.

İstanbul Nasıl Eğleniyordu?, Refik Ahmet Sevengil (Sayfa 54 - Alfa Bilim)İstanbul Nasıl Eğleniyordu?, Refik Ahmet Sevengil (Sayfa 54 - Alfa Bilim)

IV. Murat döneminde meddahlık, çengilik, rakkaslık ve hokkabazlık çok tutulmuş, bu işlerle uğraşan adamlar çoğalmış, bu yolla servet kazanmışlardır.

İstanbul Nasıl Eğleniyordu?, Refik Ahmet Sevengil (Sayfa 60)İstanbul Nasıl Eğleniyordu?, Refik Ahmet Sevengil (Sayfa 60)

Kanuni Sultan Süleyman'ın padişahlığının son günleri ile özellikle sarhoşluğun yaygınlaştığı İkinci Selim zamanında, İstanbul'da halk arasında fuhuş da epey yayılmıştır.

İstanbul Nasıl Eğleniyordu?, Refik Ahmet Sevengil (Sayfa 31)İstanbul Nasıl Eğleniyordu?, Refik Ahmet Sevengil (Sayfa 31)

Meddahlar
Meddahlar, İstanbul'da kahvehanelerde, umumi yerlerde eğlenceli hikayeler anlatarak halkı güldürürler, ilgisini çekerler, eğlendirirler, savaşta orduyla birlikte sefere çıkarlar, askere yiğitlik fıkraları, kahramanlık destanları anlatırlardı.

İstanbul Nasıl Eğleniyordu?, Refik Ahmet Sevengil (Alfa Bilim)İstanbul Nasıl Eğleniyordu?, Refik Ahmet Sevengil (Alfa Bilim)