İstanbul - Paris Salah Bey Tarihi 5

0,0/10  (0 Oy) · 
1 okunma  · 
0 beğeni  · 
305 gösterim
İstanbul - Paris hattı, Batılılaşma hareketleri bağlamında, son 150 yıl içinde en önemli ekseni oluşturmuştur. Önce Osmanlı aydınının, sonra da muhalif Türk aydınının, edebiyatçısının, sanat adamının gözünde özgürlüğe açılan yolun simgesiydi bu güzergah. Salah Birsel, herzamanki didikleyici yöntemi ve benzersiz üslubuyla, kültürel tarihimizin bu cephesine alabildiğine lezzetli bir bakış getirmeyi bilmiştir.
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Temmuz 2004
 • Sayfa Sayısı:
  253
 • ISBN:
  9789755702186
 • Yayınevi:
  Sel Yayıncılık
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 3 Alıntı

" Dersimizin adı: Mendilnâme.
İlk yapılacak iş, sevgiliye ağzının sıkı olduğunu açıklamaktır. Bunun için, mendilini sağ elinde topladıktan sonra onunla ağzını ört. Bu, "Söz bir, Allah bir" ve de "Aşkımız sır olsun" anlamındadır."

İstanbul - Paris, Salâh Birsel (Sayfa 216 - Sel)İstanbul - Paris, Salâh Birsel (Sayfa 216 - Sel)

"Ünlü bilgidir, sevgiliye daha yakın durmak istediğinde mendili kalbinin üstüne bastırmalısın. Bu da şu demeye gelir: "Sevgin kalbimde yer etti, canım sana feda olsun".

İstanbul - Paris, Salâh Birsel (Sayfa 216 - Sel)İstanbul - Paris, Salâh Birsel (Sayfa 216 - Sel)

Ey okur, şimdi seni sana. gösterip, yeniden öğrenim rahlesinin önüne oturtacağız. Üç yüksek okul bitirmiş olsan bile, Efdalü'l Müverrihin Salâh Efendi'den öğreneceğini ortadan kaldırmaz.
Çünkü sana Kâğıthane'nin aşk dilini belleteceğiz.
Bu dili kapmadan Kâğıthane'ye dalacak olursan hem sana yapılacak işmarları çakmazsın, hem de madama ve hatunların tazeleri ile kartlarını birbirine karıştırırsın.
Şimdi yine sıkı dur.
Dersimizin adı: Mendilname.
İlk yapılacak iş, sevgiliye ağzının sıkı olduğunu açıklamaktır. Bunun için, mendilini sağ elinde topladıktan sonra onunla ağzını ört. Bu, "Söz bir, Allah bir" ve de "Aşkımız sır olsun" anlamındadır. Bu pandomimadan sonra artık her kadına şahin kesilebilirsin, her güzelin burnunu, kulağını, el ve ayağını hacamat edebilirsin. Bu arada sevgiliye: "Her ne buyurursan can ile baş üstüne" demen de gerekir. Çünkü bu da: "Artık avucumdasın, borç olan malın benimdir" sözünün kibarcasıdır. Bunu anlatmak için elindeki mendili başına götür, yetişir.
Ünlü bilgidir, sevgiliye daha yakın durmak istediğinde mendili kalbinin üstüne bastırmalısın. Bu da şu demeye gelir: "Sevgin kalbimde yer etti, canım sana feda olsun". Yalnız bunun da başka bir anlama vardır: "Sensiz dünya bana karanlık. Buluşmaya ne dersin?" İşin tuhafı, bu ikinci ve gizli teyeli erkekler kadar kadınlar da bilir. Onun için bu işaretin hemen ardından başım mendille örtmen gerekir. Bu da: "Korkma,kimse görmez'' sözüyle eş anlamlıdır. Bu durumda sevgilinin yapacağı kesin olarak saptanmıştır. O da mendilini havada sallayacaktır. Çünkü o da: ''Dolaş gel'' demek istiyordur. Ne ki, seninle şimdi değil de gece saat beşte buluşmayı murat etmişse o zaman da sol elin beş parmağını sağ elindeki mendilin altına sokmalıdır.
Bir de var ki, sen beşe kadar beklemeye takat gösterecek durumda değilsin, o zaman mendilinin iki ucunu iki elinde tutman meramını anlatır. Bu işmarla da: ''Bir sen bir ben'' demiş olursun ki buda: '' Sensiz ölüyorum, saat beşi bekleyemem'' sözüyle aynı kapıya çıkar.

İstanbul - Paris, Salâh Birsel (Sayfa 216 - Sel yayınları)İstanbul - Paris, Salâh Birsel (Sayfa 216 - Sel yayınları)