İstanbul Son Perde

6,0/10  (1 Oy) · 
7 okunma  · 
4 beğeni  · 
478 gösterim
Tüm seçenekler kötüyken, insan doğru şeyi nasıl yapabilir?


Asya ile Avrupa arasında doğal bir köprü ve tarafsız bir şehir olan İstanbul, İkinci Dünya Savaşı sırasında mültecileri ve casusları bir mıknatıs gibi kendine çekmiş, askerlerden çok sırlara ve yalanlara ev sahipliği yapmıştır. Bir şekilde bu karanlık dünyaya çekilen Amerikalı işadamı Leon Bauer de Müttefik kuvvetler için birtakım ufak tefek işler üstlenmiş ve gizli teslimatlarda rol oynamıştır.


Savaşın ardından şehirdeki casus topluluğu bavullarını toplamaya başlar ve kaygı içerisindeki şehir savaş sonrası hayatın acı gerçeklerine hazırlanırken, Leon'a son bir rutin görev verilir. Ama bu görevin hiç beklenmedik bir terslikle sonuçlanması üzerine karşılıklı açılan bir ateş, sokağın ortasında bırakılan bir ceset ve Leon'un elinde kalan bir savaş suçlusu Leon entrikanın, değişen bağlılıkların ve ahlaki belirsizliğin hâkim olduğu karmaşık bir durumun içine sürüklenir.


Bu eski ve köklü Osmanlı şehrinin çarşıları, camileri ve yıpranmış konaklarının gölgesinde, Leon'un bir insanın hayatını kurtarmaya yönelik ikircikli çabası, gözü kara bir insan avına dönüşerek onun hayatını da tehdit etmeye başlar. Yapılabilecek tüm tercihler kötüyken, insan doğru şeyi nasıl yapabilir?


Dönemin atmosferi ve detaylarıyla yüklü olan İstanbul Son Perde, Soğuk Savaş'ın eşiğinde kendini karanlık işlerin içinde bulan bir adamın, gizli bir aşk ilişkisinin ve içinden geçen Boğaz'ın sakin yüzey suları kadar yanıltıcı olabilen bir şehrin etkileyici bir hikâyesi.
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2013
 • Sayfa Sayısı:
  476
 • ISBN:
  9789944826488
 • Orijinal Adı:
  İstanbul Passage
 • Çeviri:
  Kübra Tekneci
 • Yayınevi:
  Epsilon Yayınevi
 • Kitabın Türü:
Sadettin TANIK 
22 Nis 2015 · Kitabı okudu · 6 günde · 6/10 puan

Farklı bir kitap olmuş. Tarihin sayfalarını günümüz dünyasında polisiye macera tarzı ile birleştirince bir tarih romanından çok macera peşinde sürüklüyor okuyucuyu. Okumak keyifliydi…

arzu amaç 
28 Mar 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

2. dünya savaşı sonrası farklı ülkelerin casusları tarafından kullanılan İstanbulun mekan olduğu bir hikaye...Casus hikayelerini sevenler beğenecektir.