İstanbul Son Perde

Joseph Kanon
Tüm seçenekler kötüyken, insan doğru şeyi nasıl yapabilir? Asya ile Avrupa arasında doğal bir köprü ve tarafsız bir şehir olan İstanbul, İkinci Dünya Savaşı sırasında mültecileri ve casusları bir mıknatıs gibi kendine çekmiş, askerlerden çok sırlara ve yalanlara ev sahipliği yapmıştır. Bir şekilde bu karanlık dünyaya çekilen Amerikalı işadamı Leon Bauer de Müttefik kuvvetler için birtakım ufak tefek işler üstlenmiş ve gizli teslimatlarda rol oynamıştır. Savaşın ardından şehirdeki casus topluluğu bavullarını toplamaya başlar ve kaygı içerisindeki şehir savaş sonrası hayatın acı gerçeklerine hazırlanırken, Leon'a son bir rutin görev verilir. Ama bu görevin hiç beklenmedik bir terslikle sonuçlanması üzerine karşılıklı açılan bir ateş, sokağın ortasında bırakılan bir ceset ve Leon'un elinde kalan bir savaş suçlusu Leon entrikanın, değişen bağlılıkların ve ahlaki belirsizliğin hâkim olduğu karmaşık bir durumun içine sürüklenir. Bu eski ve köklü Osmanlı şehrinin çarşıları, camileri ve yıpranmış konaklarının gölgesinde, Leon'un bir insanın hayatını kurtarmaya yönelik ikircikli çabası, gözü kara bir insan avına dönüşerek onun hayatını da tehdit etmeye başlar. Yapılabilecek tüm tercihler kötüyken, insan doğru şeyi nasıl yapabilir? Dönemin atmosferi ve detaylarıyla yüklü olan İstanbul Son Perde, Soğuk Savaş'ın eşiğinde kendini karanlık işlerin içinde bulan bir adamın, gizli bir aşk ilişkisinin ve içinden geçen Boğaz'ın sakin yüzey suları kadar yanıltıcı olabilen bir şehrin etkileyici bir hikâyesi.
Yazar:
Joseph Kanon
Joseph Kanon
Çevirmen:
Kübra Tekneci
Kübra Tekneci
Tahmini Okuma Süresi: 13 sa. 29 dk.Sayfa Sayısı: 476Basım Tarihi: Mart 2013Yayınevi: Epsilon YayıneviOrijinal Adı: İstanbul Passage
ISBN: 9789944826488Ülke: TürkiyeDil: TürkçeFormat: Karton kapak

Yorumlar ve İncelemeler

Tümünü Gör
476 syf.
7/10 puan verdi
·
Beğendi
·
101 günde okudu
Kitabı bir seyahatim sırasında isminden dolayı merak edip almıştım. Hızlı akan bir macera romanı, baştan sona Hollywood senaryosu olmak için yazıldığı izlenimi veriyor. Hikaye 2. Dünya Savaşı’nın hemen sonrasında casusların hala cirit attığı İstanbul’da geçiyor. Kahramanımız Leon Bauer aslında bir tütün tüccarı; ancak arada Amerikan istihbaratına da lojistik destek veriyor. Bunda, Nazilerden kaçıp Filistin’e gitmeye çabalayan yahudilere yardım ederken devrilen bir teknede boğulan çocukları görüp psikolojik çöküntü yaşayan ve dış dünya ile bağlantısını kapatan eşine karşı hissettiği sorumluluğun etkisi de büyük. Leon Romanya’dan gelen bir kaçağı karşılayıp bir gün saklamak için yardım etmeye hazırlanırken yardımını isteyen arkadaşının silahlı saldırısına maruz kalıp bir de onu öldürünce olayın tam göbeğine yerleşiyor. Yakını sandığı çoğu kişinin ihaneti ile karşılaşan Leon bu süreç içinde bir başkasının karısı ile tutkulu bir aşk ilişkisi yaşar, rutin ziyaret ettiği fahişenin lojistik desteğini alır, çok daha tecrübesiz olmasına karşın tüm casusları alt eder, tüm bunları da herkesin takdirini alarak yapar. Çok karikatürize ederek anlattım ama küçümsemek istemem. Kitap, olay akışı saçma gelse de her sayfada yeni bir aksiyon olduğundan sürükleyici. Meşhur yıldızlarla çevrilse ödüller alacak bir Hollywood filmi olabilir, biz de koltuklarımızda heyecan içinde seyrediyor olabilirdik. Bana keyif verdi. Ben İngilizce'sini okudum, sayesinde uzun zamandır bir kenara ittiğim İngilizce’min de pasını sildi.
İstanbul Son Perde
İstanbul Son PerdeJoseph Kanon · Epsilon Yayınevi · 201324 okunma
Reklam
476 syf.
7/10 puan verdi
·
4 günde okudu
Bir yabancının gözünden İstanbul'u okumak hele bu İstanbul bundan 70 yıl öncesinin İstanbul'u ise... İçine az casusculuk, zamansız bir aşk, biraz da Amerikan, Rus ve Türk milliyetçiliği ekleyelim işte karşınızda İstanbul Son Perde. Kitap 7 farklı bölümde oluşmuş, her bölüm sonunda hikaye başka bir yola giriyor buda sonuna kadar hikayenin dinamik kalmasını sağlıyor. Diyologların bir kısmını bikaç kez okuyup anlamaya çalıştığım oldu. 2. dünya savaşı hakkında önbilgimin az olmasına bağlıyorum bu durumu. Aksiyon ve casus hikayeleri ve de tarih sevenlere tavsiye ediyorum.
İstanbul Son Perde
İstanbul Son PerdeJoseph Kanon · Epsilon Yayınevi · 201324 okunma
476 syf.
·
Puan vermedi
2. dünya savaşı sonrası farklı ülkelerin casusları tarafından kullanılan İstanbulun mekan olduğu bir hikaye...Casus hikayelerini sevenler beğenecektir.
İstanbul Son Perde
İstanbul Son PerdeJoseph Kanon · Epsilon Yayınevi · 201324 okunma
Resim