1000Kitap Logosu
İstanbul ve Anadolu Evliyaları

İstanbul ve Anadolu Evliyaları

Okuyacaklarıma Ekle
TAKİP ET
9.7
3 Kişi
16
Okunma
8
Beğeni
240
Gösterim
1024 sayfa ·
Tahmini okuma süresi: 29 sa. 1 dk.
Adı
İstanbul ve Anadolu Evliyaları
Basım
Türkçe · Türkiye · Muallim Neşriyat · 2015 · Karton kapak · 9786054709236
Bu eser, Ay meşalesinin aydınlattığı cihan köşkünde sultanlık makamına eren Velîlerden bir demettir... Nice zühre gibi parlak Velîlerin hayatından pırıltılar sunmaktadır... O Velîler ki, onların eli cennetten gül toplayan bir el; O velîler ki, onlar en nadide çiçekten daha güzel... O Velîler ki, zamanın ve mekânın incileri, Allah ve kemâl yolunun en büyük ve eşsiz kahramanı... O Velîler ki, Kâh Kabe mumu gibi yanar, kâh yaralı Keklikler gibi çırpınır, kâh gözyaşı ırmağını dünyanın çorak topraklarına döküp gam Yakubu gibi inler... O Velîler ki, Hızır'ın kutlu çeşmesi gibi ölü gönüllere hayat bahşeder, dünyanın kara derelerini irfan incileriyle doldurur, iman dudaklarına muhabbet balı değdirerek insanı Rabbına erdirir... O Velîler ki, onların ufkuna ne şiir, ne sanat, ne fikir, ne tılsım, ne ilim, ne fen ulaşabilir... Akıl dişi bu lokmaya katiyyen işlemez. Ten gözü, bu ufkun ötesini göremez... Ruh lâzım... Tamamiyle ruh iklimlerine ve ruhanîler âlemine dalmak gerek.. Kendini aşmanın, fanilikten sıçramanın, gerçek insanı bulmanın, büyük oluşa ermenin tek kapısı ve tek çâresi onların eteğine tutunmaktır... îman, ahlâk, güzellik, iyilik, doğruluk, zevk, safâ, haya, edep, iş, dâva, gaye. kaide... Topyekûn ne arayıp da bulamamışsak hepsi ve her şartiyle onların âleminde mevcut.. Hüsranlarının hakikatini görmek isteyenler bir kerre baksın yeter... Fakat insana göz gerek, kafa gözü, akıl gözü değil; can gözü lâzım... Bir damlasında denizlerin gizlendiği o büyük Peygamberin ruhâniyet seması, Velîlerin gönül toprağına inciler yağdırıp durmadadır.. Hazret-i Mevlânâ, o coşkun âşık ne güzel söyler. Akl kurban kün be pişi Mustafa "Hasbiyallah" gû ki Allahümme kefa Ehli dîn ra bâzdan ez ehli kîn Hemnişîni Hak bicû ba o nişin Aklı, Muhammed Mustafa (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) nın önüne kurban et! "Hasbiyallah" de ki; Allahım yeter. Ehli dîni, ehli kinden ayrı bil: Hak'la oturanı ara; onunla otur!... İşte bu eser, Hak'la oturanların, Hak'la beraber olanların, Hak aşkiyle yananların destanıdır... Eserimiz altı bölümden ibarettin • Birinci Bölüm: Dünyadaki Büyük Evliyalar • İkinci Bölüm: Anadolu ve İstanbul Evliyaları • Üçüncü Bölüm: Cumhuriyet Devri İslâm Büyükleri • Dördüncü Bölüm: İstanbul'daki Sahabe Kabirleri • Beşinci Bölüm: İstanbul ve Anadolu Evliyâları • Altıncı Bölüm: Türkistan - Horasan Hindistan ve Dünya'daki Sultan Velîler. Gönlünde bir nebze îman çırpınışı olan niçin yaratıldığını düşünür, hüsran tarlasına kamış dikmeye kalkışmaz... İşte bütün hüsranımızı görebilmek için Velîler âleminde gezinmeyi diledik... Ve istedik ki, bu denizden sizler de birer inci elde edin... Kim, ruhuyla Arş'a uçmak isterse Velîlerin eteğine tutunsun... Söz zincirine şu mısralarla kilit vuralım: Cıva gibi titreyen bir gönül iste Hak'tan, Yoksa aşkın dumanı hiç çıkmaz bu ocaktan!.. 15/12/1982 Mustafa Necati Bursalı Yeniköy /İstanbul (Tanıtım Bülteninden)
9.7
10 üzerinden
3 Puan · 3 İnceleme
1024 syf.
·
11 günde
·
Beğendi
·
9/10 puan
İşte bu eser,Hak'la oturanların,Hak'la beraber olanların,Hak aşkıyle yananların destanıdır.Usta yazar Mustafa Necati Bursalı'nın bu sözlerle takdim ettiği ve kendine has üslubuyla kaleme aldığı bu kitapta Anadolu'da ve İstanbul'da yaşamış olan Allah dostlarının hayatlarından kesitler sunululurken, ayrıca çeşitli hikayeler ve özlü sözler de okuyucu bir süre bu manevi havanın etkisinde kalıyor.Tavsiye eder, iyi okumalar dilerim.
İstanbul ve Anadolu Evliyaları
Okuyacaklarıma Ekle
10
1024 syf.
·
36 günde
·
Beğendi
·
10/10 puan
Yazarın deyimiyle; "İşte bu eser, Hakk'la oturanların, Hakk'la beraber olanların, Hakk aşkı ile yananların destanıdır." Düşünülmesi, tasarlanıp kitap haline getirilmesiyle harika bir eser meydana gelmiş. Zamanının incileri Mevlâna Celaleddin Rûmî, İmam-ı Rabbani, Beyazid-i Bestami, Cüneydi Bağdadi, Behlül-ü Dana gibi az çok tanıdığımız... Şems-i Tebrizi, Hallac-ı Mansur, İskilipli Âtıf Hoca gibi aşk yolunda can verenlerin... Bilinen tek kadın evliya, aşkın saf incisi Rabiatül Adeviyye... ve belki de adını bile hiç duymadığımız nice aşk erlerinin hikmetli hayatlarından bir nebze dahî olsa nasiplendiren Rabb'imize hamd olsun. Vesile olanlardan razı olsun.
İstanbul ve Anadolu Evliyaları
Okuyacaklarıma Ekle
8