İstanbulcunun Sandığı

·
Okunma
·
Beğeni
·
2210
Gösterim
Adı:
İstanbulcunun Sandığı
Baskı tarihi:
1 Eylül 2014
Sayfa sayısı:
190
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786055107765
Kitabın türü:
Orijinal adı:
İstanbulcunun Sandığı
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Kapı Yayınları
İstanbulcunun sandığı açılıyor!

İstanbulcunun Sandığı… Şehri kuşatan bir dolu söz, yazı, alışkanlık, eşya, hatıra… Ve bütün bunların hikâyesi... 

İSTANBULCUNUN SANDIĞI BİR ŞEHRİN RUHUNUN MİNYATÜR HÂLİ. 

İstanbulcu olmak için İstanbul'un kadîm sakini olmak şart değil, şehrin havasını bir kez solumak, hatta bir filmden, bir romandan, bir şiirden ona bakmak dahi o ruha bulaşmak için kâfi. İskender Pala, İstanbulcunun Sandığı'nda gizli duyguları harmanlıyor; bazen içleniyor, bazen neşeleniyor; kimi zaman sitemini açığa vurup kimi zaman hülyalanıyor. 

…Eğer şehri eğlencesiz bir film gibi uzaktan izliyorsa bir serçe, solgun günbatımlarının siluetine ağlamaktan yorulursa yolda ve dönemeden yuvaya düşüp ölürse yavrularına hasret; o zaman, işte o zaman sarsılır duvarları şehrin ve tekrar kurulmak üzere başlar yıkılmaya.

…Zaman ki hem dost, hem düşman; hem mazlum, hem zalim. İstanbul ki hem vatan hem gurbet; hem bilge, hem âlim. Zaman, aktıkça kuduran nehir bazen ve bazen İstanbul, durdukça köpüren zehir... Nefrete dost ve tuzak sevdaya zaman; hayırda şer ve şerde hayır gizleyen İstanbul'um aman... 

İstanbulcunun Sandığı'nda İskender Pala zarif kalemiyle şehrin kalbine dokunuyor.
190 syf.
·4 günde·Puan vermedi
Selam İstanbulcular!!!
İstanbulcu Kimdir?
İstanbullu olmayıp da geçimi için gerekli parayı temin etmek üzere İstanbul'a belli bir süre için gelen insanlardır İstanbulcular. Yani günümüzde resmi nüfusu 15 Milyon olan İstanbul'un yaklaşık 14 Milyon 999 binini falan oluşturan grup :) Malesef ben de İstanbullu değil İstanbulcuyum. Tabi benzerlik gösterse de günümüzdeki durum daha çok göçe girer.

Nerede o eski İstanbulcular?

Eskide tabi ki... Her şeyin İyisi zaten eskide kalmadı mı??

Eskiden Bu da kültürümüzün bir parçasıymış, büyük puzzle'ı tamamlayan bir parça.

Bahsetmiş olduğum kısım bir sürü farklı bölümden birisi. Küçük Küçük bölümlerle o eski İstanbul'u yaşatma, hissettirme, az da olsa evveliyatını tanıtma gayesiyle güzel, akıcı olmasına rağmen yer yer ağırlaşan sözcüklerle aktarmış bize İskender PALA.

Kısaca;

''Esrarkeşler vs. Ayyaşlar'' bu değişik kültürü okurken gülecek ve şaşıracak. Roma'da tecavüze uğrayan kraliyet ailesi mensubu bir güzelin bu olayın o dönem ki anlayış doğrultusunda ahlaksızlık!! olarak nitelendirildiğinden hazin bir idam cazası ile infaz edildiğini görünce üzülecek, sinirlenecek hatta yetmeyecek söveceksiniz!! Sultan Ahmet Meydanındaki Kız taşı'nın hikayesini de bu hikaye heybenize katacağınız bilgilerden bir olacak. ''Mehtaba Çıkma''nın ne olduğunu okuyunca belki içiniz huzur dolacak belki de o dönemlere asla geri dönemeyecek olmanın hüznünü hissederek tadınız kaçacak.

Genel olarak, İstanbul aşığı Pala'nın bu eserini okurken O eski İstanbul'u hissedecek ve öğreneceksiniz...

İyi okumalar...
190 syf.
·9 günde·8/10
Istanbul... Farklı zamanlarda yaşayan herkesin kalbinde ayrı bir taht kuran şehir. Istanbulcu geçim derdiyle anadan, yardan, çocuktan ayrılan kişi... Ahh sandık ne anılar, ayrılıklar, vuslatlar var içinde. Iskender Pala'dan muhteşem bir eser daha. Eski İstanbul'u merak edenler, şuan yaşanılan semtlerin tarihini arayanlar küçük hikayelerle aradıklarını bulacaklar. Ve son bölüm yazarın İstanbul ile tanışması...
 • Tavan Arası
  8.2/10 (43 Oy)47 beğeni226 okunma49 alıntı1.772 gösterim
 • Sokağın Zulası
  6.9/10 (70 Oy)62 beğeni258 okunma126 alıntı2.602 gösterim
 • Kelime Defteri
  8.2/10 (136 Oy)185 beğeni542 okunma351 alıntı5.420 gösterim
 • Kaderin Rengi
  7.9/10 (54 Oy)50 beğeni147 okunma111 alıntı2.648 gösterim
 • Mesela
  7.1/10 (157 Oy)123 beğeni526 okunma270 alıntı3.722 gösterim
 • Olmak Cesareti
  8.3/10 (129 Oy)157 beğeni477 okunma637 alıntı5.338 gösterim
 • Olmayan Ülke
  8.5/10 (102 Oy)98 beğeni321 okunma58 alıntı6.814 gösterim
 • Kemal
  8.6/10 (77 Oy)56 beğeni159 okunma70 alıntı3.082 gösterim
 • Kahve Molası
  8.1/10 (76 Oy)77 beğeni357 okunma197 alıntı4.209 gösterim
 • Yağmur
  9.2/10 (89 Oy)123 beğeni307 okunma617 alıntı4.059 gösterim
190 syf.
·Puan vermedi
Hayat mücadelesi için evini barkını, çoluğunu çocuğunu bırakıp Almanyalara giden gurbetçilere Alamancı denir ya... İşte eskiden rızık peşinde İstanbul'a kadar koşan Anadolu'daki gurbetçilere de İstanbulcu denirmiş.
Sandık meselesi de bildiğimiz bavul. Günümüzdeki gibi fermuarlı, dokuz bölmeli, deri kaplı bavulları yokmuş bu İstanbulcu gurbetçilerin. Kendi bavullarını kendileri yaparmış tahtadan ya da geçmiş zamanın gereği tahta bavul kullanılırmış bu topraklarda.
İskender PALA bu kitabında İstanbul'a dair hikayelere, efsanelere, anılara yer vermiş.
Kitap 21 bölümden oluşuyor.
Bu kitabı okuduğumda İstanbul'a daha da âşık olacağımı sanırdım ama İstanbulcunun Sandığı Sunay AKIN'ın kitaplarından sonra çok yavan kaldı. Hatta bazı bölümler Sunay AKIN' ın kitaplarından alıntılanmış gibi benzerlik gösteriyor.
İstanbul'a âşık olmak istiyorsanız Sunay AKIN'ın kitaplarını ( İstanbul'da Bir Zürafa, İstanbul'un Nazım Planı, Geyikli Park vs...) okuyabilirsiniz.
İstanbulcunun Sandığı kitabı da İskender PALA'nın üslubunu sevenler için veya Sunay AKIN kitapları okumayanlar için oldukça eğlenceli.
Hoş vakit geçirmek isteyenlere tavsiye ederim.
190 syf.
·Beğendi·8/10
İskender Pala yorumu ile elbette ki mükemmel! Kesinlikle tavsiye ederim; eski İstanbul'u tam anlamiyla yaşayamayan bir 90 lar olarak bayıldım, merakla çevirdim sayfaları.İskender Pala iyiki var.
190 syf.
·Beğendi·7/10
İskender Pala'nın eski dilde kelimeler barındırsa da en rahat okunan kitaplarından biri budur herhalde.
Konu itibariyle İstanbul yaşantısının geçmişiyle günümüzün karşilaştırıldığı ama çoğunluk olarak İstanbul'un semtlerindeki eski yaşamları ve bunlarla ilgili hikayeleri anlatan bir kitap.
Eski İstanbul'u merak edenler için önerilir.
Keyifli okumalar
190 syf.
·27 günde·Puan vermedi
İstanbulcunun Sandığı bir İstanbul güzellemesi. Tarih boyunca İstanbul'da kimler, hangi önemli olayları yaşamış o anlatılıyor. En sonda da yazarın İstanbul’la tanışmasını okuyorsunuz. İstanbul’u seven ve tarihini merak eden arkadaşların severek okuyacağı bir kitap ama İstanbul bana itici geldiği için ve insanlar tarafından güzelliğinin abartılı anlatıldığını düşündüğüm için kitabı pek sevmedim. Tabii kitapta anlatılan da günümüz İstanbul’u değil, İstanbul’un İstanbul olduğu zamanlar ama dediğim gibi kitap bana pek hitap etmedi.
190 syf.
·7/10
Her şehrin hikayeleri vardır. Hele ki bu şehir İstanbul ise, her köşesinde bir hikaye saklı olsa gerek. İskender Pala da İstanbul’un her bir yanından(Rumeli Hisarı, Kağıthane, Kıztaşı,Haliç…) sandığında topladığı hikayeleri akıcı ve zarif anlatımla okurlarıyla paylaşıyor.Okudukça tanıyor, tanıdıkça bağlanıyorsunuz İstanbul’a.
190 syf.
·17 günde·Beğendi·4/10
Güzeldi farklıydı dili ağırdı ama tercümesini vermiş Allahtan ☺☺ iskender palanin çok eski ve agir dili var tabiki güzel yine eserleri basit sıradan değil
190 syf.
·Beğendi·10/10
Aşığı olduğum İstanbul'u İskender Pala'dan okumak gerçekten çok güzeldi. Resimlerle desteklenmiş olması da eski İstanbul'u gözümüzde canlandırmayı kolaylaştırıyor.
190 syf.
·2 günde·Puan vermedi
İstanbul bir çok medeniyete ev sahipliği yapmış, yaşayanlarının hoyratlığına rağmen tüm mağrurluğu ile güzel kalmayı başaran renkli ve çok kültürlü şehir. Huysuz bir sevgili gibi ne onunla ne de onsuz olmuyor. İskender Pala 'nın şiirsel kaleminden Osmanlı dönemi İstanbul sokaklarında dolaşıyorsunuz. Nerede o eski zarif İstanbul diye iç çektirten bir kitap.Bizden yüzyıllar sonra arkeolojik kazılar yapıldığında geriye ne bırakacağız , nasıl anılacağız çok merak ediyorum. Sonunda yer alan yazarın İstanbul ile tanışma öyküsü ise o kadar içten ki , taşradan gelen ve İstanbul'a merhaba diyen herkesin kendinden bir şeyler bulması mümkün. Kitap içerisindeki eski İstanbul fotoğrafları da içinde yer alan hikayeler kadar güzel ve kolleksiyonluk. Kitaba tek eleştirim içerisindeki eski kelimelerin anlaşılma zorluğu olacak. O da anlatımın şiirselliği arasında göze çok batmıyor.
190 syf.
·Beğendi·7/10
İstanbul’ u kimler sevmedi ki? Kimler onun için iki satır bir şiir veya bir yazı kaleme almadı ki? Yüreğinde sakladıklarını cevher gibi zaman zaman karşımıza çıkarsa da, bilip yada bilmeden yanından geçtiklerimizi bize bir sandıkta anlatan İskende Pala’ ya has bir kitap
190 syf.
·4 günde·Beğendi·Puan vermedi
Eskiden evler de sandıklar olurdu da insanlar manevi değeri olan eşyalarını içine koyar, zaman zaman da o sandıkları açıp maziyi yâd ederlerdi.

İstanbulcunun Sandığı da böyle bir kitap .
İskender Pala sandığını açıyor ve sandığın içinden etrafa İstanbul'un adları, fetih, İstanbul'da ilk kahvehaneler, ilk güzellik yarışması, eski şiirimiz, Ayyaşlar Bayramı, yazarın İstanbul'la tanışması vs. saçılıyor.

Kitapta eski İstanbul'a ait bol bol resimde bulunurken başlıkların altına yazılan, İstanbul aşığı yabancı yazarların sözleri de dikkat çekici.

Siz de eski İstanbul'un havasını solumak, Keçecizade İzzet Molla ile Göksu Nehri'ne gitmek, Nedim ile Sa'dabad'de dolaşmak isterseniz kitabı okuyabilirsiniz.
İnsan bir kere sevmeye görsün, anladım
Nereye gidersen git, orada İstanbul.

Ümit Yaşar Oğuzcan
İskender Pala
Sayfa 61 - Kapı Yayınları
Şehirler, genellikle çehrelerini biz fark etmeden değiştirirler. Sanki bir el, biz uykudayken, küçük bir zaman aralığında başkalaştırır onları yahut onlar başkalaşırken biz derin uykulara dalarız.
...
Yazık... çok yazık... bu şehrin şekli,bir faninin kalbinden daha çabuk değişiyor.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
İstanbulcunun Sandığı
Baskı tarihi:
1 Eylül 2014
Sayfa sayısı:
190
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786055107765
Kitabın türü:
Orijinal adı:
İstanbulcunun Sandığı
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Kapı Yayınları
İstanbulcunun sandığı açılıyor!

İstanbulcunun Sandığı… Şehri kuşatan bir dolu söz, yazı, alışkanlık, eşya, hatıra… Ve bütün bunların hikâyesi... 

İSTANBULCUNUN SANDIĞI BİR ŞEHRİN RUHUNUN MİNYATÜR HÂLİ. 

İstanbulcu olmak için İstanbul'un kadîm sakini olmak şart değil, şehrin havasını bir kez solumak, hatta bir filmden, bir romandan, bir şiirden ona bakmak dahi o ruha bulaşmak için kâfi. İskender Pala, İstanbulcunun Sandığı'nda gizli duyguları harmanlıyor; bazen içleniyor, bazen neşeleniyor; kimi zaman sitemini açığa vurup kimi zaman hülyalanıyor. 

…Eğer şehri eğlencesiz bir film gibi uzaktan izliyorsa bir serçe, solgun günbatımlarının siluetine ağlamaktan yorulursa yolda ve dönemeden yuvaya düşüp ölürse yavrularına hasret; o zaman, işte o zaman sarsılır duvarları şehrin ve tekrar kurulmak üzere başlar yıkılmaya.

…Zaman ki hem dost, hem düşman; hem mazlum, hem zalim. İstanbul ki hem vatan hem gurbet; hem bilge, hem âlim. Zaman, aktıkça kuduran nehir bazen ve bazen İstanbul, durdukça köpüren zehir... Nefrete dost ve tuzak sevdaya zaman; hayırda şer ve şerde hayır gizleyen İstanbul'um aman... 

İstanbulcunun Sandığı'nda İskender Pala zarif kalemiyle şehrin kalbine dokunuyor.

Kitabı okuyanlar 219 okur

 • Tuğba Önder
 • Funda Yeşilyurt
 • Muhammed Sami DİLMAÇ
 • Gamze
 • deniz
 • Alim TURAN
 • Kasım ŞAHİN
 • Gülden Şen
 • Çetin yünaçtı
 • Merve Doğanay

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%5.7
14-17 Yaş
%3.8
18-24 Yaş
%15.1
25-34 Yaş
%45.3
35-44 Yaş
%24.5
45-54 Yaş
%3.8
55-64 Yaş
%1.9
65+ Yaş
%0

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%70
Erkek
%30

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%20.7 (12)
9
%8.6 (5)
8
%32.8 (19)
7
%25.9 (15)
6
%5.2 (3)
5
%5.2 (3)
4
%1.7 (1)
3
%0
2
%0
1
%0