İstanbul'da Bir Zürafa

8,0/10  (26 Oy) · 
105 okunma  · 
18 beğeni  · 
893 gösterim
II. Mahmut'un tahtta oturduğu 1823 yılında, İstanbul Limanı'na yanaşan bir gemiden indirilen yükler arasında, bir de zürafa vardır. Mısır Valisi Mehmet Ali Paşa'nın padişaha armağan olarak gönderdiği zürafa, kendisini ilk kez gören İstanbullular'ın şaşkın bakışları arasında Çinili Köşk Meydanı'na getirilir.

Zürafa, padişahın 27 Kasım günü buyurduğu fermanla görücüye çıkar. Hayvanın ağaçların yapraklarını yiyişi hayranlıkla izlenirken, Habeş Ahmet Ağa hazırladığı senaryoyu başlatmak üzere bağırır: "Zürafa müteyemmen ve mübarek bir hayvan olup onu eliyle tutarak bir kere gezdiren Müslüman yeryüzünde hiçbir zarar ve ziyan görmez." Sonra da, hayvandan çok korkan Abdi Bey'e doğru bakarak şunları söyler: "Haydi, Müslüman olan gelsin, zürafayı şöyle bir gezdirelim. Kim bu hayvanı gezdirirse cennete gidecektir."

Padişahın "memuldür" sözü üzerine kendini eller üstünde bulan Padişahın Küpeli Çavuşu Abdi Bey, zürafanın üstüne oturtulur. Abdi Bey'in yalvarmalarından, yakarmalarından korkan zavallı hayvan huysuzlanarak İshakiye Köşkü'ne doğru koşmaya başlar. Bu sırada Abdi Bey'in padişaha seslenişi duyulur: "Ahret hakkını helal eyle efendimiz. İlk menzilimiz ecel beşiğidir. İşte bindim gidiyorum. Elveda."
Büyük olasılıkla "Bindim bir alamete, gidiyorum kıyamete" sözü zürafa sırtındaki Abdi Bey tarafından söylenmiştir
Burak Denizli 
22 May 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Çok ilginç bir kitaptı. farklı bir deneyim oldu. Kitap sunay akının küçük denemelerinden oluşmuş bir eser. İlginç geldi bana. Daha önce hiç bunun gibi bir eser okumamıştım. İçerisinde biebirinden bağımsız hikayeler var ve bu hikayelerde de konuyla alakalı ufak hikayecikler var. Farklı hoş bir kitaptı. Okuduktan sonra ağzınızda hoş bir tat bırakacağına inanıyorum

Mujurey 
19 Tem 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · 5/10 puan

Sunay Akın'dan okuduğum ilk kitap. Genel olarak okuduğum tarz kitapların dışında ve bu kitabı okuma sebebim de lakabı zürafa olan bir dostum. Buralarda dolanırken ismini görüp hoşuma gidince hediye olarak edinmeye karar verdim.

Kitap, yoğun bir araştırmanın ürünü. Verdiği bilgiler tarihi, coğrafi, edebi, felsefi... Yani her bakımdan doyurucu ve dolu dolu. Sunay Akın'ın bunu okuyucuya anlatış biçimi biraz yorucu ama asla sıkıcı değil. Kitabın paylaştığı bilgiler tek bir konuyla alakalı değil ama genel olarak hayvanlar hakkında ilginç anekdotlar ekseninde ilerliyor. Bazen kafa karıştırıcı biçimde aşırı bilgi yüklemesi yaşadım ben. Bazı bazı tarihler ve bağlantıları anlayabilmek için cümleyi tekrar okumam gerekti.

Bu tarz bir kitap, okurken çok eğlenceli ancak kitabın kapağını kapatınca unutulan bilgilerle -hafızamın yeteri kadar güçlü olmaması kaynaklı- tatminsizlik hissi yaratıyor. Gene de Sunay Akın'ın iyi bir araştırmacı olduğu inkar edilemez.

malefizz 
17 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Kitabin sayfalarinda gezerken harbiden bende bunu hep merak ederdim diyeceginiz seylere rastlamak .adi gecen cesmeden su icmis olmak .birbirine bagli hic bilmediginiz aydinlik bir olaylar ormaninda gezmek gibi onu okumak ... iyiki var ...........................

Kitaptan 2 Alıntı