İstanbul'da Ölüm Struma'nın Gizli Hikayesi

8,0/10  (3 Oy) · 
6 okunma  · 
3 beğeni  · 
51 gösterim
24 Şubat 1942…
Adına “politika” denen insan icadı canavarın pençesinde can veren 781 kişi.
Filistin’de yepyeni bir hayata başlamanın hayaliyle Nazi zulmünden kaçan bir gemi dolusu insan, tarihte eşi benzeri olmayan bir insanlık dramının zoraki kahramanı olursa…
Ülkeler, politikaları, insanlık ve insana ait değerlerin çatıştığı bu kitabı okurken aslolan insanlık mı, yoksa ülkelerin çıkarı mı diye düşünmekten kendinizi alamayacaksınız..
“Yazarlar, ortaya olayı güçlendiren ilk ağızdan kanıtlar koysalar da, Soykırım’da yaşanan korkunç olayları anlatıp, “diplomatik umursamazlık” hikayelerine çok fazla yer vererek, kendilerini Struma’dan sıyırmaya çalışan devletler arasındaki müzakere trafiğini göstermeye fazla kaptırmışlardır. Yine de bu kitap, 2. Dünya Savaşı tarihine dair titiz, güvenilir bir kaynak olmaya devam etmektedir.”
Publisher’s Weekly
“…bu kitap, yaklaşık 800 Yahudi mültecinin ölümüne neden olan politik oyunları inceliyor. Aralık ayı ortalarında İstanbul Boğazı’na giren Struma, denizde yaşanan en büyük sivil kaybına neden olan süreci başlatıyor…” Chicago Tribune
 • Baskı Tarihi:
  Eylül 2016
 • Sayfa Sayısı:
  400
 • ISBN:
  9786056585661
 • Çeviri:
  Ruhiye Erulaş
 • Yayınevi:
  Mitra Yayınları
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 2 Alıntı

Şerefine verilen bir ziyafette yeni kral cüzdanının kaybolduğunu fark eder. Eğlence durdurulur ve mumların üç dakikalığına söndürülmesi istenir. Bu süre içinde kayıp cüzdanının gümüş servis tabağının üstüne bırakılması beklenir. Mumlar tekrar yakılınca bir de bakarlar ki servis tabaği da yok.

İstanbul'da Ölüm, Douglas Frantzİstanbul'da Ölüm, Douglas Frantz