İstanbul'dan Çizgiler

8,7/10  (3 Oy) · 
3 okunma  · 
0 beğeni  · 
81 gösterim
Edebiyatımızın büyük ustası, yaşamın renklerini ve çizgilerini kelimelerle anlatmak konusunda en yetkin kalemlerin biri olan Orhan Kemal’in öykülerine bu kez Ferit Öngören’in çizgileri eşlik ediyor. İstanbul’u ve hayatı iki ustanın ortak kalemiyle izlemek isteyenler için: İstanbul’dan Çizgiler…

Orhan Kemal’in kitapları bir okurun hayatta rastlayabileceği o çok nadir hazineler arasında yer alır. Çok az okurun dünyasında onun kadar iz bırakır, okurunu onun kadar biçimlendirir. Orhan Kemal umudu ve iyimserliği yeniden kazanmamız için yol gösterir bize. Edebiyatımızın en değerli ustalarından biri olan Orhan Kemal’in kitaplarını yayımlamaktan onur duyuyoruz.
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2008
 • Sayfa Sayısı:
  218
 • ISBN:
  9789752895195
 • Yayınevi:
  Everest Yayınları
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 5 Alıntı

Zagor 
02 Şub 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Ne olursa olsun, bunca yokluk, bunca kötü yaşama şartının yanı başındaki "yaşama gücü"nün pembesi, moru, sarısı, mavisine hayrandım gene de.

İstanbul'dan Çizgiler, Orhan Kemal (Sayfa 103 - Everest Yayınları 6.Baskı 2008)İstanbul'dan Çizgiler, Orhan Kemal (Sayfa 103 - Everest Yayınları 6.Baskı 2008)
Zagor 
01 Şub 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Mutluluk
"Yarım kilo kuru fasulye, iki yüz elli gram etle fokur fokur kaynamış kocaman bir kuru fasulye tenceresinin başında milyonerlerin çokluk bulamayacakları neşeli saatleri bulmak az mutluluk mu?"

İstanbul'dan Çizgiler, Orhan Kemal (Sayfa 101 - Everest Yayınları 6. Baskı 2008)İstanbul'dan Çizgiler, Orhan Kemal (Sayfa 101 - Everest Yayınları 6. Baskı 2008)
Zagor 
01 Şub 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Orhan Kemal'in Kemal Tahir eleştirisi
"Ben onu tanırım, o beni tanır. Eğitimi ne okulu ne. Yahu diyorum, bırak bu iktisatçı, sosyolog, felsefeci pozlarını. Herkes kendi işini yapsın. Sen roman yaz roman diyorum. Fakat roman yaşanarak yazılır. Tek bir yaşantısı yok. İşte bu boşluğunu gidermek için, felsefeden, sosyolojiden, tarihten yardım umuyor. Yaşamamış efendim. Olmaz."

İstanbul'dan Çizgiler, Orhan Kemal (Everest Yayınları 6. Baskı 2008)İstanbul'dan Çizgiler, Orhan Kemal (Everest Yayınları 6. Baskı 2008)
Zagor 
02 Şub 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bayram
"Bayram, bayramlar, hava kadar, güneş kadar herkesi kaplayıp kapsamadıkça, insanlardan çoğuna cicileriyle övünmek, pek çoğuna da cicileriyle övünenlere imrenmek, imrenenlere hüzün, hüzünlü çocuklarının boynu büküklükleri karşısında gizli gizli gözyaşı döken analar, bütün bunlar karşısında yerlere geçen yoksul babalar bulundukça ben bayramı, bayramları sevmiyorum, sevemiyorum, sevemeyeceğim."

İstanbul'dan Çizgiler, Orhan Kemal (Sayfa 139 - Everest Yayınları 6. Baskı 2008)İstanbul'dan Çizgiler, Orhan Kemal (Sayfa 139 - Everest Yayınları 6. Baskı 2008)
Zagor 
 02 Şub 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bu çocuklar, bakışları mavi, kara, ela çocuklar, ayakları yalın, saçları sıfır numarayla tıraşlı, tıraşsız, uzun saçları kurdele denmeye bin tanık isteyen bezlerle bağlanmış çocuklar... Bu çocukları sevindirmek, sevinçten coştuklarını görmek. Kocaman bir kamyon dolusu oyuncakla, renk renk çikolata, bonbonlarla gelip, "Kapışın çocuklar. Bedava. Hepsi sizin!" diyebilmek, kapışışlarını seyretmek... Sonra kitap, defter, kalem, okul önlüğü, kızlara tarak, saç tokaları, şık şık ayakkabılar, oğlanlara keza kitap, defter, futbol topu, top ayakkabısı dağıtmak, dağıtabilmek! Bir masal dünyası içine atıvermek onları, onları bu masal dünyası içindeki sevinçleriyle baş başa bırakıp gitmek!

İstanbul'dan Çizgiler, Orhan Kemal (Sayfa 128 - Everest Yayınları 6.Baskı 2008)İstanbul'dan Çizgiler, Orhan Kemal (Sayfa 128 - Everest Yayınları 6.Baskı 2008)