İstanbuldan Sayfalar

9,3/10  (4 Oy) · 
13 okunma  · 
3 beğeni  · 
427 gösterim
stanbul: Dersaadet ya da Byzantion; ya da yüzyıllarca Osmanlı İmparatorluğuna başkentlik yapan, İmparatorluğun fermanlarında geçen adıyla: Be makam-ı Konstantiniyye el mahmiyye. Hangi adla anılırsa anılsın, muhteşem bir şehir, kültürlerin, dillerin ve dinlerin kaynaştığı büyülü bir dünya. Unutulmuş ya da unutulmaz semtleriyle; camileri, kiliseleri, çeşmeleriyle; çeşitli etnik toplulukları, halkları, gelenek ve görenekleriyle; konakları, yalıları, Boğazıyla; baştan sona tarih kokan sokakları, mahalleleri, ulema semtleriyle; Bâbıâlisi, Beyoğlusu, Doğu ile Batıyı kaynaştıran yaşam tarzıyla, 3000 yıla yaklaşan geçmişi olan İstanbul. İstanbuldan Sayfalar, tramvaylarıyla, vapurlarıyla, Levantenleriyle, dilencileriyle, iskeleleri, meyhaneleriyle bu kentin ruhunu, geçmişini ve bugününü bilmek isteyenler için bir rehber, eşsiz bir hazine. Balattan Eyüpe, Peradan Kasımpaşaya, Sultanahmetten Bâbıâliye, Eminönüden Haliçe, tarihle yoğrulmuş bu benzersiz kentte adım adım, rengârenk bir yolculuk bekliyor okuru.
 • Baskı Tarihi:
  Şubat 2009
 • Sayfa Sayısı:
  280
 • ISBN:
  9786054069521
 • Yayınevi:
  Turkuvaz Kitap
 • Kitabın Türü:
Bekir İstanbul 
24 Nis 11:33 · Kitabı okudu · 7 günde · 10/10 puan

İstanbul; Karaköy, Galata Köprüsü, Eminönü, Mısır Çarşısı, Kapalı Çarşı, Sirkeci, Sultanahmet, Ayasofya, Topkapı Sarayı, Yerebatan Sarnıcı, Kumkapı, Bayezid, Fatih, Süleymaniye, Karagümrük, Fener, Balat, Eyüb, Feshane, Piyer Loti, Galata Kulesi, Beyoğlu, Taksim, Pera, Cihangir, Gümüşsuyu, Beşiktaş, Dolmabahçe, Şeyh Yahya Efendi Türbesi, Ortaköy, Rumeli Hisarı, Emirgan, Kadıköy, Kız Kulesi, Haydarpaşa, Üsküdar, Beylerbeyi, Kuzguncuk, Çamlıca Tepesi, Kanlıca, Hz. Yuşa Tepesi, Beykoz, Otağtepe, Anadolu Kavağı...

İstanbul; selatin camileri, çeşmeler, sahaflar, hattatlar, musiki sinaşlar, meddahlar, sadrazamlar, padişahlar, ulemalar, aydınlar, aylaklar, zenginler, fakirler, ayyaşlar şehri...

İstanbul; tarihin iki büyük imparatorluğuna, Bizans'a ve Osmanlı'ya başkentlik yapmış şehir... İlber Hoca da İstanbul ile birlikte bolca Bizans ve Osmanlı tarihinden, Bâbıali aydınlarından, Osmanlı ulemalarından bahsetmiş.

Kitabın bir kısmı gezi rehberi gibi yazılmışken bir kısmı tarih kitabı gibi yazılmış. İlber Hoca Gümüşsuyu'ndan Taksime doğru ilerlerken Japon konsolosluğu vardan bir giriyor Osmanlı Japonya ilişkilerinden, Japonya'nın ordusununun dayanıklılığından, disiplininden, Japon halkının çiçekçiliğinden, Japonya'nın Avrupa özentisinden çıkıyor. Benzer durum Alman konsolosluğu ve diğer bir kaç konsolosluk önünden geçerken de yaşanıyor. İstanbul ve Osmanlı tarihi üzerinden dünya tarihi üzerine yatay ve dikey geçişler yapılıyor. İlber Hoca çok gezen ve çok okuyan biri olarak ne kadar bilgili olduğunu hemen her paragrafta gösteriyor...

İstanbul'dan Sayfalar İlber Hocanın 80'li ve 90'lı yıllarda çeşitli gazete ve dergilerde yayınlanmış olan İstanbul yazılarının derlenmiş, bir araya getirilip kitap olarak yayınlanmış halidir. Farklı yayın evleri tarafından baskı sayısı arttıkça İlber Hoca da güncel yazılarını yeni baskılara eklemiş. İstanbul hakkında kapsamlı bilgilere ulaşabileceğiz değerli bir kitap. Tavsiye edilir...

İstanbul o kadar güzel bir şehir ki hiçbir yazar ya da şair onun güzelliğini tek başına anlatamaz...

Ebru Verity 
29 Haz 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 10/10 puan

Hocam süpersin. İstanbul senden dinlenmeli zaten. Sokak sokak, zamanda yolculuğa çıktım. İstanbul'a bir kez daha aşık oldum. Mutlaka tavsiye ederim.

Kitaptan 4 Alıntı

Bekir İstanbul 
18 Nis 10:18 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

"İstanbul, sayfaları çevirmekle bitmeyen bir kitap, seyrine doyum olmayan bir resimdir."

İstanbuldan Sayfalar, İlber Ortaylıİstanbuldan Sayfalar, İlber Ortaylı
Bekir İstanbul 
21 Nis 11:19 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

Gümüşsuyu'ndan Taksim'e çıkarken solumuzda kalan meyilli, daha doğrusu dikine Marmara'ya bakan bölge, bugün oldukça çirkin apartmanlarla donanmıştır. Bunların her biri bahçeli eski köşklerin, hatta küçük mezarlıkların arazisi üzerine dikilmiştir. Şimdi ise bu çirkin apartmanlar yerlerini daha da gudubet işhanlarına terk ediyor. Kimse de bu feci yapılaşmaya dur demiyor; sorsanız arsız zihniyetten "memleket kalkınması için yatırım yapıldığı" cevabını alırsınız.

İstanbuldan Sayfalar, İlber Ortaylıİstanbuldan Sayfalar, İlber Ortaylı
Bekir İstanbul 
20 Nis 12:52 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

Bu semt az gezilen, az bilinen bir köşe; ama bir pazar günü Balat, Ayvansaray üzerinden Edirnekapı'ya bir tur yaptığınızda; her dakika insanda İstanbul tutkusu yaratacak bir güzellik, bin yıla uzanan bir anı veya üzüntü verecek bir tahrible karşılaşmanız mümkün. İstanbul galiba böyle gezilerle daha çok sahiplenilecek bir şehir.

İstanbuldan Sayfalar, İlber Ortaylıİstanbuldan Sayfalar, İlber Ortaylı
Bekir İstanbul 
20 Nis 14:36 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

Karagümrük camileri ve tekkeleri itibariyle de önemli bir semtti ve bunların etrafında oluşan doku, mahallenin sakinlerinin bazı bürokratlar ve ulemayı da içermesinin nedenidir. Bu sayede semt eski İstanbul kültürünün mayalandığı mihraklardan birini oluşturur ve yakın zamanlara kadar bu özelliği gözlemek mümkündü.

İstanbuldan Sayfalar, İlber Ortaylıİstanbuldan Sayfalar, İlber Ortaylı