İstanbuldan Sayfalar

9,5/10  (2 Oy) · 
8 okunma  · 
2 beğeni  · 
381 gösterim
stanbul: Dersaadet ya da Byzantion; ya da yüzyıllarca Osmanlı İmparatorluğuna başkentlik yapan, İmparatorluğun fermanlarında geçen adıyla: Be makam-ı Konstantiniyye el mahmiyye. Hangi adla anılırsa anılsın, muhteşem bir şehir, kültürlerin, dillerin ve dinlerin kaynaştığı büyülü bir dünya. Unutulmuş ya da unutulmaz semtleriyle; camileri, kiliseleri, çeşmeleriyle; çeşitli etnik toplulukları, halkları, gelenek ve görenekleriyle; konakları, yalıları, Boğazıyla; baştan sona tarih kokan sokakları, mahalleleri, ulema semtleriyle; Bâbıâlisi, Beyoğlusu, Doğu ile Batıyı kaynaştıran yaşam tarzıyla, 3000 yıla yaklaşan geçmişi olan İstanbul. İstanbuldan Sayfalar, tramvaylarıyla, vapurlarıyla, Levantenleriyle, dilencileriyle, iskeleleri, meyhaneleriyle bu kentin ruhunu, geçmişini ve bugününü bilmek isteyenler için bir rehber, eşsiz bir hazine. Balattan Eyüpe, Peradan Kasımpaşaya, Sultanahmetten Bâbıâliye, Eminönüden Haliçe, tarihle yoğrulmuş bu benzersiz kentte adım adım, rengârenk bir yolculuk bekliyor okuru.
 • Baskı Tarihi:
  Şubat 2009
 • Sayfa Sayısı:
  280
 • ISBN:
  9786054069521
 • Yayınevi:
  Turkuvaz Kitap
 • Kitabın Türü:
Ebru Verity 
29 Haz 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 10/10 puan

Hocam süpersin. İstanbul senden dinlenmeli zaten. Sokak sokak, zamanda yolculuğa çıktım. İstanbul'a bir kez daha aşık oldum. Mutlaka tavsiye ederim.

Kitaptan 1 Alıntı

IV. Murad, ulemanın kanı akıtılmaz, ilkesini de zedeleyen bir hükümdardı. 1634 kışında Bursa'ya giderken, yolların karını küretmedi diye, İznik kadısını astırdı. Olay İstanbul'da duyulunca Şeyhülislam Ahizade Hüseyin Efendi haksızlığa karşı sesini yükseltti. Bu eleştirinin cezası azil ve Kıbrıs'a sürgün oldu. Ancak padişah sürgünle yetinmek niyetinde değildi, şeyhülislam Florya açıklarında boğduruldu.

İstanbuldan Sayfalar, İlber Ortaylı (Sayfa 56 - Hil Yayınları)İstanbuldan Sayfalar, İlber Ortaylı (Sayfa 56 - Hil Yayınları)