İstanbul'un Halleri Seçilmiş Öyküler

7,7/10  (25 Oy) · 
91 okunma  · 
14 beğeni  · 
1.524 gösterim
Gülmece edebiyatının doruğundaki yazarımız Aziz Nesin'i 100. Doğum Yılında anarken onun öyküleri, yazı ve konuşmalarından derlenen tematik bir seçki sunuyoruz.

Aziz Nesin'in öyküleri geniş bir konu yelpazesi içinde yalnız günlük yaşamı değil insanlık durumlarını ve toplumsal ilişkileri de gözler önüne serer, okuyanı güldürürken hayatı anlamaya yöneltir. Aynı çeşitlilik yazıları ve konuşmalarında da geçerlidir.

Seçkimizi hazırlarken istedik ki Aziz Nesin'in kitaplarındaki öykü ve yazılarını bu kez tematik bir bütünlük içinde okuyun. Belirlediğimiz konu başlıklarına girmeyen ama bu dizi dışında bırakmaya gönlümüzün razı olmadığı öykülerini ise Gülmekten Öldüren Öyküler adı altında topladık.
(Tanıtım Bülteninden)
Umut Çalışan 
22 Ağu 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Espri anlayışı, ince görmeler, incecik göndermeler bence harika. Nerdeyse her satırda laf sokma sanatının güzel bir örneği var. Ancak hikayelerin özü incelendiğinde dikkatimi çeken önemli bir şey var. Seçme bir kitap olduğu için eserleri arasında yer almıyor, dolayısıyla hangi yıllardan bahsettiği belli değil. Ancak öykülerde 60’lar ve 80’lerin ilk yıllarının hicvedildiğini düşünüyorum. Hani hep bahsederiz ya yozlaştık, gelişen teknoloji ile birlikte ahlakımız bozuldu, insanlık öldü, arsızlık, hayasızlık arttı diye. Alakası yok. Öykülerden de anlaşılacağı üzere taa o yıllarda bile devrin imkanları dahilinde her türlü yozlaşma mevcutmuş. Kendince arkadaşlık siteleri, hatta çöpçatan programları bile varmış. Teknoloji sadece metotlarımızı değiştirmiş. http://ucalisan.blogspot.com.tr/...leri-aziz-nesin.html

Fatos 
 01 Şub 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Aziz Nesin söz konusu olunca her cümlesinde inceden inceye herkese ilettiği bir mesajı var. İstanbul'da yaşadıklarını komik bir dil ve espri anlayışı içinde anlatılıyor. Kahkahalarımızı duymak için yazmış Aziz Nesin..

Kaonashi 
03 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Şehir ve insan hali...
Dolmuş kapısı adlı hikayeye gözümden yaş gelerek güldüm.
Aziz Nesin, insanını, memleketini çok iyi tanıyan, muazzam bir gözlemci.

Ayşe Şangüder Uzunoğlu 
05 Şub 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Tüm Aziz Nesin kitapları gibi keyifle okudum.Okudum ama yurdumun renkli insan mozaiğini tebessümle ve içim buruk okudum.

Salihsevindik 
11 Ara 2015 · Kitabı okudu · 45 günde · 5/10 puan

Okuduğum ilk Aziz NESİN kitabı. Belli ki iyi bir gözlemci ve dinlediği halk hikayelerini de iyi yanıtabiliyor kendisi. Bazı anlatılar o kadar bunalttı ki okurken bazılarının da bunu söylerek hakkını yememem lazım tabi genele bakılınca orta halli bir kitap pek fazla bişeyler kattığını söyleyemem gündelik hayatta biçok kişiden kitaptakine benzer eleştiriler duyuyorum Aziz NESİN kendine has espri anlayışıyla biraz eğlenmiş gibime geldi. Herşeye rağmen okumanızı tavsiye ederim belki benim rastlayamadığım dişe dokunur bişeye rastlarsınız.

Kitaptan 13 Alıntı

M. 
23 Nis 08:53 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Biz mağlup olduk efendim, çirkinliğe, kabalığa, bayağılığa mağlup olduk.

İstanbul'un Halleri, Aziz Nesin (Sayfa 358)İstanbul'un Halleri, Aziz Nesin (Sayfa 358)
Zagor 
 15 Ara 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Bizim Apartmanın Sahibi
Bizim evin bir özelliği daha var. Evimizde karınca, sinek, tespihböceği, kırkayak, akrep, çıyan, solucan, sümüklüböcek, karafatma, hamamböceği, örümcek, tırtıl, güve gibi bilinen bilinmeyen ne kadar haşere varsa hepsi bulunur. Bu apartman ilk yapıldığı zaman İstanbul Üniversitesi'nde ders
veren bir Alman zooloji profesörü bizim katta araştırma yapmış. O zamana kadar zooloji dünyasının bilmediği üç tür haşere keşfetmiş burada. Yine bizim kattan dünyanın en zengin haşere koleksiyonunu elde etmiş. Apartman sahibimiz, bize bu katı kiralarken bunları anlatmış ve şöyle demişti:
- "O Alman profesür, dedi ki, yazık size dedi, hiçbişeyin kıymatını bilmiyorsunuz, dedi. Eğer böyle biyer bizim Alamanya'da olsa, orasını hemen hayvanat muzası yapardık,
dedi. Çocuklarını hiç mektebe göndertmeye lüzum yok. Burada herbir hayvanı görür, öğrenirler. O sebepten kirayı on para indiremem. Ucuz bilem viriyorum."

İstanbul'un Halleri, Aziz Nesin (Sayfa 74 - Nesin Yayınevi)İstanbul'un Halleri, Aziz Nesin (Sayfa 74 - Nesin Yayınevi)
M. 
23 Nis 08:51 · Kitabı okudu · 7/10 puan

İstanbul'un o güzelim evlerinin yıkılıp yıkılıp da yerlerine sözüm ona ev diye yapılan o beton yığınları... Ya o insanlardaki kabalık, itiş kakış, o saygısızlık. Söz kokar mı beyefendiciğim, söz? Vallahi o kaba saba konuşmalar öyle pis kokuyor ki...

İstanbul'un Halleri, Aziz Nesin (Sayfa 358)İstanbul'un Halleri, Aziz Nesin (Sayfa 358)
Zagor 
15 Ara 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

İstanbul'u Yaşamak
"Burası Beşiktaş mı?"
"Evet..."
"İstanbul'da çok taş var. Beşiktaş, Kıztaşı, Çemberlitaş, Nişantaşı, Atlamataşı, Kocataş, Taşkasap, Taşkızak, Toptaşı, Dikilitaş, Kabataş..."
Çok canım sıkıldığı için,
"Evet taş çoktur, bir de yurttaş var..." dedim:
"Yurttaş... Bilmiyorum, o nerde?"
"Kimse bilmiyor yerini... Eskiden varmış, şimdi yeraltında kalmış, çok tarihi bir taş..."

İstanbul'un Halleri, Aziz Nesin (Sayfa 106 - Nesin Yayınevi)İstanbul'un Halleri, Aziz Nesin (Sayfa 106 - Nesin Yayınevi)
Zagor 
14 Ara 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

"Dünya öküzün boynuzunda durur derler, vallahi yalan. Böyle iyi insanların üstünde duruyor."

İstanbul'un Halleri, Aziz Nesin (Sayfa 37 - Nesin Yayınevi)İstanbul'un Halleri, Aziz Nesin (Sayfa 37 - Nesin Yayınevi)
Zagor 
 15 Ara 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

İstanbul'u Yaşamak
İngiliz erkek:
"Sizin büyük bir imparatorluğun mirasçısı olduğunuz, yemeklerinizin adından bile belli oluyor," dedi. "Mesela şunlar: Arnavut ciğeri, Çerkez tavuğu, Kürt poğaçası, Tatar böreği, Türk kahvesi..."

İstanbul'un Halleri, Aziz Nesin (Sayfa 103 - Nesin Yayınevi)İstanbul'un Halleri, Aziz Nesin (Sayfa 103 - Nesin Yayınevi)
Hilal Aman 
04 Tem 21:14 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Siz, kelimelerin sözlükteki anlamlarına bakmayın. Kelimelere verdiğimiz anlam, bizim niyetimize göre değişir.

İstanbul'un Halleri, Aziz Nesin (Sayfa 17)İstanbul'un Halleri, Aziz Nesin (Sayfa 17)
Tuçe 
03 Ağu 21:36 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Siz, kelimelerin sözlükteki anlamlarına bakmayın. Kelimelere verdiğimiz anlam, bizim niyetimize göre değişir. Sergilerde, resimden çok iyi anlayanların,
-Vay eşşoğlu eşşek, amma da yapmış!.. diye ressamları değerlendirdiklerini çok duymuşsunuzdur.

İstanbul'un Halleri, Aziz Nesin (Sayfa 17 - Nesin yayınevi)İstanbul'un Halleri, Aziz Nesin (Sayfa 17 - Nesin yayınevi)
Zagor 
 15 Ara 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

İstanbul
"Bizim oralarda, 'sineğin akıllısı işkembeye konar da şehre göç eder,' derler. Şehir yeri gibi var mı, hele İstanbul... "

İstanbul'un Halleri, Aziz Nesin (Sayfa 97 - Nesin Yayınevi)İstanbul'un Halleri, Aziz Nesin (Sayfa 97 - Nesin Yayınevi)
Zagor 
15 Ara 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

"İnek sütü, koyun sütü, kutu sütü, Avrupa maması, hiçbir zaman ana sütünün yerini tutmaz ki..."

İstanbul'un Halleri, Aziz Nesin (Sayfa 98 - Nesin Yayınevi)İstanbul'un Halleri, Aziz Nesin (Sayfa 98 - Nesin Yayınevi)
2 /