İstanbul'un Halleri Seçilmiş Öyküler

7,5/10  (16 Oy) · 
70 okunma  · 
8 beğeni  · 
1.417 gösterim
istanbul'un sokaklarında, iskele ve duraklarında, telefon odalarındaki otomatik telefonların kumbaraları çalınıyordu. Bir tedbir olmak üzere, Telefon idaresi Almanya'dan yeni otomatik telefonlar getirtti. Bunların kumbarası telefon sandığıyla birlikte olduğundan, kumbaranın sökülmesi olanaksızdı. Ama bu sefer de hırsızlar, kumbarayla birlikte bütün telefon sandığını olduğu gibi çalıp götürmeye başladılar. Vapur iskelelerinde, postanelerde, garlarda ne kadar otomatik telefon varsa, hemen hepsi çalınmıştı. İdare, haftada bir yeni telefonlar koyuyor, ertesi gün, hatta o gün, yeni konulan telefon çalınıyordu.
Umut Çalışan 
22 Ağu 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Espri anlayışı, ince görmeler, incecik göndermeler bence harika. Nerdeyse her satırda laf sokma sanatının güzel bir örneği var. Ancak hikayelerin özü incelendiğinde dikkatimi çeken önemli bir şey var. Seçme bir kitap olduğu için eserleri arasında yer almıyor, dolayısıyla hangi yıllardan bahsettiği belli değil. Ancak öykülerde 60’lar ve 80’lerin ilk yıllarının hicvedildiğini düşünüyorum. Hani hep bahsederiz ya yozlaştık, gelişen teknoloji ile birlikte ahlakımız bozuldu, insanlık öldü, arsızlık, hayasızlık arttı diye. Alakası yok. Öykülerden de anlaşılacağı üzere taa o yıllarda bile devrin imkanları dahilinde her türlü yozlaşma mevcutmuş. Kendince arkadaşlık siteleri, hatta çöpçatan programları bile varmış. Teknoloji sadece metotlarımızı değiştirmiş. http://ucalisan.blogspot.com.tr/...leri-aziz-nesin.html

Fatos 
 01 Şub 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Aziz Nesin söz konusu olunca her cümlesinde inceden inceye herkese ilettiği bir mesajı var. İstanbul'da yaşadıklarını komik bir dil ve espri anlayışı içinde anlatılıyor. Kahkahalarımızı duymak için yazmış Aziz Nesin..

Ayşe Şangüder Uzunoğlu 
05 Şub 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Tüm Aziz Nesin kitapları gibi keyifle okudum.Okudum ama yurdumun renkli insan mozaiğini tebessümle ve içim buruk okudum.

Kaonashi 
03 Eyl 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Şehir ve insan hali...
Dolmuş kapısı adlı hikayeye gözümden yaş gelerek güldüm.
Aziz Nesin, insanını, memleketini çok iyi tanıyan, muazzam bir gözlemci.

Salihsevindik 
11 Ara 2015 · Kitabı okudu · 45 günde · 5/10 puan

Okuduğum ilk Aziz NESİN kitabı. Belli ki iyi bir gözlemci ve dinlediği halk hikayelerini de iyi yanıtabiliyor kendisi. Bazı anlatılar o kadar bunalttı ki okurken bazılarının da bunu söylerek hakkını yememem lazım tabi genele bakılınca orta halli bir kitap pek fazla bişeyler kattığını söyleyemem gündelik hayatta biçok kişiden kitaptakine benzer eleştiriler duyuyorum Aziz NESİN kendine has espri anlayışıyla biraz eğlenmiş gibime geldi. Herşeye rağmen okumanızı tavsiye ederim belki benim rastlayamadığım dişe dokunur bişeye rastlarsınız.

Kitaptan 9 Alıntı

Zagor 
 15 Ara 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Bizim Apartmanın Sahibi
Bizim evin bir özelliği daha var. Evimizde karınca, sinek, tespihböceği, kırkayak, akrep, çıyan, solucan, sümüklüböcek, karafatma, hamamböceği, örümcek, tırtıl, güve gibi bilinen bilinmeyen ne kadar haşere varsa hepsi bulunur. Bu apartman ilk yapıldığı zaman İstanbul Üniversitesi'nde ders
veren bir Alman zooloji profesörü bizim katta araştırma yapmış. O zamana kadar zooloji dünyasının bilmediği üç tür haşere keşfetmiş burada. Yine bizim kattan dünyanın en zengin haşere koleksiyonunu elde etmiş. Apartman sahibimiz, bize bu katı kiralarken bunları anlatmış ve şöyle demişti:
- "O Alman profesür, dedi ki, yazık size dedi, hiçbişeyin kıymatını bilmiyorsunuz, dedi. Eğer böyle biyer bizim Alamanya'da olsa, orasını hemen hayvanat muzası yapardık,
dedi. Çocuklarını hiç mektebe göndertmeye lüzum yok. Burada herbir hayvanı görür, öğrenirler. O sebepten kirayı on para indiremem. Ucuz bilem viriyorum."

İstanbul'un Halleri, Aziz Nesin (Sayfa 74 - Nesin Yayınevi)İstanbul'un Halleri, Aziz Nesin (Sayfa 74 - Nesin Yayınevi)
Zagor 
14 Ara 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

"Dünya öküzün boynuzunda durur derler, vallahi yalan. Böyle iyi insanların üstünde duruyor."

İstanbul'un Halleri, Aziz Nesin (Sayfa 37 - Nesin Yayınevi)İstanbul'un Halleri, Aziz Nesin (Sayfa 37 - Nesin Yayınevi)
Zagor 
15 Ara 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

İstanbul'u Yaşamak
"Burası Beşiktaş mı?"
"Evet..."
"İstanbul'da çok taş var. Beşiktaş, Kıztaşı, Çemberlitaş, Nişantaşı, Atlamataşı, Kocataş, Taşkasap, Taşkızak, Toptaşı, Dikilitaş, Kabataş..."
Çok canım sıkıldığı için,
"Evet taş çoktur, bir de yurttaş var..." dedim:
"Yurttaş... Bilmiyorum, o nerde?"
"Kimse bilmiyor yerini... Eskiden varmış, şimdi yeraltında kalmış, çok tarihi bir taş..."

İstanbul'un Halleri, Aziz Nesin (Sayfa 106 - Nesin Yayınevi)İstanbul'un Halleri, Aziz Nesin (Sayfa 106 - Nesin Yayınevi)
Zagor 
 15 Ara 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

İstanbul'u Yaşamak
İngiliz erkek:
"Sizin büyük bir imparatorluğun mirasçısı olduğunuz, yemeklerinizin adından bile belli oluyor," dedi. "Mesela şunlar: Arnavut ciğeri, Çerkez tavuğu, Kürt poğaçası, Tatar böreği, Türk kahvesi..."

İstanbul'un Halleri, Aziz Nesin (Sayfa 103 - Nesin Yayınevi)İstanbul'un Halleri, Aziz Nesin (Sayfa 103 - Nesin Yayınevi)
Zagor 
 15 Ara 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

İstanbul
"Bizim oralarda, 'sineğin akıllısı işkembeye konar da şehre göç eder,' derler. Şehir yeri gibi var mı, hele İstanbul... "

İstanbul'un Halleri, Aziz Nesin (Sayfa 97 - Nesin Yayınevi)İstanbul'un Halleri, Aziz Nesin (Sayfa 97 - Nesin Yayınevi)
Zagor 
15 Ara 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Bizim Apartmanın Sahibi
"Apartman sahibimiz, ayın biri oldu mu, aylık bir metronom düzeniyle damlar. Biz ayın biri olduğunu apartman sahibimizin gelişinden anlarız. Kirayı vermek için biriki gün müsaade istesek öyle ağlar, öyle yanar yakılır ki, insanın değil yalnız kirayı vermek, biyerden faizle borç para bulup adama yardım edeceği gelir."

İstanbul'un Halleri, Aziz Nesin (Sayfa 74 - Nesin Yayınevi)İstanbul'un Halleri, Aziz Nesin (Sayfa 74 - Nesin Yayınevi)
Zagor 
15 Ara 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

"İnek sütü, koyun sütü, kutu sütü, Avrupa maması, hiçbir zaman ana sütünün yerini tutmaz ki..."

İstanbul'un Halleri, Aziz Nesin (Sayfa 98 - Nesin Yayınevi)İstanbul'un Halleri, Aziz Nesin (Sayfa 98 - Nesin Yayınevi)
Umut Çalışan 
22 Ağu 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

“Senin bu çare dediğin şey, aktar Faik Efendi’de olsa, ver elli dirhem dersin… Çare nerde?”

İstanbul'un Halleri, Aziz Nesinİstanbul'un Halleri, Aziz Nesin
Kaonashi 
16 Eki 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

- insan bu kadarcık şeyi de bilmez mi be!.. ford arabaların kulpunu sola, studbakerleri sağa çevireceksin. chevrolet oldumu iteceksin kulpu. hilmanları kendine doğru çekeceksin. fiat arabası oldumu önce bir sağa çevirir sonra üstüne basarsın. buickler en kolayı, bir sağa bir sola çevirir, kulpu kendine doğru biraz çeker, sonra biraz yukarı kaldırır kuvvetlice aşağı indirirsin, sonra kendine doğru çekipte hafifçe üstüne basar itersen, çıt diye kapı açılır.

İstanbul'un Halleri, Aziz Nesinİstanbul'un Halleri, Aziz Nesin