·
Okunma
·
Beğeni
·
853
Gösterim
Adı:
İstasyondaki Görevli
Baskı tarihi:
2014
Sayfa sayısı:
200
Format:
Karton kapak
ISBN:
9944184540
Kitabın türü:
Çeviri:
Zarema Refatova Hazar
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Antik Kitap
Birçok kişi tarafından Rus edebiyatının kurucusu sayılan ünlü şair ve hikâyeci Puşkin, bu ulusun zengin mirasından unutulmaz kesitler sunuyor.
Yaşadığı dönemin Çarları ve onların aileleri ile kurduğu dostluk sayesinde zamanının birçok siyasi olayının iç yüzüne tanık olan Puşkin, eserlerinde bu gözlemlerine yer vermeyi ihmal etmez ve şiirdeki ustalığını hikâyelerine de taşımayı başarır.
200 syf.
·8 günde·Puan vermedi
Puşkin'in okuduğum 3. kitabı. Şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki Rus yazarları arasında en akıcı üsluba sahip yazardır. Neden bir Dostoyevski, Tolstoy, Gonçarov, Bulgakov, Turgenyev gibi etki bırakmıyor? Üzülerek söylüyorum ki bir felsefe barındırmıyor. Belki de bu Rusya'nın büyük üstadının şair olmasından kaynaklanan bir durumdur. Yine de edebi kalem olarak sayfaları çevirirken size kaçıncı sayfadayım dedirtmeyen akıcılığa sahip ender yazarlardan.

Kitap 8 mini hikayeden oluşuyor. Büyük Petro'nun Zencisi, Mektuplardan Oluşan Roman, Belkin Hikayeleri, Silah Patlaması, Tipi, İstasyon Görevlisi, Küçük Hanım ve Dubrovskiy... Tipi, İstasyon Görevlisi ve Küçük Hanım hikayeleri ise 8 hikaye arasından farklılık yaratabilecek güzellikte olan hikayeler.
200 syf.
Kitap toplam sekiz bölümden oluşuyor. 1. Bölüm Büyük Petro'nun Zencisi'nde Çar'ın vaftiz oğlu Afrika kökenli Arap İbrahim devletin ihtiyaç duyduğu bilgileri toplamak üzere çeşitli ülkelere gönderilen gençler arasındadır. Gittiği ülkede Kontes D. ile aşk yaşamaya ve ona gittikçe bağlanmaya başlar. Çar'ın mektubunu aldığında tüm dedikodulara rağmen Kontes'le aşkı devam etmektedir. Mektuptaki mesajı anlayınca sevgilisiyle vedalaşmaya cesaret edemeden evine döner ve Kontes'ten gelen mektubu gözyaşları içinde okurken, aynı yerden gelen arkadaşından sevgilisinin çoktan başka biriyle birlikte olduğu haberini alır. Düzenlenen gecede kendisiyle dans eden Nataşa'yla evlenmesi teklifini sunan Çar'a olumlu yanıt verir. Bur zenciyle evlenmek istemeyen Nataşa yatağa düşer ama başka seçeneği yoktur.
2. Bölüm Mektuplardan Oluşan Roman'da: İki genç kızın yazışmalarıyla başlıyan bir hikâyeye şahitlik ediyorsunuz. Lisa ve Şaşa.. Mektuplarda onların bulundukları yerlerden yaşadıkları olaylara kadar, duygu ve düşüncelerini anlatan bir bölüm..
3. Bölüm Belki(Biyelkin) Hikâyeleri'nde isminin aksine hikâye değil de; İvan Petroviç'in hayatıyla ilgili, isminin açıklanmasını istemeyen eski bir dostu tarafından, ölümünden sonra anlatılan bilgiler mevcut. Bu da anne ve babasının ölümünden sonra köyüne dönüp, yönetimi ele alan, ancak her açıdan yetersiz kalan ve yönetimi kâhya bir kadına kaptıran bir İvan Petroviç'ten ibaret..
4. Bölüm Silah Patlaması'nda (Düello); Bir subayın ağzından Silvio isminde asker olmayan fakat, askerlerle arkadaşlık eden bir adamı anlatıyor. Hataları affetmeyen, cesur ve tam bir atış ustası. Bir gün Silvio bir evlilik mektubu aldığını ve düğün öncesi orada olması gerektiğini söyleyip gidiyor. Aradan tam 4 yıl geçiyor ve kendisinden haber alınamıyor. 4 yıl sonra bir kontun evinde kurşun izi olan bir tablo, Silvio'dan haber alınmasını sağlıyor.
5. Bölüm Tipi; Marya Gavrilovna, tüm genç erkeklerin evlenmek için can attığı genç bir kızdır. Vladimir'e olan aşkı ailesi tarafından şiddetle karşı çıkılınca sevgilisinin isteği üzerine kaçmaya karar verir. Hasta olduğu bahanesiyle odasına kapanır ve hizmetcisinin yardımıyla, kiliseye gitmek için yola koyulur. Vladimir de aynı saatler de yoldadır. Ancak tipi o kadar şiddetlidir ki; Vladimir yolunu kaybeder ve kendini bir köyde bulur. Bir rehber yardımıyla kiliseye vardığında artık şafak çoktan sökmüştür. Vladimir, askerliğe başvurur ve çok geçmeden gazi olur, birkaç yıl sonra da ölür. Marya ise; yıllar sonra karşılaştığı genç adamın, kendini yıllar öncesine götüreceğinden habersizdir..
6. Bölüm İstasyon Görevlisi (Menzil Müfettişi)'nde; Yolcuların atlarını değiştirmek ve konaklamak için uğradıkları yerdeki kişi demek olan İstasyon Görevlisi'nin 14 yaşındaki kızı Dunia'nın hikâyesi anlatılıyor. Bir yolcunun ağzından anlatılan hikâyede, kızın bir adamla kaçıp ( ağlayarak), babasıyla bir daha görüşmediğine ve ihtiyar adamın kahrından öldüğüne tanıklık ediyorsunuz.
7. Bölüm Küçük Hanım (Köylü Kız); İki düşman komşunun birbirini hiç görmeyen çocukları. Liza, hakkında çok şey duyduğu düşman oğlunu tanımak için kız kılığına bürünür ve delikanlıyı kendine aşık etmeyi başarır. Ama gesaba katmadığı bir şey vardır. Babalar barışır ve ikisini evlendirmeye karar verirler. Ancak delikanlı köylü kızı sandığı kişiye aşıktır. Bu evliliğin olmaması için harekete geçer..
8. Bölüm Dubrovskiy'de; Petroviç Troyekurov bölgenin en zengini ve büyük bir malikânede yaşayan, lüks hayatı olan, evinde sürekli eğlenceler düzenleyen bir adamdır. Herkes onun gözüne girmek için elinden geleni yapar. Bir kişi hariç. Andrev Dubrovskiy; kimseye tenezzül etmeyen gururlu bir adamdır ve gururu yüzünden Troyekurov'u kızdırır. Kumpas sonucunda tüm mal varlığı gitmek üzereyken oğluna haber salar ve genç Dubrovskiy geldikten birkaç gün sonra babası ölür. Genç Dubrovskiy babasının sadık halkına rağmen mallarını kaybetmektense, evleri başta olmak üzere her yeri ateşe verir ve eşkiya olarak hayatını sürdürmeye başlar. Düşmanın kızının fransızca hocasının yerine geçip, birine haddini bildirene kadar da kimsenin Dubrovskiy ile ilgili eşkiya olduğundan başka hiç bir bilgisi yoktur.
200 syf.
·7 günde·Beğendi·10/10
Kısa kısa toplam 8 hikayeden oluşan bir kitap. İstasyondaki Görevli hikayelerden birinin ismi. Hepsi birbirinden farklı ve birbirinden ilginç ve sıcak hikayeler. Keyifle okuduğum bir kitap oldu. Rahatlıkla tavsiye edebilirim.
200 syf.
·14 günde·Puan vermedi
Biraz uzun sürdü ama bitirdim. Farklı küçük hikâyelerle oluşturulmuş bir kitap. Tipi ve İstasyondaki görevli de bu küçük hikayelerden ikisi. Benim en beğendiğim bu iki hikaye oldu. Akıcı ilerliyor ama ben başladıktan sonra ara verip devam etmek zorunda kaldigim icin uzun sürdü. Puskin'in kalemini sevdim.
208 syf.
Puşkinin yazmış olduğu 8 öyküden oluşan kitapta, 2 öykü yarım bırakılmış. Yani devamı okuyucunun takdirine bırakılmış. Diğer öyküleri gayet hoş ve rus insanını ve kültürünü derinden anlatan öyküler. Her ne kadar zorlama bir eser olarak görülse de İstasyondaki Görevli, bana göre kitaba isminin verilmesi gereken hikaye Dobrovski olması gerekiyordu.
Zaman kaybı değil.
Tavsiye ederim.
Yalnızlık, özgürlük ve çok okuma, onlarda, bizim şehir güzellerinin için çıngırağın sesi bir maceradır, en yakın şehre seyahat hayatın dönüm noktasıdır.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
İstasyondaki Görevli
Baskı tarihi:
2014
Sayfa sayısı:
200
Format:
Karton kapak
ISBN:
9944184540
Kitabın türü:
Çeviri:
Zarema Refatova Hazar
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Antik Kitap
Birçok kişi tarafından Rus edebiyatının kurucusu sayılan ünlü şair ve hikâyeci Puşkin, bu ulusun zengin mirasından unutulmaz kesitler sunuyor.
Yaşadığı dönemin Çarları ve onların aileleri ile kurduğu dostluk sayesinde zamanının birçok siyasi olayının iç yüzüne tanık olan Puşkin, eserlerinde bu gözlemlerine yer vermeyi ihmal etmez ve şiirdeki ustalığını hikâyelerine de taşımayı başarır.

Kitabı okuyanlar 47 okur

  • Aysegul Yzcgzl
  • NEŞE AYVAZ
  • Esra
  • Özlem KAYA
  • Fatma Nur Çetin
  • Büşra Özçelik
  • Rezan Esen
  • Sefa Keleş
  • Melisa C.
  • Berfin Durak

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%17.6 (3)
9
%5.9 (1)
8
%5.9 (1)
7
%52.9 (9)
6
%11.8 (2)
5
%0
4
%0
3
%5.9 (1)
2
%0
1
%0