İşte Önderimiz Hz. Muhammed

·
Okunma
·
Beğeni
·
1058
Gösterim
Adı:
İşte Önderimiz Hz. Muhammed
Baskı tarihi:
2000
Sayfa sayısı:
176
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789754732375
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Beyan Yayınları
İşte önderimiz Hz. Muhammed, Allahın yaratmış olduğu en güzel insanın hayatını ve mücadelesini anlatmaktadır. Hz. Muhammed, kendisinden önce gelip geçmiş olan bütün peygamberler gibi, insanların, kendileri gibi insan olan varlıklara değil, sadece Allahın Kuranla bildirdiği ilahi kanunlara bağlanmalarını tebliğ ediyor, ezilmiş insanlara hürriyet mücadelesini öğretiyordu.
176 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10
Peygamber efendimizin hayatını detayına girmeden daha sade ve akıcı bir dille anlatmış Îhsan hoca. Dili zaten çok akıcı her kesime hitap ediyor."Çok fazla detay sevmiyorum ama efendimizin hayatını da merak ediyorum" diyorsanız tam sizlik bir kitap diyebilirim.

Kisaca kitabi özetlersek;
Doğumundan, ölümüne kadar en mühim olaylara vurgu yapılmış.
En bilinmesi gereken konular üzerin durulmuş ve özelikle şirk ve tevhid konulari.
İslâm dinin önemini ve peygamber efendimize bu insanlığın neden muhtaç olduğunu gözlerimizin önüne sermiş. Sav'î daha iyi anlayabilmek ve izninden gidebilmek adina güzel bir eser.

Tavsiye ederim okuyun, okutun.

(Kitaptan alıntı)
Davud (a.s) peygamber olmadan, Calud ona düşman değildi; ne zaman ki Allah'ın emirlerinden söz etmeye başladı, Calud, Davud (a.s)'e savaş ilan etti.

Hz.Musa, Firavun'un yaptığı kanunlara karşı çıkmasaydı, yani kanun koymanın ona değil, Allah'a ait bir hak olduğunu söylemeseydi, Firavun, Hz. Musa'ya savaş açmayacaktı.

Hz.Ibrahım, neredeyse tanrilaştırılmış olan Kral Nemrud'un putlarını kırmasaydı, Nemrut O'nu ateşe atmayacaktı.

Kanun buydu; kim Allah'ın emrilerini tebliğ etse, düşmanlıkla işkenceyle, savaşla, hapisle, sürülmeyle gericilik ithamlarıyla, mürtecilik suçlamalarıyla karşılaşacaktı.

Kısacası, Allah'ın emirlerinden bahsedene dünyada rahat yaşama yoktu.

Sırf Müslümanca yaşamak istediğinden, kovulacak, hakaret edilecek, makamlara tayin edilmeyecek, işinden atılacak, hakkında tağuti kanunlara göre soruşturmalar yapılacak vs..

《《Hepimizin Efendimizin (sav) güzel ahlakina ihtiyacı var.》》


Rabbim hepimizi kevser havuzunda buluşursun inşallah.
Selam ve dua ile..
Not: Daha detayli kitap arayanlara da Salih Suruç'un Mekke ve Medine dönemi kitabini tavsiye ederim.
176 syf.
·5 günde·Beğendi·Puan vermedi
Çok çok güzel bir kitaptı. Peygamberimin hayatı yalın, anlaşılır ve ders almamız gereken yerlere dikkat çekilir nitelikte anlatılmış. Zaten O'nun hayatının anlatıldığı kitapları okumak ayrı güzel. Sade ve sayfası az olması itibariyle herkesin kolayca okuyabileceği ve anlayabileceği bir kitap. Okunmasını tavsiye ederim sadece bilgi olarak değil manevi olarak da ruha iyi geliyor.
176 syf.
·4 günde·8/10
Bilmediğim bir şey söylemediği halde akıcı ve sade dili sayesin de kendisini okutan bir kitaptı. Peygamberimizin getirmiş olduğu din Allahın emrettiği tek hak din İslamdır. Bunu kabul ve tasdik ediyoruz. Ama bir kez daha anladım ki yeryüzünde peygamberimiz kadar davasına sahip çıkan, dava adamı, davasını savunma konusunda ondan üstün kimse yoktur. Her kim ki yeryüzünde büyük bir şahsiyet ve dava mücadelesi görmek istiyorsa peygamberimizin hayatını okusun...
176 syf.
·Puan vermedi
Kitabın içinde peygamber efendimiz dönemindeki savaşlardan,hicretten, müşriklerin müslümanlara karşı yaptığı zulümlerden ve de son olarak veda hutbesi ve peygamber efendimizin ölümünden bahsediyor. Kitap çok fazla ayrıntıya girmemiş. Özellikle derin kitap okumak isteyenlerin ilk önce bu kitabı okumasını tavsiye ederim. Kitabın bazı yerlerinde duygulandım açıkcası çünkü peygamber efendimiz ve onun izinden gidenler, müslümanlar ve gelecek için neler neler yapmışlar ve şuan biz ne yapıyoruz? Hakkını verebiliyor muyuz? Cihad düşünmeli, cihad ile yaşamalıyız. Biliyorum şuan da aramızda nice Ebubekirlerin, Sümeyyelerin, Fatımların olduğunu.
176 syf.
·20 günde·Puan vermedi
Efendimizin hayatını anlatan kitaplardan birini okuduk #ihsansüreyyasırmaokuyoruz grubumuzla bu ay.
Bu kitabı diğer siyer kitaplarından ayıran bir özellik (bence elbette) fazla detaylara girmeden,hayatının roman gibi anlatılan kısımlarına değinilmeden,hayatımıza uyarlamamız ve elbette uzak durmamız gereken önemli noktalara değiniyor olmasıydı.
İhsan hoca bu kitabı"Onun ümmeti,yani ona inanmışlar olarak kendilerini tanıtan ve fakat Allahın emrine rağmen,korkularından Müslüman olduklarını etraflarından gizleyip açıklamayan köle ruhlu,teslimiyetçi;kafasına vurularak hakları elinden alındığı halde,yanlış bir dinin kurbanı olarak,kendilerine yapılan bunca zulümlere karşı,hiçbir çaba içinde olmayan yarı folklorik Müslümanların perişan hallerine bakıp,Hz.Muhammed (s.a.s) hakkında yanlış bir kanaat sahibi olmamamız gayesiyle bu kitabı sizler için kaleme aldım." diye özetliyor.
Sadece şu cümlesi üzerine dakikalarca düşündüm ben nasıl bir müslümanım diye.Kendime paylar çıkardım.
Efendimizin hayatı her zaman bir kurtuluş aracı olmuştur insanoğlu için.Bu zamanlarda O'nun hayatını daha iyi öğrenmeli,sünnetine daha sıkı sarılmalıyız.Bu sebeple de değişik kaynaklardan defalarca okumalıyız.Böyle bir kaynak arayışı içinde olanlara tavsiye etmiş olayım.
Andolsun, sizi biraz korku, (biraz) açlık, (birazda) mallardan, canlardan ve mahsullerden yana eksiltme ile imtihan edeceğiz. Sabredenlere (lutf-u keremimi) müjdele.
Bakara/155
Hani günümüzde, Müslümanların bir başarısını gördüklerinde kahrolan gazeteciler var ya; hemen gazetelerinde zehir kusmaya başlarlar; irtica geliyor! Şeriat geliyor!.. Yetişin Amerika, yetişin Avrupa!

Bizi bu müslümanlardan koruyun..
Hicret,bir kaçış mı? Hayır belki geri dönüş için geçici ayrılık.
Hicret, İslam goncasının daha gürleşmesi için saksı değiştirmesi.
Işte münafıkların özelliği budur: Allah yolunda mücadeleden alıkoymak! Namaz kılarak veya kıldırarak, oruç tutarak, Hacc'a giderek yahut bunları yapmıyorsa bile, zaman zaman "ben de müslümanım canım" diyerek Müslüman görünür. Ardından da saf müslümanları kandırıp, Islâm'a karşı gizli savaş açar. Allah'ın "Yoksa siz, kitabın bir bölümüne inanıp da bir bölümünü inkar mı ediyorsunuz? Artık sizden böyle yapanların cezası, dünya hayatında aşağılık olmaktan başka bir şey değildir. Kıyamet gününde de azabın en şiddetli olanına uğratılacaklardır. Allah, yapmakta olduklarınızdan gafil değildir." şeklindeki buyruğunu unutarak veya unutturarak, Kur'an'ı sadece bir ahlâk kitabı; Islâmı, şununla bununla sulh içinde geçinme diye takdim eden, kendilerini müslüman diye lanse etmelerine rağmen, Islâm ile savaşmayı ilke edinmiş olanlar! Işte münafıklar bunlardır.
İhsan Süreyya Sırma
Sayfa 98 - bga: Bakara Sûresi, 85

Kitabın basım bilgileri

Adı:
İşte Önderimiz Hz. Muhammed
Baskı tarihi:
2000
Sayfa sayısı:
176
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789754732375
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Beyan Yayınları
İşte önderimiz Hz. Muhammed, Allahın yaratmış olduğu en güzel insanın hayatını ve mücadelesini anlatmaktadır. Hz. Muhammed, kendisinden önce gelip geçmiş olan bütün peygamberler gibi, insanların, kendileri gibi insan olan varlıklara değil, sadece Allahın Kuranla bildirdiği ilahi kanunlara bağlanmalarını tebliğ ediyor, ezilmiş insanlara hürriyet mücadelesini öğretiyordu.

Kitabı okuyanlar 79 okur

  • SK
  • Aysegul s
  • Hüseyin Yayla
  • BLUEBEAD
  • SONAY KOCAOĞLU
  • Ömer öztürk
  • Zeynep Betül Aydoğ
  • Selvss
  • Ay`sar
  • Rumeysa Geleri

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%64.3 (9)
9
%0
8
%28.6 (4)
7
%7.1 (1)
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0