İstihbarat Teorisi

8,6/10  (8 Oy) · 
14 okunma  · 
6 beğeni  · 
761 gösterim
İstihbarat; Türk toplumunda yanlış anlaşılan, yanlış bilinen, yanlış tanınan, korkulan, sık sık olumsuz anlamlarda kullanılan ve uzak durulması gerektiği düşünülen bir faaliyet biçimi olarak görülmektedir. Halbuki, İstihbarat ve istihbaratın tamamlayıcı argümanları olan psikolojik savaş ve propaganda ülkemizde yaşayan her ferdin günlük hayatının kaçınılmaz parçalarıdır. "istihbarat" ve "istihbaratçı" kelimelerinin kötü ve korkulur algılanmasının ardında yatan asıl gerçek ise; her hangi bir istihbarat çalışmasını etkisiz hâle getirmek için yapılan, karşı tarafın uyguladığı olumsuz propagandadır.
Bir millet için mevcut olan fırsat ve tehditler sadece askerî nitelikli değildir. Bu tehditler çok geniş bir alana yayılmıştır. İstihbarat, millî güvenlik politikasının temel parçasıdır.
İstihbarat çalışmalarını dikkate almayan devlet yönetimlerinin ise gözleri bağlı maraton koşan birisinden hiçbir farkı yoktur. Nereye gittiklerini, rakiplerinin önünde mi arkasında mı olduklarını, ne kadar koştuklarını, özetle hiçbir şeyi bilmeden, zaman ve enerji kaybederek koşup dururlar.
Türk politikacısı, Türk işadamı, sivil ve siyasi karar alıcılar mümkün olduğunca istihbaratçılardan ve istihbarattan uzak bir yaşamı tercih ederler. Karar alma süreçlerinde, istihbarat analizlerinin sonuçlarından mümkün olduğunca az faydalanırlar. Bu tarz davranış şekli karar alma süreçlerinde uygulanan çok tehlikeli ve hatalı bir yöntemdir. Doğru olan ise; bu karar alıcıların, karar verme aşamalarında his ve kanaatlerinden daha çok, kanıt ve analize dayanan bir düşünce ve çalışma yöntemiyle karar vermekleridir. Buda ancak doğru bilgi yeterliliğiyle, yani istihbarat ile elde edilir.
Bu çalışmada, istihbaratın ne olduğunun açıklanması gibi temel bir bağlamdan hareket edilerek, istihbaratın tarihî, istihbarat toplamada kullanılan temel araçlar ve istihbarat türlerinin yanı sıra "stratejik istihbarat" ve çalışmanın asıl merkezini oluşturan "stratejik analiz yöntemleri" de okura en ince ayrıntıları ile sunulmuştur. Umarız ki bu eser, ülkemiz insanına olduğu kadar, konuyla ilgili kişi ve kurumlara da fayda sağlayacak bir çalışma olur.
Davut Sakallı 
28 Kas 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

İstihbarat adına ne varsa bulunan temel bir kitap.Sadece istihbarat değil bir çok şey öğreniyorsunuz. Bankalar vasıtasıyla istihbarat toplandığını mesela ben burada okudum. Hani bir yerlerde istihbarat eğitimi veriliyorsa, kesin bu kitap da öğrencilerin okuduğu kitaplar arasındadır. Bu tip işlere ilginiz varsa muhakkak okumanız gereken bir kitap.

Kitaptan 1 Alıntı

Mehmet Aldemir 
 24 Nis 2016 · Kitabı okudu · 7/10 puan

İstihbarat
İstihbaratı dikkate almayan bir devlet yönetiminin, gözleri bağlı şekilde koşmaya çalışan bir sporcudan hiçbir farkı yoktur. Böyle bir sporcu, yolundaki fırsat veya engelleri görmeden bilinçsizce koşar.

İstihbarat Teorisi, Ümit Özdağİstihbarat Teorisi, Ümit Özdağ