İstikbal İslamındır

7,5/10  (4 Oy) · 
26 okunma  · 
8 beğeni  · 
745 gösterim
Bu din, cehalet yerine ilimden, noksanlık yerine kemalden, zayıflık yerine güçten, heva yerine hikmetten kaynaklanan Rabbani sistem ilkesine dayanır. Şüphesiz insanlığın bu sisteme olan ihtiyacı ona kin besleyenlerin kininden daha büyüktür. İnsanlığın Allah'a O'nun hayat için gönderdiği sapasağlam sistemine dönmekten başka kurtuluş yolu yoktur. Biz, insanların Allah'a, O'nun hayat sistemine döneceklerine, gerçekten geleceğin İslamın olacağına inanıyoruz.
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Mayıs 2013
 • Sayfa Sayısı:
  102
 • ISBN:
  2789785956877
 • Çeviri:
  Mustafa Özel
 • Yayınevi:
  Özgün Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
Hüseyin DEMİR 
15 Oca 19:47 · Kitabı okudu · 3 günde · Puan vermedi

Kitabı eğer normal bir şekilde okursanız eminim sıkılrısınız. Ama yazar bize bilgi vermiyor. Sadece İstikbal İslamındır diyor ve bizi buna tam bir şekilde inandırıyor. Bu kitabı okuduktan sonra net bir şekilde ve inanmış olarak "İstikbal İslamdır" diyebiliyorsunuz.

İbrahim DAL 
16 Eyl 13:44 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 8/10 puan

İstikbal İslam'ındır deyip hem içerdeki kafir akıllıları hem dışarıdaki kafirlere yine kafirlerin kitaplarından deliller sunarak fıtratlarının gerçekte bu dini istediğini ispatlamıştır Seyyid Kutub. Bu ispatlamanın sonucunda da şuna varmıştır; "İşte bu din, batılının aradığı fakat bulunca da kabul etmediği dindir." Gerçekten batılı bilginler bu dinin vasıflarını sayarak içine girdikleri karanlık madde aleminde yalnızca İslam sayesinde kurtulacaklarını anlamışlar ama İslam'a karşı en büyük savaşı yine kendileri vermektedir. Buradaki çelişkinin özeti; intihar etmeye çalışmak ama becerememektir çünkü İslam ölürse insanlık ölür ama "Kafirlere istemese de Allah(c.c) nurunu tamamlayavaktıcaktır."(Saff 8) "Allah'ın(c.c.) vaadi haktır."(Rum 60) işte bu yüzden bu intihar asla gerçekleşmeyeceği gibi batılılar için İslam'ın baharda bir tohum gibi ansızın fışkırıp kısa sürede koskoca bir çınar olmasını sağlayacaktır. (Kitap hacim olarak 96 sayfa, ama cümleler üzerinde tefekkür etmek gerekiyor. Manevi hacmi ağır olduğu için okuması uzun sürüyor. Biraz sıkılabilirsiniz ama sonuna kadar okumanızı tavsiye ediyorum. Seyyid Kutub'un tespitleri çok orijinal ve mükemmel. Bir de batılı yazarlardan alıntı yapması ve onları onların fikriyle çürütmrsi hem imanı arttırıyor, hem de insana manevi bir haz veriyor. )

Furkan Gurbetoğlu 
 26 Mar 03:47 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 9/10 puan

Nureddin Yıldız'ın, aynı isimli bir sohbetinde sürekli vurgusunu yaptığı bu kitabı, bir nevi hocanın önerisi üzerine okuma fırsatı buldum.
İkinci Dünya Savaşı sonrası oluşmuş çift kutuplu dünyada garb tarafından övülen kapitalizme ve şark tarafından övülen komünizme karşı, olağanca cesaretiyle "İstikbâl İslâmındır!" diye haykıran bir mütefekkir ile karşılaşacaksınız bu kitapta.
Haklıya hakkını veren, garbın da şarkın da övdüğü bu sistemleri artıları ve eksileriyle değerlendiren Kutub, her iki sistemin de cevaplandırmakta aciz kaldığı noktalarda İslâmın çizdiği mükemmel hudutları özellikle gözler önüne serip, her fırsatta "İstikbâl İslâmındır!" diye haykırıyor.
İman ettik, İstikbâl İslâmındır!

Kitaptan 11 Alıntı

İbrahim DAL 
 16 Eyl 13:15 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Fıtrat, medeniyetle çatıştığı zaman savaş ister uzun, ister kısa, zafer mutlaka fıtrata yazılacaktır.

İstikbal İslamındır, Seyyid Kutub (Sayfa 95)İstikbal İslamındır, Seyyid Kutub (Sayfa 95)
Betül 
07 Ara 2014 · Kitabı okudu · Puan vermedi

''Şüphesiz 'Allah'ın dini' hizmetçilik yapamaz ki, efendilerinin huzuruna çıksın, istedikleri zaman ona yönelsinler, istedikleri zaman da huzurlarından kovsunlar, o da el etek öperek çekilip gitsin, kapının arkasında hizmetçilerin 'gel' işaretini beklesin! Onu çağırdıklarında yerleri öperek huzura girsin, eğilerek ''Buyurun, efendim!'' desin. 'Din adamları' adını verdiklerinin yaptığı gibi.''

İstikbal İslamındır, Seyyid Kutubİstikbal İslamındır, Seyyid Kutub
Zeynep Işık 
26 Haz 04:51 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Ancak bu kültür ve uygarlık üzerinde bir bilgi ve tecrübe sahibi olamazsak, böyle bir güç oluşturamazsak bu durumda onlardan neleri almamız gerektiğine, neleri de bırakmamız icap ettiğine hüküm veremeyiz. Seçim yapma gücüne ulaşabilmemiz de buna bağlıdır, yani bilgi ve tecrübeye!

İstikbal İslamındır, Seyyid Kutubİstikbal İslamındır, Seyyid Kutub
İbrahim DAL 
 16 Eyl 07:46 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

İslam bizatihi insan aklının, madde alemine, onun kanunlarına, güçlerine, birikimlerini karşı tam ve kapsamlı hürriyetin ilan edilmesidir. Yine İslam, Rabbimin kendini halife kıldığı u geniş mülkte çalışmak ve faydalanmak üzere insan aklının serbest bırakıldığını bildiren genel bir olandır. Bu hakikat kainatta insanın yeri ve görevleri, kulun Rabbiyle olan ilişkisi konusunda İslam düşüncesinin kapsadığı gerçeklerden biridir. Bundan dolayı İslam'ın gölgesinde, araç ve gereçlerin verdiği imkan sınırları çerçevesinde bütün yönleriyle mükemmel olan bir medeniyet gelişti. Araç ve gereçler daima gelişebilir ve ilerleyebilir. İslam bu gelişmeyi her zaman korur ve kollar vaziyettedir. Fakat İslam, daima bunları Fırat çerçevesinde muhafaza ederek, insan fıtratı ve değerli özellikleri ile çarpıştırmadan, onları yok etmeden ve mahvetmeden gelişmesini müdafaa ve kontrol eder.

İstikbal İslamındır, Seyyid Kutub (Sayfa 85)İstikbal İslamındır, Seyyid Kutub (Sayfa 85)
İbrahim DAL 
16 Eyl 12:28 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

İslam kalp ve gönülleri imar ettiği müddetçe, bazı zamanlarda maddi yenilgiye uğrasa bile hiçbir vakit ruhi(manevi) yenilgiye uğramayacaktır.

İstikbal İslamındır, Seyyid Kutub (Sayfa 92)İstikbal İslamındır, Seyyid Kutub (Sayfa 92)
İbrahim DAL 
 14 Eyl 21:13 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Psikolojinin tek başına hakimiyeti, fizyoloji, tabiat ve kimyadan asla daha az tehlikeli olmayacaktır. Freud, tarafgir mekanik bilgilerin meydana getirdiği zarardan daha büyük zararlar meydana getirmiştir. İnsanı sadece akli yönü ile ele almamız, onu sırf tabii yönüyle kimyevi yapısı ile ele almamız gibi tehlikelidir. İnsanın kandaki alyuvarlar, akyuvarlar ve protoplazmanın yapılabilmesi dengesi vs. gibi maddi yapısını mutlaka incelediğimiz gibi onu, rüyaları, şehevi arzuları, ibadetinin psikolojik etkileri ve kelimelerin hatıraları yönleriyle de incelememiz kaçınılamazdır. (Dr. Alexis Carrel)

İstikbal İslamındır, Seyyid Kutub (Sayfa 65)İstikbal İslamındır, Seyyid Kutub (Sayfa 65)
İbrahim DAL 
14 Eyl 21:45 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

ABD dışişleri eski bakanı Bay Dulles'in "Harp ve Sulh" adlı kitabından; " Oluşmakta olan modern toplumunda iman gücü(Hristiyanlılığa olan bağlılık) olmadıkça ve manevi vasıtalara sarılmadıkça, toplumumuzu adilikten ve imanın gelişmesine imkan vermeyen değersiz hayat şartlarından kurtarmdıkça, toplumun değişmesini sağlayacak samimi işler yapmadıkça, dünya çapında Sovyet Rusya komünizmi ile mücadele etmemiz... ...imkansızdır. (Yani arkadaşlar ABD'liler de kısır olarak da olsa biliyor ki Allah'a iman olmadan hiçbir şey olmaz. Sadece maddeyle insanın ruhu doymaz. Ruhu doymayanın ne kendine ne de topluma faydası vardır.)

İstikbal İslamındır, Seyyid Kutubİstikbal İslamındır, Seyyid Kutub
İbrahim DAL 
14 Eyl 20:03 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Çağdaş şehirlerde yaşayan kimselerin sıkıntı ve ızdırapları siyasi, ekonomik ve sosyal sistemlerden kaynaklanmaktadır. (Seyyid Kutup da bunu Dr. Alexis Carrel'in "İnsan Denen Mechul" kitabından alıntılamıştır.)

İstikbal İslamındır, Seyyid Kutub (Sayfa 62)İstikbal İslamındır, Seyyid Kutub (Sayfa 62)
İbrahim DAL 
 15 Eyl 18:46 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

İnsan aklının maddi alemde yaptığı olağanüstü icatları(keşifleri) görerek aldanıyoruz. Uçağı füzeyi icat eden(keşfeden), atomu parçalayan, hidrojen bombasını yapan, tabiat kanunlarını tanıyan ve bu ictlarında(buluşlarında) onlardan faydalanan insan zekasının insanlık için yeni bir hayat sistemini kurmaya, düşünce, inanç kuralları, ahlak ve edeb prensipleri koymaya layık olduğunu zannediyoruz. ("İcat etmek"; yeni "bir şey yaratmak" manasına geldiği için kullanılmasını uygun görmedim. Parantezler şahsıma aittir.)

İstikbal İslamındır, Seyyid Kutub (Sayfa 84)İstikbal İslamındır, Seyyid Kutub (Sayfa 84)
İbrahim DAL 
16 Eyl 12:17 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Eski Endülüs ve yeni Filistin şahittir ki; İslam bir yerden çıkartılıp temel kökleri söküldü mü orada artık ne lisan ne de milliyet kalır.

İstikbal İslamındır, Seyyid Kutub (Sayfa 90)İstikbal İslamındır, Seyyid Kutub (Sayfa 90)
2 /