İstikbal İslamındır

Seyyid Kutub

İstikbal İslamındır Konusu

Bu din, cehalet yerine ilimden, noksanlık yerine kemalden, zayıflık yerine güçten, heva yerine hikmetten kaynaklanan Rabbani sistem ilkesine dayanır. Şüphesiz insanlığın bu sisteme olan ihtiyacı ona kin besleyenlerin kininden daha büyüktür. İnsanlığın Allah'a O'nun hayat için gönderdiği sapasağlam sistemine dönmekten başka kurtuluş yolu yoktur. Biz, insanların Allah'a, O'nun hayat sistemine döneceklerine, gerçekten geleceğin İslamın olacağına inanıyoruz. (Arka Kapak)
Çevirmen:
Mustafa Özel
Mustafa Özel
Tahmini Okuma Süresi: 2 sa. 53 dk.Sayfa Sayısı: 102Yayınlanma Tarihi: Mayıs 2013Yayınevi: Özgün Yayıncılık
ISBN: 2789785956877Ülke: TürkiyeDil: TürkçeFormat: Karton kapak
Türler:

Puan

8.710 üzerinden
148 Puan · 24 İnceleme

İstikbal İslamındır Yorumları ve İncelemeleri

Tümünü gör
Merve Nur ÇEVİK

Merve Nur ÇEVİK

@mnurcvk
·
15 Haziran 2022 16:47
Puan vermedi
İSLAM BİR HAYAT SİSTEMİDİR İslam bir hayat sistemidir; insan hayatını realite planında bütün yönleri ve konumlarıyla kavrayan bir sistem! Varlık tabiatını açıklayan, insanın bu varlıktaki yerini belirleyen ve aynı zamanda yaratılış gayesini ana hatlarıyla ortaya koyan itikadi düşünceyi de içinde
4 etkileşim
Ergün Ercan

Ergün Ercan

@ergun_ercan
·
26 Haziran 2021 01:25
10/10 puan verdi
İnsanın fıtratına seslenen,müslümanın imanına dokunan heyecanlandıran çok özel bir kitap. Mutlaka okumalısınız. Rabbim yazan Mucahit Şehid'in ecrini de versin.
2 etkileşim
Nimhande

Nimhande

@nimhande
·
29 Ekim 2017 22:33
10/10 puan verdi
Mahkeme heyeti onu idama mahkûm ettiğinde Kutub'un ağzından şu sözler dökülmüştü: "Eğer Allah kanunu ile mahkûm edilmişsem ben Hakk'ın hükmüne razıyım. Eğer batıl kanunlarla mahkûm olmuşsam ondan çok daha üstün bir düşünceye sahip olduğum için batıldan ve münafıklardan merhamet dilemem. Allah'a şükürler olsun ki on beş sene cihad ettikten sonra bu mertebeye ulaştım. Ben Allah yolunda yaptığım iş için asla özür dilemem. Namazda Allah'ın birliğine şehadet eden parmağım asla bir tağutun hükmünü onaylayan tek bir harf bile yazmayacaktır. "
15 etkileşim
EmiN

EmiN

@eministt
·
08 Mayıs 2021 13:37
8/10 puan verdi
Biz insanların, Allah’a döneceğine, O’nun hayat nizamına uyacağına inanıyor ve yakinen biliyoruz ki İstikbal İslâm’ındır. Yine aynı şekilde inanıyoruz ki İslâm’ı, bütün ilim ve duygu alanlarıyla beşer hayatının nizamı olması esasından çıkarmak için sarf edilen ve edilecek olan bütün gayretler başarısızlıkla neticelenecektir.
14 etkileşim
Hüseyin DEMİR

Hüseyin DEMİR

@bydemir72
·
15 Ocak 2017 19:47
Puan vermedi
Kitabı eğer normal bir şekilde okursanız eminim sıkılrısınız. Ama yazar bize bilgi vermiyor. Sadece İstikbal İslamındır diyor ve bizi buna tam bir şekilde inandırıyor. Bu kitabı okuduktan sonra net bir şekilde ve inanmış olarak "İstikbal İslamdır" diyebiliyorsunuz.
28 etkileşim

Kitap İstatistikleri

Kitabın okur profili

Kadın% 53.4
Erkek% 46.6
0-12 Yaş
13-17 Yaş
18-24 Yaş
25-34 Yaş
35-44 Yaş
45-54 Yaş
55-64 Yaş
65+ Yaş

Yazar Hakkında

Seyyid Kutub
Seyyid KutubYazar · 121 kitap
Profesör Seyyid Kutub (Arapça: سيد قطب), (d. 1906, Mısır – ö. 29 Ağustos 1966). Mısırlı yazar, müfessir ve düşünce adamıdır. Hayatı 1906 yılında Mısır'ın Asyut kasabasısında, dindar bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Orta ve lise tahsilini el-Ezher de bitirdi. Kahire Üniversitesi'nin Darul Ulum fakültesine girdi. 1933 yılında mezun oldugu fakülteye aynı yıl öğretim görevlisi olarak tayin oldu. 1939 ve sonrasında İslami düşünceye yöneldi. 1946'da Konum Dersleri isimli makalesini yayımladı. Çoğuna göre bu makalesi onun İslami düşünceye girişini temsil eder. Makalesinde toplumun ıslahının ve Müslümanların bu yönde çalışmasının Kur'an'ın emri olduğunu savunuyor, Mısır'ın o dönemki toplumsal yapısını ve geçirmekte olduğu dejenerasyonu eleştiriyordu. 1949 yılında ABD'ye gitmiştir. Bu dönem boyunca Amerikan yaşam tarzını ve toplumunu, tanık olduğu ırkçılığı eleştirmiş ve Amerikan medeniyetini primitif olarak görmüş ve reddetmiştir. Ayrıca, 1949 yılında, o yurtdışındayken, İslam'da Sosyal Adalet isimli eseri yayımlanmıştır. Bu eserinde gerçek sosyal adaletin İslam'da olduğunu öne sürmüştür. Ayrıca yine ABD'deki yıllarında, daha önce kaleme almış olduğu edebi makale ve eserleri eleştiriyor, o dönemlerde sahip olduğu daha seküler olarak tanımlanabilecek edebiyat anlayışından ziyade edebiyatın da kaynak olarak en başta İslam'ı alması gerektiğini savunuyordu. Kitaplarında, genellikle geleneksel İslam'a karşı, sahih bir çizgiyi savundu. Tasavvufta var olan hurafeleri eleştirdi. Mısır'a döndüğünde, kamu hizmetinden ayrılıp Müslüman Kardeşler teşkilatına katılmıştır. Teşkilatın gazete ve dergilerinden devamlı olarak düşüncelerini aktarmaya çalışırken, teşkilatın genel düşüncesiyle kendi fikirleri arasındaki bazı farklılıklar ortaya çıksa da, Müslüman Kardeşler ile olan ilşkisi devam etti. Cemal Abdül Nasır'a düzenlenen 1954 tarihli suikast girişimi nedeniyle birçok Müslüman Kardeşler üyesi gibi o da tutuklandı. Yargılama sonunda Seyyid Kutub'a onbeş yıl ağır hapis cezası verilmiştir. Hapiste ileride büyük bir önem ve üne kavuşacak iki eseri olan, Kur'an tefsiri Fi zilâl-il-Kur'an ve Kutub'un siyasi ve düşünsel görüşlerinin en son ve bütününü ifade eden Yoldaki İşaretler`i kaleme almıştır. 1964'te serbest bırakıldıktan sonra, 1965'te tekrar tutuklandı. Bu kez de birçok Müslüman Kardeşler üyesi ile birlikte tutuklanmıştı ve tutuklanma nedeni devlete karşı bir darbe girişimi idi. 22 Ağustos 1966'da hakkında idam cezası verildi. Kararı Pakistan, İngiltere, Lübnan, Ürdün, Sudan ve Irak gibi ülkelerdeki birçok dini otorite ve grup tepkiyle karşılasa ve Nasır'ı kararından döndürmeye çalışsalar da, Seyyid Kutub 29 Ağustos 1966'da idam edildi.

İstikbal İslamındır Sözleri ve Alıntılar

Tümünü gör
Zehra

Zehra

@Zehraa0_
·
12 Nisan 02:19
İslam hayat nizamıdır.
13 etkileşim
H Akın

H Akın

@haokarin
·
27 Temmuz 16:53
İş madde ile ilgili değildir. Dünyanın maddi bakımdan en yüksek üretimi bizdedir. Hiç şüphesiz yegane eksiğimiz, doğru ve güçlü bir imandır. Onsuz, bizde bulunan her şey yetersiz olacaktır.
5 etkileşim
Kurtuba Kitabevi

Kurtuba Kitabevi

@Kurtubakitabevi
·
24 Kasım 2022 13:04
İnsan yeryüzünde en yüce varlıktır. Orada esas varlık odur, yeryüzünün tasarrufu ona verilmiştir. Dünyamızda her şey onun hizmetindedir. İlerleme veya gerilemenin en doğru ölçüsünü insanlık tayin eder. Başka bir ifadeyle; insanlık haysiyetiyle bağdaşması veya çatışması bakımından içinde yaşadığı medeniyetin ölçüsü, onun ruh saadetidir.
41 etkileşim
J.R.₇₇₇

J.R.₇₇₇

@ERKAN_CAN
·
08 Nisan 20:38
Zaman israfı içindeyiz; zaman ölçümüz yok.
47 etkileşim
Zehra

Zehra

@Zahrako
·
13 Eylül 2021 00:34
İnsan her şeyin ölçüsü olmalıydı, öyle gerekirdi. Ama durum tam tersine! İnsan ortaya koyduğu dünyada bir yabancıdır. İçinde yaşadığı dünyayı teşkilatlandırmamıştır. Çünkü kendi tabiatına dair pratik bir bilgisi yoktu.
22 etkileşim

İstikbal İslamındır İletileri

Tümünü gör