İstiridye Korsanları

7,7/10  (7 Oy) · 
20 okunma  · 
3 beğeni  · 
538 gösterim
Serseriler dünyasının az bulunur yetenekli yazarlarından olan Jack London yaşadıklarını edebiyat haline getirme konusunda da hatırı sayılır bir ün edinmiştir. Yazdığı kitaplar onun özyaşamından izler taşır. Gemicilik, altın arayıcılığı, box gibi işler yapmış, bu dönemde yaşadıklarını hayal dünyasıyla birleştirerek, bir 'serüvencilik' ruhu oluşturup, yazmayı bilmiştir.

Bu bağlamda değerlendirilebilecek kitaplarından biri de İstiridye Korsanları'dır.

Beklenmedik sürprizler, deniz maceraları ve mutlu sonlardan hoşlananlar için keyifle okunabilecek bir eser...
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2003
 • Sayfa Sayısı:
  127
 • ISBN:
  9789753853149
 • Çeviri:
  Saner Yıldız
 • Yayınevi:
  Oda Yayınları
 • Kitabın Türü:
İvan Şatov 
 12 Eyl 17:23 · Kitabı okudu · 1 günde · 6/10 puan

Kuzey Yayınları tarafından okuduğum, murdar edilmiş bir eser İstiridye Korsanları. Hoş, isminin çevirisinin doğru olup olmadığından dahi emin değilim.Kitap çok fazla denizcilik terimi içeriyor ve bu terimlerin düzenli, numaralandırılmış bir şekilde açıklanmaması, ancak kitabın sonunda hepsine yer verilmesi, okuyucuyu bütün terimleri öğrenmeye mecbur bırakıyor. Herhalde kitabı hazırlayanlar, okuyacak kişilerin altı aylık denizcilikle ilgili eğitim falan aldığını düşünüyorlar!

Okul hayatında başarısız, cesur, denize ve denizciliğe pek meraklı olan Joe'nin, annnesini, babasını ve kardeşini bir mektupla terkedip, maceraya yelken açmasını anlatır kitap. Yaman bir delikanlı Joe, bunu denize açılmadan önce ettiği kavgalardan görüyoruz aynı Martin Eden'in gençliğinde ettiği kavgalar gibi. Jack London eserlerine kendisini serpiştiren bir yazar, diyeceksiniz ki her yazar öyledir evet her yazar öyledir ancak bunu en çok hissettiren Jack London'dur. Kendinden fazla bağımsız değildir Jack London'un karakterleri. Aynı şekilde konu edindiği hayatlar da kendi hayatından çok farklı değildir.

Frisco Kid, sen iyi bir çocuksun.Etkiledin beni Frisco. Özellikle yalnızlığının boyutu beni çok etkiledi. Hele o magazin dergisinde resmine aşık olduğun kız yok mu! Bu kıza duyduğun aşk, Sevmek Zamanı'ndaki Halil'in Meral'e duyduğu aşkın aynısı. Ah böyle nasıl aşık olur insan! Resme nasıl aşık olur bir insan!

Joe, şanslı bir çocuksun. Baba olduğunun farkında olan bir baban var. Kıymetini bil Joe.

Çok güzel olmayan, çok da kötü olmayan bir eser. Düzgün bir yayınevinden okunduğu halde, terimler konusunda sıkıntıların yaşanmayacağı bir eser.

Halil Korkut 
24 May 18:02 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 8/10 puan

Hikayedeki baş karakterimizin ismi Joe Bronson , genç bir arkadaşımız, Joe'nun dersleri, okulu ve ailesi ile ilgili sorunları ayyuka çıkınca evden kaçıp , bir gemide çalışmaya başlar ki uzun zamandır da hayali böyleydi; bir geminin bir parçası olup, denizlerde seyahat etmek. Ne var ki sonra sonra çalıştığı geminin bir korsan gemisi, arkadaşlarının da birer korsan olduğunu fark eder ve istemeden de olsa bir yığın illegal olayların bir parçası oluverir. Bütün bunlar, onun hayatı anlama sürecidir aslında. Maceranın ve temponun bir an durmadığı bu Jack London hikayesini okumadan geçmeyiniz. Çocuklarınıza da okuyabilirsiniz...

Hikayenin orjinal ismi ''The Cruise Of Bazzler'' olmasına rağmen ülkemizde Can Yayınları'nda ''Denizin Çağrısı,, ve Oda Yayınları'ndan ''İstiridye Korsanları'' başlıklarıyla yayınlanmıştır...

Emre Şeyda 
11 Tem 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · 6/10 puan

Okuldan kaçan Joe'nun gemici olma hayalleri ve gemici olacakken bir korsan gemisinde mürettebat olmasını konu alıyor kitabımız. Aslında gemici olmadan önceki bölümü çok daha başarılı bulduğumu söylemek istiyorum. Bu benden kaynaklı sanırım çünkü denizde geçen kısımlar beni sarmadı saramadı. Bununla birlikte karakterler çok hoşuma gitti. Okunmasa da olur.

Nuray Kirik 
15 Oca 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · Puan vermedi

İstiridye Korsanları´nda Jack London, çocuk kahramanları aracılığı ile bir deniz serüvenini anlatmaktadır. Okuldan sıkıldığı için evinden kaçan Joe tayfalık yapmak amacıyla bindiği teknenin korsan teknesi olduğunu bilmemektedir. Böylece Joe ilginç bir serüvenle karşılaşacaktır....

Kitaptan 1 Alıntı