1000Kitap Logosu
İtaatsizlik Üzerine Denemeler
İtaatsizlik Üzerine Denemeler
İtaatsizlik Üzerine Denemeler

İtaatsizlik Üzerine Denemeler

OKUYACAKLARIMA EKLE
8.5
224 Kişi
752
Okunma
237
Beğeni
6,9bin
Gösterim
184 sayfa · 
 Tahmini okuma süresi: 5 sa. 13 dk.
Adı
İtaatsizlik Üzerine Denemeler
Basım
Türkçe · Türkiye · Mert Yayıncılık · 1997 · Karton kapak
Diğer baskılar
İtaatsizlik Üzerine
İtaatsizlik Üzerine
İtaatsizlik Üzerine Denemeler
İtaatsizlik Üzerine Denemeler
5 mağazanın 5 ürününün ortalama fiyatı: ₺12,33
8.5
10 üzerinden
224 Puan · 34 İnceleme
sîyazey
İtaatsizlik Üzerine'yi inceledi.
184 syf.
·
Puan vermedi
Sevme Sanatı eseri ile tanışmıştık Erich’le.Baya beğendiğim ve etkisinden çıkamadığım bir eser olmuştu. Bu eser ise itaat ve itaatsizlik üzerine yazılıp sonuçlarının neye mal olduğunu, kaynak noktanın neler olduğu, itaat ve itaatsizliğin; tarihsel, sosyolojik ve psikolojik bir pencereden analizi söz konusu. Her zamanki gibi Erich mesleği gereği tarihsel süreç içerisinde bunları değerlendirip yapılması gerekilenler hakkında bazı dolaylı ve bazı doğrudan anlatımlara değinmiş. Katılmadığım bazı düşünceleri oldu, ve çoğu zamanda katıldığım oldu. Bir çocuk doğar ilk olarak; ebeveyn itaat etmeyi gerçek bir yol olarak gösterir çoçuğa, ama ebeveyn bunu bilinçsiz bir şekilde yapar.Çünkü anne ve baba olan birey geleneklerin ve atalarının geçmişini taşır ve yeni ebeveyn aynı şekilde gelenekleri çoçuğun üzerine atarak ilk itaat etme girişimini başlatır. Bu aslında itaatin itaatsizliğe doğru giden seyrini etkiler. Çocuk itaat etmeyi öğrendiği anda aslında öğrenmek demeyelim buna, itaat etmeye koşullandırıldığı anda çocuk afallar ve bu yetişkinliğine kadar devam eder. Ve çocukluktan yetişkinliğe adım atıp olgulaşan birey evlenir. Ve aynı döngü devam eder. İtaat et, etmelisin... sorun burda patlıyor ve itaat etme geçmişten günümüze kadar hala devam ediyor. Ve çözülebilmişte değil. Hep “Evet” demeye koşullandırılan çocuk “Hayır’ı” öğrenemez, Hayır’ı öğrenmedikçe Evet’i anlamak ise olanaksız.İtaat kelimesi bile çok çirkin, kişi herhangi bir şeye itaat ettiği an özgürlüğünü yok eder, kısacası şu demek itaat; ben senin esirinim ve senin dediklerinin mutlak doğru olarak kabul ediyorum( çoçuk bu aşamada yanlış yönlendirilir) itaatsizlik ise( bana geçmişte anlatıkların mutlak doğrular değildi ve bana işaret ettiğin doğruları yanlış olarak görüyorum) yetişkin birey bu aşamada türlü ideolojilerin peşine düşer; Daha sonra karşıt ya da tepkisel olarak ideolojiler doğar ; Komünizm, sosyalizm, daha da arttırabilirsiniz, aslında bu ideolojilerin ortaya çıkma nedeni; İtaat edenlere yani koşulsuz olarak itaat edenlere karşıdır. Fikrimce ise ben bu tür ideolojilerin hepsinin saçma sapan olduğu görüşümdeyim, feminizmden tut, komunizme kadar... Ve son olarak ilk itaati despotça kabul ettirilen çocuk dünyanın kendisi olur, çoçuk hep itaat etmeyi öğrenmiş, sorgu yok, düşünme yok, hiç bir şey yok... ve bu durum aslında dünyanın içinde bulunduğu kaosun gerekçesi. Erich From bu konulara tarihsel bir açıdan ve karşılaştırmalı olarak değinmiş, önerebileceğim daha çok sosyolojik bir eser, okumaktan pişman olmazsınız. Üzerinde durduğu bir sürü konu var aslında, hepsine değinmedim sadece ebeveynlerin çoçuklara itaat ettirme konusunda koşullandırmalarına değinmek istedim, Erich de buna değinmiş.Konuya bakarsak Adem ve Havva olayına kadar gider bu itaatsizlik, iyisi mi okuyun:( Keyifli okumalar
İtaatsizlik Üzerine
8.5/10
· 752 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
9
mstfrusen
İtaatsizlik Üzerine'yi inceledi.
77 syf.
·
2 günde
·
10/10 puan
Bir iki cümleyle anlatmak gerekirse; eğer Adem Tanrı’nın buyruğuna itaatsizlik etmemiş olsaydı, insanlık tarihi hiç başlamayacaktı. bu bakış açısına göre insanlık tarihi itaatsizlikle başlar; lakin itaatle son bulabilir.
İtaatsizlik Üzerine
8.5/10
· 752 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
3
Ali Haydar Demirdaş
İtaatsizlik Üzerine'yi inceledi.
72 syf.
·
4 günde
·
10/10 puan
İtaatsizlik ile başlayan insanlık tarihinin itaat ile bitebileceğini yazıyor yazar başlarda. İtaatsizliğin psikolojik ve sosyolojik çözümlemesi üzerine kitabın yazıldığını düşünebilirsiniz nitekim kitap bundan ibaret değil. Bu çözümleme de var başlarda ama aslen tarihin dönüm noktasında uyarıcı bir kitap rolünde. Kitap başlangıcında mitolojiden ve teolojiden örneklerle itaatsizliğin insanlık tarihindeki önemine değiniyor daha sonra ise itaatin vicdani ikili boyutunu anlatıyor. Sonrasında olayı biraz daha genişleterek kapitalizm ve komünizm arasından üçüncü bir seçenek fısıldıyor bizlere " hümanist sosyalizm". Yazarın psikanalist ve sosyolog olmasının güzel yanlarından biri de bu sistemde sadece toplumun yararı veya bireyin yararı değil her ikisinin de bütün ihtiyaçlarıyla bütün özneliği ile var olması gerektiğini savunuyor. Bireyin ekonomik olarak rahatlaması değil sadece; bireyi birey haline getirebilecek, kendisini gerçekleştirmesini sağlayacak, yaratıcılığı ortaya çıkaracak, nesne olmaktan çıkıp özne olarak hayata dahil olup boyun eğmek zorunda kaldığı ototriteyi yıkıp toplumsal düzende kendisinin de bir mimar olmasını sağlayacak bir sistem. Kitabın yazıldığı dönem koşullarının aynen şu an da devam ettiğini aynı sorunların olduğunu görüyorsunuz, belki de içinizde bir umut ışığı yakabilecek bir kitap. Amacımıza ulaşmak için çoğu şeyden ödünç verebiliriz belki ama insanlığımızdan asla. Uğruna boğuştuğumuz davalara bu gözden de bakmak gerek uzun zamandır içimizde olan ama çoktan kör edilmiş insanlık gözümüzden.
İtaatsizlik Üzerine
8.5/10
· 752 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
7