İtalyan Düğünü

7,7/10  (3 Oy) · 
5 okunma  · 
1 beğeni  · 
474 gösterim
Roma’da aşk ve yemek şöleni
Hayat hızla geçiyor, bir saatte yemeye hazır hale gelen İtalyan makarnaları gibi. Ama ne kadar hızlı geçerse geçsin, önemli olan damağımızda bıraktığı lezzet… Tıpkı İtalyan makarnasının o eşsiz lezzeti gibi. Ünlü yazar Nicky Pellegrino yeni romanı İtalyan Düğünü’nde hayatın bizlere sunduğu bu lezzeti aşk ve dostlukla birleştirerek anlatıyor.

Akıcı, keyifli, sıcak ve samimi bir roman olan İtalyan Düğünü, ne kadar farklı kültürleri, kişilikleri ve geçmişleri olursa olsun insanların büyük zorluklara rağmen kocaman bir aile kurabileceklerini savunuyor. Kitapta, İtalyan ailelerin özelliklerine sıkça yer veriliyor; yemek tarifleri kadar, büyük sofralarda yenen gürültülü yemekler de kitabın vazgeçilmezlerinden.

Eğlenceli bir dil kullanarak aşkı ve ıstırabı anlatan romanın kahramanı, Pieta Martinelli. İtalyan babası, İngiliz annesiyle birlikte Londra’da yaşayan Pieta, ünlü bir gelinlik tasarım butiği olan Nikolas Rose Modaevi’nde çalışır. Tek hayali kendi modaevini açmaktır. Pieta’nın babası Beppi ile kız kardeşi Addolorata ise “Küçük İtalya” adlı bir restoranı işletirler. Ancak, baba-kız zaman zaman işe farklı yaklaşımları nedeniyle gerilim yaşarlar. “Küçük İtalya”nın hemen yanındaki dükkânın sahibi Gianfranco DeMatteo ile Beppi arasında Pieta’nın nedenini bilmediği bir düşmanlık vardır. Pieta içten içe Gianfranco’nun oğlu Michele’e ilgi duyar. Ve çalıştığı yerin çizgisine uymayan gelinlik tasarımını Michael’in nişanlısına gösterdiği gün kaderi değişir.

Gerçek yemek tarifleri kullanılarak ve altına aile bireylerinin yorumları eklenerek kişisel ilişkilerin ortaya konulduğu romanda, karakterlerin psikolojik yapıları neredeyse tamamen yemeklere bakış açılarıyla veriliyor. İtalya’daki yaşam ise, keyifli geri dönüşlerle bir gezi kitabı tadında anlatılıyor.
 • Baskı Tarihi:
  Haziran 2012
 • Sayfa Sayısı:
  340
 • ISBN:
  9786050907018
 • Orijinal Adı:
  The İtalian Wedding
 • Çeviri:
  Gamze Varım
 • Yayınevi:
  Doğan Kitap
 • Kitabın Türü:
Esra maraş kus 
18 Oca 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Ne hoş bir kitapti resmen farklı bir kültürü kesfediyor sanki o ülkenin sokaklarında geziyorsunuz

Merve 
 26 Mar 01:49 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Bir indirim sırasında almıştım. Öyle bir beklentiniz olmadan okunabilir bir kitap.

Konusu klasik, anne ile kızın birbirlerine yakınlaşmaları. Tabi ki bu nasıl olur, annenin hayatını kızına anlatmaya başlamasıyla. Kitabın adı düğün filan ne alaka diyecek olursanız, kahramanımızın kız kardeşi evlenecek. Kahramanımız da bir gelinlik tasarımcısı, kardeşinin gelinliğini tasarlayıp dikiyor; pek tabi annesi de kendisine yardım ediyor. Olaylar da bu şekilde gelişmeye başlıyor. Bir de kızımızın hoşlandığı bir çocuk var, o da esas ailemizin düşmanı diyebileceğimiz ailenin oğlu. Neden aileler arasında husumet var, o da annemizin anlattıklarında saklı.

Evet konusu basit ve bilindik bir hikaye odaklı. Ama İtalyan kültürü hakkında fikre sahip olabiliyorsunuz. Pek tabi olaylar da İtalya'da geçiyor, ki en çok görmek istediğim ülkedir. Bundan dolayıdır ki, oranın sokaklarında dolaşıp kafelerinde oturmuşum gibi bir hissiyat aldım, ne yalan söyleyeyim. Bu arada kızın babası da aşçı, yani İtalyan yemekleri de kokuyor bu kitap.

Ama dedim ya, basit bir hikaye. Ayrıca anlatım bazı zamanlar sıktı ve kitaptan koptuğumu hissettim. Çerez bir kitap, ben de zaten yazın okumuştum. Aslında düşününce film olsaymış daha iyi olurmuş herhalde. Neyse, alın okuyun diyip tavsiye ettiğim bir kitap olmayacak. Ama elinize geçerse okuyun tabi, pişman olacağınızı zannetmiyorum.