İtbarak - Karanlık Dünya 1

·
Okunma
·
Beğeni
·
2.413
Gösterim
Adı:
İtbarak - Karanlık Dünya 1
Baskı tarihi:
Aralık 2020
Sayfa sayısı:
318
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786057739544
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Panama Yayıncılık
Baskılar:
İtbarak
İtbarak - Karanlık Dünya 1
Türkler “Barak” derlerdi, kara tüylü köpeğe,
Böyle ad verirlerdi, büyük soylu köpeğe.
Aslında efsaneler, bir köpek anarlardı.
Onu da köpeklerin atası sayarlardı.
Bu köpek soylu idi, çok büyük boylu idi,
Av çoban köpekleri, hep onun oğlu idi.
Kuzeybatı Asya’da güya “İt-Barak” vardı,
Türklerse İç Asya’da, onlara uzaklardı.
Başları köpek imiş, vücutları insanmış,
Renkleriyse karaymış, sanki kara şeytanmış.
Kadınları güzelmiş, Türklerden kaçmaz imiş,
İlaç sürünürlermiş, ok mızrak batmaz imiş.
Destanda denilmiş ki, Oğuz Han yenilmişti,
Bir adaya sığınıp toplanıp derilmişti.
On yedi sene sonra, Oğuz onları yendi.
Kadınlar yardım etti, orada savaş dindi.
Oğuz bu bölgeleri, “Kıpçak-Beğ”e il verdi,
Bunun için Türkler de, oraya “Kıpçak” derdi…

Oğuz Kağan Destanı
320 syf.
Ötüken yolunda gurbet yazılı. diyerek baslamak istedim. Tarihimizdeki kahramanlarimizi anlatmaya anlamaya maalesef gonullerimiz yetmiyor. Kitap gayet akicı, bazi yerlerde gereksiz ayrintilar olsada. Ozellikle yuzuklerin efendisi tarzi efsane sevenler aynı zamanda tarihle iç içe guzel bir kitap okuyacaklar. Türkistan gönlümde yaradır.
320 syf.
·Beğendi·8/10 puan
Yüzüklerin efendisi tadında bir kitap okudum.Türk mitolojisini harika bir şekilde harmanlanmış ve orta nefis bir kitap çıkmış.Oğuz Kağan destanı bu açıdan hiç anlatılmamıştı.Kitabın sonlarına doğru eksik harfler ve hatalar çoğaldı.Bir de oğuzun ikinci karısından hiç bahsetmeden ikinci karısıyla çok mutlu olduğu yazıyor sanırım o kısımda bir eksiklik var.Bir de rus kelimesine takıldım.O kadar eski bir zamanda rus yerine slav kullanılsaymış daha iyi dururmuş sanki.Ancak bunlar ufak tefek hatalar kitabın güzelliğini bozamaz tabi ki.Mitolojiye merakı olan herkese öneririm.
 • Yafes'in Kılıcı
  8.5/10 (121 Oy)137 beğeni348 okunma48 alıntı2.795 gösterim
 • Atalar Cengi
  8.8/10 (119 Oy)130 beğeni327 okunma69 alıntı1.510 gösterim
 • Kür Şad
  8.4/10 (111 Oy)125 beğeni357 okunma267 alıntı2.665 gösterim
 • Bozkurt Destanı
  9.1/10 (101 Oy)103 beğeni268 okunma162 alıntı2.734 gösterim
 • Göktürkler
  9.0/10 (113 Oy)134 beğeni336 okunma288 alıntı5,8bin gösterim
 • Alp Er Tunga
  8.9/10 (187 Oy)198 beğeni554 okunma304 alıntı4.769 gösterim
 • Mete Han
  9.1/10 (218 Oy)229 beğeni581 okunma592 alıntı5,6bin gösterim
 • Teoman Han
  8.8/10 (108 Oy)97 beğeni326 okunma173 alıntı3.816 gösterim
 • Kafkas Ruleti 2
  8.8/10 (85 Oy)91 beğeni267 okunma98 alıntı989 gösterim
 • Alparslan
  8.2/10 (98 Oy)101 beğeni288 okunma165 alıntı1.912 gösterim
318 syf.
·2 günde·Beğendi·8/10 puan
İtbarak kitabı Çağlayan Yılmaz'ın ilk yazdığı kitabıdır ve Börü serisinden önce yazdığı serinin birinci kitabıdır. İtbarak kitabı Oğuz Kağan Destanını farklı bir gözle anlatmaktadır. Karanlık Dünya ile Oğuz Kağan'ın yapacağı savaşın ilk adımlarını bize hissettirmektedir.

Oğuz, ve Börtiçine'nin başına gelen olaylar anlatılırken diğer yandan İtbarak'lar, Kan Emenler ve Yüecilerden bahsedilmektedir. Asıl savaş ise serinin devam kitabında meydana gelmektedir. Akıcı dili, olayların akışı Börü serisinde alıştığım tarzda olduğunu söyleyebilirim. Kesinlikle okunmanızı tavsiye ederim dostlarım. Kitapla kalın dostlar

#kitaptanalıntılar

"Ben de Oğuz Bey ve Komutan Börtüçine gibi büyük bir savaşçı olabilir, gerekirse ailemin intikamını tek başıma da alabilirim."

"Bu yiğidin adı Oğuz! Hülyalarında, o canavarlardan birini ve büyücüyü görüyor. Her gece, defalarca aynı şeyleri yaşıyor, kurtarıcı seçilen kişi bu genç fakat onları yerini bilmiyoruz."

"Oğuz Bey'in her zaman yanında olup, Cihan'ın tepesine tahtımızı oturtup, sapkın ve uydurma tüm inanışları ortadan kaldıracağız. Canavarlarının kellerini koparmaya hazır mısınız Gökkurtlar?"

#kitapyorumu #okudumbitti #kitaptanalıntıları #arkakapak #itbarak #karanlıkdünya #çağlayanyılmaz #panamayayıncılık #gökgirsinkızılçıksın #sayfa318
320 syf.
·Beğendi·10/10 puan
KİTAP YORUMUM

Türk efsanelerinin kurtadamları, itbaraklar üzerine yazılmış tarihi fantastik bir kurgu. Konu olarak ilgi çekici ve betimlemeri de iyi. Oğuz Kağan'ın Kağanlık yolunda babası ve kardeşi olan mücadelesi ve diğer yandan şeytani güçler ile olan savaşını anlatmış yazar bizlere. Geçtiği zaman dolayısı ile, o dönemin coğrafyası ile, yazar tüm dünyayı şöyle bir dolanmış, tüm kültürlere değinmiş. Bazı eksikleri de olsa da bu türü sevenler için şans verilmesi gereken bir kitap. Seri olduğu için devamı olduğunu söylemeden geçemeyeceğim.
Değerli yazar Çağlayan Yılmaz'a hediyesinden dolayı teşekkür ediyorum.

DUYGU SONGÜL KAHRAMAN
320 syf.
·6 günde·Beğendi·8/10 puan
Oğuz Kağan ile ilgili birçok kitap okumuştum. Destanını birçok kez okumuştum. Fakat bu kitapta çok farkı bir kurgu gördüm. Destansı bir karekterin hayat öyküsü anlatılıyor ama kitapta çok ilginç karekterler, olaylar var. Türk mitolojisinde görmeye alışık olmadığım karekterler var. Bunlar kitaba bi yüzüklerin efendisi havası katmış ve daha da heyecanlı ve sürükleyici olmuş. İlgisini çekenlerin okumasını tavsiye ederim.
320 syf.
İTBARAK; yazarla tanıştığım ilk kitap. Bildiğimiz Oğuz Kağan Destanını farklı bir şekil de anlatıyor Çağlayan YILMAZ. Fakat bir farkla, bildik Türk Mitolojisinin ögelerinden çok, Vampirler, İnsan yiyen Cüceler, Kara Büyü gibi çağımızda yaygın fantastik ögeler ile Oğuz Kağan Destanı anlatılıyor. Akıcı bir dile sahip.Hun Topraklarının yiğitlerinin Karanlık Dünya ile savaşını okumak, okura; Yüzüklerin Efendisini, Narnia Günlüklerini, Harry Potter gibi yapıtları anımsatıyor. Bence yazar böyle bir anlatımı seçmekte iyi yapmış. Çünkü günümüz dünyasında her şey değişirken bizim Destanlarımızın eski bir anlatımda kalması bizi aynı çağa bağlı bırakıyor. Belki bugün genç dimağlar arasında Türk Destanlarının biraz daha yayılmasına vesile olur bu tür anlatım.
320 syf.
·4 günde·9/10 puan
Her ne kadar kitaptaki diyaloglarda geçen
"plan, otorite, merhaba" gibi sözcüklere anlam veremesem de ; bu ufak hatalar kitabın kurgusunun ve sürükleyiciliğinin benden tam puan almasına mani olamıyor.
Severek ve harbiden gelişmeleri merak ederek okuduğum bir kitaptı. Serisini de aynı şevkle okuyacağımı umuyorum.
318 syf.
·12 günde·Beğendi·10/10 puan
Çağlayan Yılmaz'ın kalemine sağlık yine güzel bir eser sıkmadan merak ettirerek okutuyor kendini.Tek eksiği börü serisinde olan aksiyon ve Cenk bölümleri çok azdı.Bir paragraf ile cenk anlatılması üzdü beni.Karakterler mükemmel işlenmiş olay örgüsü çok iyi hemen serinin 2.kitabı olan yafesin kılıcına başlıyorum.
320 syf.
·5 günde·Beğendi·6/10 puan
Yazarın okuduğum ikinci kitabı serinin yanlış kitabından başlayınca biraz arada atlamalar oluyor tabi ben genelde panama yayıncılık baskısını beğendiğim için nesil den çıkan bu yayın kalitesi bana biraz kötü geldi yazılar çok küçük sanırım panama'nın puntosuna alıştığımdan oldu.Oğuz babası Kara han ve diğer eşinden olan oğlı ıldır'a karşı mücadelesini anlatıyor.Oğuz Destanının ilk safhaları tabi o güzel kurguyla birlikte aktarılmış.karanlık dünyanın doğuşu cehennem kızlarının ortaya çıkması vampirlerin dirilişi ve oğuz'un büyük mücadeleye hazırlanma evresi ele alınmış sıra yafesin kılıcında bakalım orada neler olacak .
320 syf.
·9/10 puan
İtbarak efsanesi Türk mitolojisinde derin ve kadim izleri olan bir olgu. Yazar bu kitapta bu efsane ve kaynanalarını iyi araştırmış. Okuyup değerlendirmem için zamanında imzalayarak hediye ettiği kitap için ayrıca teşekkür ederim...
320 syf.
·10 günde·Beğendi·9/10 puan
Sürükleyici bir kitap. Kişi isimleri biraz kafamı karıştırsa da zevkle okuduğum bir kitap oldu. Gelsin şimdi serinin ikinci kitabı olan Yafes’in Kılıcı.
320 syf.
·Beğendi·9/10 puan
Oğuz Kağan destanını yeniden düzenleyen ve ortaya güzel bir seri çıkaran yazarımız @yazar_caglayan_yilmaz 'ı buradan bir kez daha kutluyorum. "Yafes'in Kılıcı"nı okumuştum ilk ama o bunun 2.siymiş. sonra öğrendim. Ve gidip bütün seriyi aldım. Ben olayların akışı hızını, meydana gelişini, birbiri ardından iş çevirenleri, düşsel kişilikleri çok sevdim. Kan Emenler, cehennemin 9 kızı, iblis Azazel, itbaraklar, insansı kurtadamlar, büyücüler, rahipler, Türk boyları ve onların düşmanları ile ortam sürekli devinim durumunda. İlk betik Nesil Yayınlarından çıkmış, sonrakiler ise @panamayayincilik 'tan. Tüyap'tan da Börü 2'yi alarak seriyi tamamladım. Başı ve sonu imzalı seri. Ortasını Ankara fuarında inşallah.

Oğuz Kağan, Ötüken'in tahtında oturan Kara Han'ın oğludur. Yakın dostlarıyla nice cenkler kazanmıştır. Ancak Kara Han'ın Çinli eşinden olan oğlu Ildır, kafası çok basmayan, annesinin kocasını arkadan yönetmesiyle başa geçmeye çalışmaktadır. Bu uğurda en büyük yardımcı da aynı boydaki hırslı komutan Ağan'dır. Bir yandan kara dünya canlanır ve güçlenirken, diğer yandan da Ötüken kendi içinde sürekli karışır. Ölümler, intikamlar, oyun içinde oyunlar hiç durmaz. Oğuz ve yakın dostları Börteçine, Oktar, Doran ise çift taraflı bir savaş vermektedirler.

Ben zevkle okudum. Sizin de beğeneceğinizi düşünüyorum. Güzel bir fantastik Türk destanı serisi. Pişman olmazsınız.
Farelerin cirit attığı o büyük sarayı temizleyemezsem bu insanların ruhlarını, inançlariyla oynayarak kemirecekler...
Ömrün boyunca, hiçbir zaman onurlu bir insan olarak yaşamadığın için, hayatın sadece şeytani oyunlar üzerine kurulu olduğunu zannediyorsun.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
İtbarak - Karanlık Dünya 1
Baskı tarihi:
Aralık 2020
Sayfa sayısı:
318
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786057739544
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Panama Yayıncılık
Baskılar:
İtbarak
İtbarak - Karanlık Dünya 1
Türkler “Barak” derlerdi, kara tüylü köpeğe,
Böyle ad verirlerdi, büyük soylu köpeğe.
Aslında efsaneler, bir köpek anarlardı.
Onu da köpeklerin atası sayarlardı.
Bu köpek soylu idi, çok büyük boylu idi,
Av çoban köpekleri, hep onun oğlu idi.
Kuzeybatı Asya’da güya “İt-Barak” vardı,
Türklerse İç Asya’da, onlara uzaklardı.
Başları köpek imiş, vücutları insanmış,
Renkleriyse karaymış, sanki kara şeytanmış.
Kadınları güzelmiş, Türklerden kaçmaz imiş,
İlaç sürünürlermiş, ok mızrak batmaz imiş.
Destanda denilmiş ki, Oğuz Han yenilmişti,
Bir adaya sığınıp toplanıp derilmişti.
On yedi sene sonra, Oğuz onları yendi.
Kadınlar yardım etti, orada savaş dindi.
Oğuz bu bölgeleri, “Kıpçak-Beğ”e il verdi,
Bunun için Türkler de, oraya “Kıpçak” derdi…

Oğuz Kağan Destanı

Kitabı okuyanlar 260 okur

 • Mehmet Sarıkaya
 • Onur Aykan
 • İshak Demir
 • Hasan Şengül
 • Bleda Gəncay SÖNMƏZ
 • İsmail keskin
 • Erdem

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%1.8 (2)
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0