İtikatta İslamcı Amelde Tokatçı

8,8/10  (4 Oy) · 
5 okunma  · 
5 beğeni  · 
70 gösterim
O gün Hz. Ömer (ra) Şam Valisi'ne "adâleti yık, câmiyi yıkma" demedi... "Camiyi yık, adâleti yıkma" dedi. Biliyordu çünkü, adâlet yoksa din de yoktu.

Kitaptan 10 Alıntı

Başınızın üzerinde adaleti taşımadığınız sürece camiyi Everest’in üzerine kondursanız ne yazar?

İtikatta İslamcı Amelde Tokatçı, Servet Avcı (Sayfa 62 - Doğu Kütüphanesi)İtikatta İslamcı Amelde Tokatçı, Servet Avcı (Sayfa 62 - Doğu Kütüphanesi)

Vicdana çok uygunluğu önemli değil, zaten vicdan işportaya düşeli epeyi zaman oldu!..

İtikatta İslamcı Amelde Tokatçı, Servet Avcı (Sayfa 110 - Doğu Kütüphanesi)İtikatta İslamcı Amelde Tokatçı, Servet Avcı (Sayfa 110 - Doğu Kütüphanesi)

Milletçe kırılacak daha ne çok putumuz var!.. İsmail olmaya meraklı çok da, İbrahim yok!.

İtikatta İslamcı Amelde Tokatçı, Servet Avcı (Sayfa 216 - Doğu Kütüphanesi)İtikatta İslamcı Amelde Tokatçı, Servet Avcı (Sayfa 216 - Doğu Kütüphanesi)

Ama bu dönem farklı bir sınıfı doğurdu: Yeni zengin, şımarık, değerlerinden kopuk, içşelleştirmeye çalıştığı neoelitizmi yüzüne gözüne bulaştıran, parayı afyon gibi kullandığını fark etmeyen muhafazakâr krem tabakası!..

İtikatta İslamcı Amelde Tokatçı, Servet Avcı (Sayfa 98 - Doğu Kütüphanesi)İtikatta İslamcı Amelde Tokatçı, Servet Avcı (Sayfa 98 - Doğu Kütüphanesi)

Şeyh Sadi Şirazî’nin meşhur sözlerinden birisidir: “İki şey insanın ruhunu karartır. Konuşmak gereken yerde susmak ve susmak gereken yerde konuşmak...Ruhları kararanlardan olmak ne kötü!..

İtikatta İslamcı Amelde Tokatçı, Servet Avcı (Sayfa 300 - Doğu Kütüphanesi)İtikatta İslamcı Amelde Tokatçı, Servet Avcı (Sayfa 300 - Doğu Kütüphanesi)

Adaletten saptığınız zaman belâyı ve gazabı bekleyeceksiniz!.. Yokluğu bile adaletle paylaştırdığınızda insanlar katlanır da, varlığı ‘kendinizden olan’a akıtmaya başladınızsa ‘cinnete randevu’ vermişsiniz demektir...

İtikatta İslamcı Amelde Tokatçı, Servet Avcı (Sayfa 61 - Doğu Kütüphanesi)İtikatta İslamcı Amelde Tokatçı, Servet Avcı (Sayfa 61 - Doğu Kütüphanesi)

Bu madenden ‘kömür’ çıkar... Bu madenden ’ceset’çıkar... Bu madenden ‘metan gazı’ çıkar... Ama bu madenden bir ‘Güney Kore’ çıkmaz!.. Çünkü kömürleşen cesetlerin kömür karasından daha koyu vicdanlara yenildiği yerdir burası!..

İtikatta İslamcı Amelde Tokatçı, Servet Avcı (Sayfa 196 - Doğu Kütüphanesi)İtikatta İslamcı Amelde Tokatçı, Servet Avcı (Sayfa 196 - Doğu Kütüphanesi)

Ebu Zerr, Muaviye’nin sarayında içinden geçenleri söyleyip kızgınlıkla oradan ayrıldıktan sonra arkasından birinin bağırdığını duyar... Durur, onu bekler..
Koşarak gelen adam “Muaviye gönderdi” diyerek kendisine bir kese uzatır... Ebu Zerr onun ne olduğunu sorunca, adam  “Altın kesesi. Muaviye almanı istiyor”  der...Hiddetle reddeder Ebu Zerr... Bunu üzerine adam  “Ey Ebu Zerr, eğer bunu kabul edersen Muaviye beni azad edecek, ben bir köleyim”  diye seslenir...İşte o anda Ebu Zerr, zamanları aşan şu tarihi cevabı verir: “Muaviye’nin gönderdiği o keseyi alırsam, sen kölelikten kurtulacaksın ama ben köle olacağım!..”

İtikatta İslamcı Amelde Tokatçı, Servet Avcı (Sayfa 298 - Doğu Kütüphanesi)İtikatta İslamcı Amelde Tokatçı, Servet Avcı (Sayfa 298 - Doğu Kütüphanesi)

Şunu biliyoruz ki, beşerin adaleti şöyle dursun, bir de ‘mahkeme-i kübra’ var... ‘İlmiyle amel etmeyenler’i, doğruya şehadet etmeyenleri, görevi olduğu hâlde hakkı dillendirmekten kaçınanları, sıradan insanlardan çok daha çetin bir imtihan bekliyor..

İtikatta İslamcı Amelde Tokatçı, Servet Avcı (Sayfa 233 - Doğu Kütüphanesi)İtikatta İslamcı Amelde Tokatçı, Servet Avcı (Sayfa 233 - Doğu Kütüphanesi)

Siz siz olun, “Pik nokta yakalandı, bundan da ötesi olamaz” gibi şeyler söylemeyin... Siyaset sektöründe öyle kararlı ‘canlı’lar var ki Nirvana’nın kuyruğuna teneke bağlarlar, dünyanın değil, galaksinin etrafında tur attırırlar alimallah!..

İtikatta İslamcı Amelde Tokatçı, Servet Avcı (Sayfa 57 - Doğu Kütüphanesi)İtikatta İslamcı Amelde Tokatçı, Servet Avcı (Sayfa 57 - Doğu Kütüphanesi)