İtiraf

5,5/10  (2 Oy) · 
8 okunma  · 
0 beğeni  · 
919 gösterim
"Kurtuluşu düşlediğimi, onda daha fazla akıl, daha çok namus düşlediğimi hatırlıyorum. Ahlâkın, aklın bana ne yararı var? Şimdi bunlardan bana ne? Sevgi istiyorum ben, nasıl olursa olsun, olabildiğince edepsiz ve delice. Sevilmeyi çok istiyorum, sevgide yalnız kalmak istemiyorum. Karşılığı olmayan okşamalardan başka hiçbir şey kalbi bu kadar yormuyor." Émile Zola'nın ilk romanı olan İtiraf (Claude İtiraf Ediyor) kendisinin daha sonra "deneysel roman" olarak adlandıracağı türün de ilk örneğini oluşturuyor. 1865 yılında Paris'te yayımlanan ve ânında ABD ve İngiltere'de yasaklanan roman, İngilizceye de on yıllar sonra çevrilir. Zola, bir fahişeye âşık olan genç bir adamın hikâyesini anlattığı yapıtında, kendisiyle özdeşleşen doğalcılık akımına da ilk adımlarını atıyor. Bu roman otobiyografik özellikleriyle birlikte Zola'nın yazınsal yolculuğunun hareket noktası olmasıyla günümüzde de önemini koruyor.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Haziran 2014
 • Sayfa Sayısı:
  192
 • ISBN:
  9786054849444
 • Çeviri:
  Selim Yılmaz
 • Yayınevi:
  Aylak Adam
 • Kitabın Türü:
Maya 
16 Mar 2016 · Kitabı okudu · 7/10 puan

İlk yayınladığında müstehcen bulundugu için yasaklanmış bir kitap. Sansürlenecek bir kitap değil aslında. Kitap yazmaya çalışan zor durumdaki yazarın bir fahişeye aşık olmasını ve bu durumunu kabul edememesini, utanmasını, kendi kendine kuruntularını anlatıyor. Tahminlere göre yarı otobiyografik bir kitap olduğu varsayılıyor. Emile Zola deyince aklıma Nana gelir ama İtiraf gelmeyecek. Fahişe de olsa bir kadını hor görmeyi beğenmedim!

Kitaptan 6 Alıntı

Gözde Uysal 
14 Mar 2016 · Kitabı okudu · 4/10 puan

Yalnızca kalbimi dinleyip hayal görerek çölde yaşamak istiyorum. Kendimi sorgulayıp cevaplandırmak, insanları unutmak istiyorum.

İtiraf, Emile Zola (Sayfa 24 - Aylak Adam)İtiraf, Emile Zola (Sayfa 24 - Aylak Adam)
Gözde Uysal 
24 Mar 2016 · Kitabı okudu · 4/10 puan

Artık mücadele etmeden kendimi bırakıyorum. Kötülüğün gerçekliğinde garip bir dinlenme, tüm benliğimde bir yatışma buluyorum.

İtiraf, Emile Zola (Sayfa 74 - Aylak Adam)İtiraf, Emile Zola (Sayfa 74 - Aylak Adam)
Gözde Uysal 
26 Mar 2016 · Kitabı okudu · 4/10 puan

Kimi zaman, hayata inandığımızda , ölümü kökünden yok ediyoruz.

İtiraf, Emile Zola (Sayfa 95)İtiraf, Emile Zola (Sayfa 95)
Maya 
16 Mar 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Yoksulum, yalnız yaşamak zorundayım. Gururum basit tesellilerden acı çekebilir ancak elim sadece kendine denk elleri sıkmak istiyor. Dünyayı tanımıyorum ama sefalet o kadar soğuk ki, çevresindeki kalpleri buza çeviriyor ve kötülüğün kardeşi olarak soylu olduğunda, bu sefaletin çekingen ve utangaç olduğu hissine kapılıyorum. Alnım açık, başım dik ve onu indirmeyi düşünmüyorum.

İtiraf, Emile Zolaİtiraf, Emile Zola
Gözde Uysal 
29 Mar 2016 · Kitabı okudu · 4/10 puan

Ve ben, yapayalnız, bu ağır gecenin şiddeti altında, günün bu yavaş ve görkemli doğuşu karşısında, kalbimde genç, yenilmez bir gücün, sonsuz bir umudun doğduğunu hissettim.
Dostlar, nihayet gün ağarıyordu...

İtiraf, Emile Zola (Sayfa 191 - Aylak Adam)İtiraf, Emile Zola (Sayfa 191 - Aylak Adam)
Gözde Uysal 
15 Mar 2016 · Kitabı okudu · 4/10 puan

Yirmi yaşındayım; bilmediğim bir dünyada yorgun düşemem. Dün bu dünyayı temiz ve iyi hayal ediyordum. Bugün kötülemek yeni bir hayal mi acaba ?

İtiraf, Emile Zola (Sayfa 39 - Aylak Adam)İtiraf, Emile Zola (Sayfa 39 - Aylak Adam)