İtiraflar Cilt: 1

9,0/10  (7 Oy) · 
24 okunma  · 
7 beğeni  · 
1.011 gösterim
Kıyamet borusu çaldığında ben, elimde bu kitapla yüce yargıcın huzuruna çıkacak ve şöyle haykıracağım: "İşte yaptıklarım, işte düşündüklerim ve işte ne olduğum. Bu kitapta ben, herşeyi olanca açıklığıyla dile getirdim: Yaptığım bir kötülüğü gizlemediğim gibi, yapmadığım bir iyiliği de söylemedim. Olduğum gibi görünmeye çalıştım. Gerek rezil ve sefil olduğum, gerekse asil ve iyiliksever olduğum zamanları tüm içtenliğimle gözler önüne serdim. İç yüzümü, tıpkı senin bildiğin gibi dışa vurdum. Ey ebedi Varlık! Kullarını etrafıma topla da itiraflarımı dinlesinler. Topla ki kederlerim karşısında inleyip çirkefliklerim karşısında utansınlar. Ve hepsi birer birer taht'ının dibine gelip, kalplerindeki aynı içtenlik ve dürüstlükle itiraf etsinler. Sonra da içlerinden biri çıkıp cesaret edebilirse "Ben, bu adamdan daha iyiydim" desin.
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  2008
 • Sayfa Sayısı:
  312
 • ISBN:
  9789759483272
 • Orijinal Adı:
  Les Confessions
 • Çeviri:
  Serkan Özburun
 • Yayınevi:
  Kaknüs Yayınları
 • Kitabın Türü:
Barış Burak BALCI 
25 Şub 20:54 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Bütün eserlerinde özgünlüğü ile dikkat çeken Rousseau yaşadığı hayatı da aynı biçimde anlatıyor. Hayatını okurken bu özgünlüğün nereden geldiğini de anlamış oluyoruz. Diğer bütün eserlerinin altyapısını anlamak açısından bu kitabı okumak çok önemli.

Kitaptan 8 Alıntı

Yavuz Kestane 
05 Eyl 16:43 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Suçlunun vicdanı, suçsuzun intikamını mutlaka alır.

İtiraflar Cilt: 1, Jean-Jacques Rousseau (Sayfa 96 - Kaknüs Yayınları)İtiraflar Cilt: 1, Jean-Jacques Rousseau (Sayfa 96 - Kaknüs Yayınları)

"İnsanın özgürlüğü; isteği her şeyi yapabilmesinde değil, istemediği hiçbir şeyi yapmak zorunda olmamasındadır."

İtiraflar Cilt: 1, Jean-Jacques Rousseauİtiraflar Cilt: 1, Jean-Jacques Rousseau
Yavuz Kestane 
04 Eyl 02:29 · Kitabı okudu · 8/10 puan

...onun söylediği şu sözü sık sık hatırlarım: "Eğer insanlar birbirlerinin içinden geçenleri okuyabilseydi, bulunduğu yerden inmek isteyen insanların, yükselmek isteyen insanlardan daha çok olduğunu görürlerdi."

İtiraflar Cilt: 1, Jean-Jacques Rousseau (Sayfa 102 - Kaknüs Yayınları)İtiraflar Cilt: 1, Jean-Jacques Rousseau (Sayfa 102 - Kaknüs Yayınları)

Para
"Cepteki paranın, hürriyetin; peşi kovalanan paranın esaretin sebebi olduğuna inanıyorum. İşte bunun için ben parayı sıkı tutarım. Fakat onu fazlaca arzulamam."

İtiraflar Cilt: 1, Jean-Jacques Rousseau (Sayfa 43 - Kaknüs Yayınları)İtiraflar Cilt: 1, Jean-Jacques Rousseau (Sayfa 43 - Kaknüs Yayınları)

Hırsız
"Hırsız diye beni dövmenin, bana hırsız olma izni vermek anlamına geldiğini düşünüyordum."

İtiraflar Cilt: 1, Jean-Jacques Rousseau (Sayfa 39 - Kaknüs Yayınları)İtiraflar Cilt: 1, Jean-Jacques Rousseau (Sayfa 39 - Kaknüs Yayınları)

Acı
Yaptığımız kötü bir hareket bize sıcağı sıcağına üzüntü vermez. Onu daha sonra hatırladığımız zaman içimiz yanar. Çünkü onun verdiği acı hiçbir zaman içimizden çıkmaz.

İtiraflar Cilt: 1, Jean-Jacques Rousseau (Sayfa 152 - Kaknüs Yayınları)İtiraflar Cilt: 1, Jean-Jacques Rousseau (Sayfa 152 - Kaknüs Yayınları)

Alçaklık
"Orada ben aslında parayı değil, paranın kullanılış şeklini çalmıştım. Bu yalnızca hırsızlık değil, aynı zamanda alçaklıktı."

İtiraflar Cilt: 1, Jean-Jacques Rousseau (Sayfa 44 - Kaknüs Yayınları)İtiraflar Cilt: 1, Jean-Jacques Rousseau (Sayfa 44 - Kaknüs Yayınları)