İttihad ve Terakki İçinde Dönenler

7,0/10  (1 Oy) · 
1 okunma  · 
0 beğeni  · 
22 gösterim
"İttihad ve Terakki İçinde Dönenler" hatırasının sahibi Galip Vardar, hayatını Rumeli'de eşkiye takibinde geçirmiş bir süvari yüzbaşısı olan Sabri Beyin oğludur. Sabri Bey tanıştığı Ohrili Eyüp Sabri, İttihadçıların meşhur Maarif Nazırı Şükrü, Yakup Cemil ve Sapancalı Hakkı beylerin en eski ve en iyi arkadaşıdır.

Galip Vardar, Serez'lidir. Çocukluğu Rumeli'de geçmi, genç yaşında babasının yanında vazifeler almış, Balıkesir idadisini bitirdiği zaman umumi harbe gönüllü bir delikanlı olarak gitmiş, Miralay RABE'nin ordugahınd6a talim görerek Çanakkale savaşına iştirak etmiş büyük Atatürk'ün 19'ncu fırkasında Conk bayırı, Seddilbahir savaşlarına girmiş,
Ömer Efeoğlu 
13 Eyl 2017 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Kitabın adına aldanıp ittihatçıların vatan ve millet yolundan döndüğünü düşünerek okumayın çünkü bu kitabın muhtevası bazı gizli hadiselerin ve özellikle gözardı edilen politikaların iç yüzünü anlatıyor. Mahmut Şevket Paşa suikastini, Talat Paşa ile olan çekişmelerini, Babı Ali baskınını, İttihat ve Terakki içinde dönen kabine değişikliğini, umumi harbe girişi, Yakup Cemil ve İstiklal Mahkemesi vakıalarını kayda değer bilgiler aktararak anlatıyor. Bilhassa Talat Beyin zekasına, gücüne ve diktatörlüğüne şahit olmak istiyorsanız bu kitabı okumanız gerekir. Bunların dışında o zamanın havasını solumak için çok fazla betimleme yapıldığı için biraz bunaltabiliyor.