İvan Denisoviç'in Bir Günü

8,1/10  (35 Oy) · 
78 okunma  · 
26 beğeni  · 
1.232 gösterim
Yayımlandığında dünyada hem edebi hem de siyasi yankı uyandıran İvan Denisoviç'in Bir Günü, Stalinist baskıyı edebiyata taşıyan ilk roman.

Aleksandr İsayeviç Soljenitsin İvan Denisoviç'in Bir Günü'nde, toplama kamplarındaki acımasız yaşama ve çalışma koşulları karşısında onurunu ve haysiyetini korumaya çalışan insanları anlatıyor. Kirli, soğuk ve adaletsiz bir ortamda hayata tutunan mahkûmların, insanlık dışı düzene nasıl direnç gösterdiklerini resmediyor. Romanın kahramanı İvan Denisoviç, İkinci Dünya Savaşı'nda Almanların elinden kaçtıktan sonra, ajan olma şüphesiyle Sovyet hükümeti tarafından gözaltına alınır ve sürgüne gönderilir. Buzlar altındaki Sibirya sürgününde, açlık ve dayak tehdidi altında on yıl geçirecektir. Soljenitsin'in kendi anılarından yola çıkarak yazdığı roman, 1962 yılında yayımlandığında Sovyetler Birliği'nde büyük yankı uyandırmış, kısa sürede toplatılmış ve yasaklanmıştı. Stalinist dönemin yazarlar üzerindeki siyasi baskısını anlamak için okunması gereken bir roman.

"Doktor Jivago'ya kadar hiçbir ilk roman modern Rus edebiyatında, nadide bir eser olan İvan Denisoviç'in Bir Günü kadar heyecan uyandırmamış ve fırtınalar koparmamıştı."
-Davıd Stewart Hull-
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2011
 • Sayfa Sayısı:
  157
 • ISBN:
  9789750508738
 • Çeviri:
  Mehmet Özgül
 • Yayınevi:
  İletişim Yayınevi
 • Kitabın Türü:
Zeynep Öztürk 
23 Kas 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 10/10 puan

"Ya bir ömrü hayvani ihtiyaçları için harcayanlar
Hangisi mahkum?
Sibirya belki çok uzakta değildir."

Dayımın bana kargoyla yolladığı bu kitabın ilk sayfasına iliştirilmiş bir nottu bu söz.Dayım bana bir mesaj vermek istemiş demekki.İlk başta anlamayıp ilginç bulmuştum bu sözü fakat okuyunca gayet iyi anladım.İvan İkinci Dünya Savaşı'nda Almanlara esir düşüp ordan kaçar kaçarken de ormanda kaybolur,Sovyet hükümeti de onu ajan sanarak 10 yıl sürgüne gönderir.Açlık, Sibirya'nın yaşanmaz soğuğu,dayak tehdidi derken bir yandan da insanların benliklerini yitirmesi ve daha neler neler... Stalinist dönemin baskılarını acımasızlığını ortaya seren bir roman bu yüzden de o dönem yasaklanmış.Kesinlikle okunması gereken bir eser.

Birsen Erol 
 21 Tem 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · Puan vermedi

Toplama kampında geçen bir gün, tüm ayrıntılarıyla anlatılmış. Her satırın okuyucuyu içine almasının en önemli sebebi de yazarın 8 yıl böyle bir kampta kalmış olması. Kelebek isimli roman düştü hatırıma ilk önce, ardından da Stalin döneminde yaşanmasından dolayı benzerliklerden midir bilemem Halimat Bayramuk'un İki Kasım Bin Dokuz Yüz Kırk isimli kitabını yeniden yaşadım. Dondurucu soğuğu iliklerinize kadar hissedeceğiniz bir roman.

seher 
05 Haz 2015 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Aleksandr Soljenitsin kendisininde yaşadığı toplama kamplarındaki acımasız yaşama ve çalışma koşullarını anlatıyor. Mahkumların zor yaşam koşulları altında insanca yaşamaya çalışması ve hayatta kalma mücadelesi işlenmiştir.

Döngüsel 
18 Eyl 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Hatırlar mısınız bir dönem Sabah gazetesi idi sanırım, Nobel ödüllü kitapları kuponla veriyordu. Hani beyaz zemin üzerine sarı mavi şeritli kitaplar. İşte o dönemler ilkokula gidiyordum. Okumuş ve çok etkilenmiştim. O dönemlerden kalma olsa gerek, Rus Edebiyatı'na ayrı bir ilgim var.

Oblomov 
17 Mar 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · 8/10 puan

Aleksandr Soljenitsin İvan Denisoviç'in bir gününü anlatırken bir toplama kampında yaşananları sanki orada mahkumların arasındaymışsınız hissini uyandırıyor. Ben okurken soğuktan üşüdüğümü hissettim.

Halim Gençer 
14 Nis 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Yazarın o günün şartlarındaki Rus hapisahaneleri ve içeredeki mahkumların hayatını ve bilinmeyen yönleri güzel bir dile sayfalara aktarmış

SAKINCALI PIYADE 
15 Tem 19:30 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Rus edebiyatının dünyayı yıllarca domine ettiği gerçeği bir gerçektir işte o gerçeğin kanıtlarından biride bu eserdir. Soljenitsinin akıcı dili buna rağmen dolu doluya insanı düşünmeye karakterler ile iç içe geçmeye sebep olan güzelliği zaten okumaya başlar başlamaz ilginizin salt bu kitap olmasına yetiyor. Gerçeğin birebir gerçeği anlatsada siyasi olarak abd yanlısı olan ve hatta wietnam savaşına bile destek veren Soljenitsinin bu kitabına kuşku ile yaklaşmak olasıdır ancak şunuda söylemek gerekir ki kitabın satırlarının çoğu doğruluk payı olan satırlardır döneminin en güzel ürünlerinden biridir.

Halil Korkut 
27 May 16:31 · Kitabı okudu · 1 günde · 10/10 puan

Bilindiği üzere; Soljenitsin, ömrünün on bir senesini hapishane ve sürgünde geçirmiş. Bu hikaye de isimler değiştirilip, kendi izlenimlerini-anılarını anlattığı bir yapıttır. Hikaye kahramanı Ivan Denisoviç'in kamp hayatındaki bir gününü okurken; bu trajediye yüreğiniz burkuluyor. Aynı zamanda, zor bir kamp hayatındaki insan psikoljilerini kavrıyorsunuz. Yazar, bu zorlukları anlatırken, çaktırmadan sistem eleştirisinde de bulunuyor. Dostoyevski'nin bu Ölü Evinden Anılar romanına çok benziyor. Anlatım dili çok iyi ve samimi. Hikaye oldukça sürükleyici. Dolu dolu bir kitap. Kuvvetle tavsiye ediyorum.

Kitaptan 12 Alıntı

seher 
05 Haz 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 6/10 puan

Şu mide denen şey hainin tekiydi, bir gün önceki tokluğunu hiç hatırlamazdı ama gelecek günler için durmadan, durmadan isterdi.

İvan Denisoviç'in Bir Günü, Aleksandr Soljenitsinİvan Denisoviç'in Bir Günü, Aleksandr Soljenitsin
seher 
10 Haz 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 6/10 puan

Az dua ettiğiniz,inanmadan, içinizde duymadan dua ettiğiniz için istekleriniz yerine gelmiyor. İnsan durmadan dua etmeli. Sağlam bir inancınız varsa duanızla dağları yerinden oynatırsınız

İvan Denisoviç'in Bir Günü, Aleksandr Soljenitsinİvan Denisoviç'in Bir Günü, Aleksandr Soljenitsin
seher 
05 Haz 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 6/10 puan

Yüzü iyice çökmüştü fakat bu çökkünlükte düşkün, sakat bir insanın zavallılığı yerine aşınmış bir kayanın sertliği esmerliği vardı. Çatlaklar, koyu lekeler içindeki iri elleri onun uzun yıllar süren kamp yaşantısı içinde az şey çekmediğini gösteriyordu. Adamın duruşu bile zorluklara karşı direnişini anlatmaya yeterdi.

İvan Denisoviç'in Bir Günü, Aleksandr Soljenitsinİvan Denisoviç'in Bir Günü, Aleksandr Soljenitsin
Birsen Erol 
21 Tem 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Soljenitsin
"Hey yüce Tanrım, dedim, çok sabırlısın; ama bir çarpınca da iyi çarpıyorsun,"

İvan Denisoviç'in Bir Günü, Aleksandr Soljenitsin (Sayfa 79 - Altın Kitaplar)İvan Denisoviç'in Bir Günü, Aleksandr Soljenitsin (Sayfa 79 - Altın Kitaplar)
Birsen Erol 
21 Tem 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Soljenitsin
"Sitedeki evleri hükümlüler yapmışlardı ama o evlerin içinde özgür kişiler yaşıyorlar şimdi."

İvan Denisoviç'in Bir Günü, Aleksandr Soljenitsin (Sayfa 36 - Altın Kitaplar)İvan Denisoviç'in Bir Günü, Aleksandr Soljenitsin (Sayfa 36 - Altın Kitaplar)
Birsen Erol 
21 Tem 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Soljenitsin
"Bir hükümlünün düşünceleri bile özgür değildir. Dönüp dolaşıp aynı yere gelirler hep. Tek bir düşünce dolanıp durmaya başlar insanın kafasında."

İvan Denisoviç'in Bir Günü, Aleksandr Soljenitsin (Sayfa 36 - Altın Kitaplar)İvan Denisoviç'in Bir Günü, Aleksandr Soljenitsin (Sayfa 36 - Altın Kitaplar)
Birsen Erol 
21 Tem 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Soljenitsin
"Mide gibi nankör bir şey yoktur şu yeryüzünde. Bugün ona ne denli iyi davranırsanız davranın, yarın unutur, boyuna sesini dindirecek bir şeyler ister."

İvan Denisoviç'in Bir Günü, Aleksandr Soljenitsin (Sayfa 136 - Altın Kitaplar)İvan Denisoviç'in Bir Günü, Aleksandr Soljenitsin (Sayfa 136 - Altın Kitaplar)
Birsen Erol 
21 Tem 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Soljenitsin
"Şukov gençliğinde, ne kadar da çok yulaf yedirirdi atlarına! O zamanlar aklının köşesinden bile geçmemişti, gün gelip de böyle bir avuç yulaf yiyebilmek için istekle bekleyeceği."

İvan Denisoviç'in Bir Günü, Aleksandr Soljenitsin (Sayfa 68 - Altın Kitaplar)İvan Denisoviç'in Bir Günü, Aleksandr Soljenitsin (Sayfa 68 - Altın Kitaplar)
Onur 
03 Şub 16:19 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Şuhov mutluluk içinde gözlerini yumdu. O gün çok başarılı bir gün geçirmişti. Hücreye kapatılmamış, 104 numaralı iş kolunu 'Sosyalist Yaşam Sitesi' ne göndermemişler, öğle yemeğinde fazladan bir kap lapa aşırmış, kolbaşıları iş yüzde hesabını iyi kapatmış, gündüz çalışma sırasında duvarı büyük bir istekle örmüş, aramada şerit parçasını yakalanmadan kaçırmış, akşamleyin Sezar'dan epey bir şeyler elde etmiş, tütün satın almıştı. Ayrıca hastalığa yenilmemiş, yeniden sağlığına kavuşmuştu.
Keyfinin bozulmadığı bir gündü bu.
Kalk vuruşundan yat vuruşuna kadar Şuhov'un böyle tam üç bin altı yüz elli üç günü geçmişti, daha da geçecekti.

İvan Denisoviç'in Bir Günü, Aleksandr Soljenitsin (Sayfa 160)İvan Denisoviç'in Bir Günü, Aleksandr Soljenitsin (Sayfa 160)
2 /

Kitapla ilgili 1 Haber

Kitap okumayı sevdirecek 9 kısa kitap önerisi
Kitap okumayı sevdirecek 9 kısa kitap önerisi Kitap okumaya yeni veya yeniden başlayanlar veya kararsız okurlar için çoğu Nobel ödüllü yazarlardan, akıcı, edebiyatın gücünü ortaya koyan ve az sayfalı kült kitaplar...