İvan İlyiç'in Ölümü

8,5/10  (399 Oy) · 
1.157 okunma  · 
341 beğeni  · 
6.644 gösterim
İvan İlyiç’in Ölümü

Lev Nikolayeviç Tolstoy (1828-1910): Anna Karenina, Savaş ve Barış, Diriliş, Kreutzer Sonat’ın büyük yazarı, yaşamının son otuz yılında kendini insan, aile, din, devlet, toplum, özgürlük, boyun eğme, başkaldırma, sanat ve estetik konularında kuramsal çalışmalara da verdi. Bu dönemde yazdığı roman ve öykülerinde yıllarca üzerinde düşündüğü insanlık sorunlarını edebi bir kurguyla ele aldı. 1886 yılında yayınlanan İvan İlyiç’in Ölümü sade, süssüz anlatımıyla Rus gerçekçi edebiyatında eşsiz bir yere sahiptir. Daima gerektiği gibi yaşamaya özen göstermiş bir insanın ölümle yüzleşmesini konu edinen eser, Tolstoy’un yaşamının son döneminde ortaya koyduğu yeni ahlak anlayışının da ilk örneklerinden biridir. İvan İlyiç’in Ölümü Tolstoy’un bir mektubunda belirttiği gibi sıradan bir adamın, sıradan ölümünün kendi gözünden tasviridir.

Mazlum Beyhan (1948): Dostoyevski’den Suç ve Ceza ve Budala, Tolstoy’dan Sanat Nedir?, Çocukluk, İlkgençlik, Gençlik, Gogol’den Bir Delinin Anı Defteri, Burun, Palto Mazlum Beyhan’ın çevirdiği başyapıtlar arasında yer alır. Ayrıca Çernişevski, Byelinski, Kropotkin ve Şçedrin’den Türkçeye kazandırdığı eserlerle hiç tartışmasız son 35 yılın en önemli Rus Edebiyatı çevirmenlerinden biridir.

"Tolstoy muhteşem bir yazar. Hiçbir zaman anlayışsız değil, aptal değil, yorulmak nedir bilmiyor, bilgiçlik taslamıyor, teatralliğe düşmüyor. Diğerlerinden çok daha üstün."
-JAMES JOYCE-
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Ağustos 2014
 • Sayfa Sayısı:
  100
 • ISBN:
  9786053321170
 • Çeviri:
  Mazlum Beyhan
 • Yayınevi:
  Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
 • Kitabın Türü:
Serpil Ağ 
17 Mar 2017 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 10/10 puan

Lev Nikolayeviç Tolstoy İvan İlyiç'in Ölümü isimli eserinde, İvan İlyiç isimli kahramanın hazin öyküsüne değinerek, aslında insanoğlunun acınası ve dramatik yaşamını gözler önüne sermiştir. Kurguda ki kahramanın çocukluğundan başlayarak, yaşamının son anına kadar yaşanmışlıklara kısa betimlemelerle değinerek, nasıl da gerçek hayatta, yaşam mücadelesi veren insanoğlunun para, mevki, hırs ve benzerleri uğruna harcadığı hayatlarına dem vurmuş.

Yaşam ve ölüm. Aslında ayrılmaz bir bütünün iki parçası. Hal böyle iken insanoğlu, sanki hiç ölmeyecekmiş gibi sarılır fani dünyanın nimetlerine. Hep bir istek, hep bir heves uğruna ömürler tükenir. Peki o halde, sevdiklerimiz yada bizi sevenler hayatımızın neresinde. Gerçekten sevdik mi? Gerçekten sevildik mi? Yoksa bir menfaat uğruna mı gönül verdik, yada tam tersi sevildik. Bu soruların cevabını kim bilebilir. Oysa hayatı anlamlı kılan değer verdiğimiz sevdiklerimiz ve onlar tarafından taktir edilme, sevilme arzumuz değil mi? Fani dünyaya veda ettiğimizde bile, onlar tarafından sevgiyle ve rahmetle anılacağımızı bilmek! Yaşama tutunma gayemiz değil mi? Onların varlığı bile, mutluluğumuzun en büyük mimarı değil mi?

Tolstoy kahramanı vasıtasıyla sorgulamış hayatı ve biz okurların da sorgulamasına vesile olmuş. Hayat uğruna verilen ödünlere ve bu ödünleri verirken de nelerden vazgeçildiğini yansıtmış okura. Rüzgârın önünde savrulan bir yaprak misali, bir hiç uğruna kayıp giden hayatların yok olmasına dem vurmuş. Kaçımız elimizdekilerin değerini bilip, azla yetiniyoruz. Bizde İvan gibi, para ve kariyer uğruna çaba sarf etmiyor muyuz?

İvan İlyiç 45 yaşında, hayatını dolu dolu yaşamış, neşeli ve nüktedan bir mizaca sahip bir mahkeme üyesidir. Ailesine daha iyi bir geçim sağlamak için önem verdiği sevdikleri uğruna, kendi hayatını hiçe saymıştır. Ölümü de tıpkı yaşamı gibi, yalnızlık içinde son bulmuştur. Eşi ve çocuklarına rağmen. Hatta kıymet verdiği arkadaşları dahi ardından koltuk sevdasına düşmüşlerdir. Ne kadar vahim, içler acısı bir durum. Yitirilip giden bir can, bir insan değil de, kaybolan sıradan bir eşyaymış gibi.

Tolstoy devlet kurumlarının içindeki bozuk ve çarpık düzene de atıfta bulunmuş. Belli bir yetkinliğe sahip olmadıkları halde, sırf devletin başında bulunan şahıslara olan yakınlıktan yada aynı ideolojik fikri benimsediklerinden dolayı, haksız yere devletin kurumlarını işgal edenlere değinmiş. Bakıyorum günümüz koşullarında da, aynı çarpık düzen işlemekte. Demek ki yüzyıllar öncesinde devletin bünyesinde ki kurumlar nasıl işliyorsa, hâlâ aynı sistem yürürlükte. Değişen hiçbir şey yok. Tabii ki insanlar dışında. İnsanlar değişse de, çarpık düzen de hiçbir iyileştirme yok! Devlet kurumlarında amcan, dayın varsa, hiçbir işe yaramasan da sırtın yere gelmez. Sen bu mertebeyi hak etmişsin yada hak etmemişsin kimin umurunda! Al maaşını, bak rahatına! Ama ilahi adalet, mutlaka bir gün tecelli eder. Belki görmek bize nasip olmaz ama geçte olsa adalet yerini bulur.

Ben Tolstoy'un kaleminden çok etkilendim. Anlatım dili yalın ve okurun kendi benliğinde öz eleştiri yapmasını sağlayacak nitelikte. Zaten amaçta okuduklarımız vasıtasıyla, kendi benliğimizi aydınlatmaksa, Tolstoy okumanızı ve varlığınızın ayırdına varmanızı tavsiye ederim. Mutlaka okumalısınız. Hayatımızın değerini anlamak adına...

fazi 
 22 Oca 17:29 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 9/10 puan

Ölüm...
Asırlardır insanoğlunun en büyük muamması, hayatın sonu ama başka birçok şeyin başlangıcı, akılda kalan acı, hissedilen umutsuzluk ve daha nice düşünce. Hayat mücadelesinin bir anda hiçbir anlamı olmadığını, dünyevi her şeyin cazibesini yitirdiği o "an"...

Tolstoy'un da hayatında ayrı bir yeri var ölümün. Önce daha iki yaşındayken kaybettiği annesi, ardından babası ve sonra da babaannesinin ölümü derinden etkiler müthiş yazarı. Bunların da tesiri vardır yazdıklarında Tolstoy'un. İnsan'ın ne ile yaşayacağını bilir ama ölümün varlığını da hissettirir yazdıklarında.
İvan İlyiç'in Ölümü de ölümün, öleceğini bile bile yaşamaya çalışmanın öyküsüdür aslında. Bir son olduğunu ve bu sona giderek daha da yaklaştığını sezerek, çevresindeki herkeste bir umursamazlık hissederek acılar içinde ölümü bekler İvan İlyiç.

Eser, kırk beş yaşındaki sorgu yargıcı İvan İlyiç'in ölüm haberinin alınması ile başlar ve geriye doğru ilerler. Yargıcın yaşam tarzını, hayatındaki dönüm noktalarını, arkadaşları ile olan ilişkisini ve bir anda ortaya çıkan rahatsızlığını okuruz. Hastalığını öğrendikten sonra yaşamını sorgulamaya başlar İvan İlyiç. Neden, nasıl ve ne için yaşadığı önem kazanır bir anda... (Hep böyle olmamış mıdır zaten? İnsan bir anda sona yaklaştığını anlayınca ölüm gelene kadar neler yaptığı, hayatın güzelliği ve değeri gelmez mi aklına?) Ölmek istemez İvan ama bu acıyla yaşamak da yaşamak değildir ki! O acılar içinde kıvranırken, en yakınlarının tavırlarını elinden bir şey gelmeden izler. İncinir, üzülür çevresindeki sağlıklı insanları gördükçe. Böyle geçer günleri.

Okurken aklıma birçok şey geldi aslında. En çok da ölümü beklemek ne acı diye düşündüm. Öleceğini bilerek yaşamak... (Saramago'nun Ölüm Bir Varmış Bir Yokmuş'u vardır, okuyanlar daha iyi anlayacaktır bahsettiğim hissi. Okumayanlara da mutlaka tavsiyemdir.)

Ölüm, bazı durumlarda kurtulmaktır acılardan evet. Ama yaşamak, nefes almak dünyadaki en güzel şeydir. Kaybetmek istemez insan bu güzelliği...
Tüm bu hislerle baş başa bırakıyor Tolstoy okuyucuyu. Çok sevdim, etkilendim okuduklarımdan. Birileri ölürken bazılarının nasıl kendi çıkarlarını düşündüğünü, başsağlığına gitmenin bile bir zorunluluk olduğunu ne yazık ki tüm gerçekliğiyle yazmış Tolstoy. Okuyunuz dostlarım...

İvan İlyiç'in Ölümü benzeri kitaplar

Beyza 
 16 Haz 2016 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Hayatımıza devam ederken ölümün ne zaman geleceği tam bir muammadır ve biz hiç ölmeyecek gibi yaşar, nesnelere ve eşyalara bağlanırız sevgiye, dostluğa, arkadaşlığa bağlanacağımız yerde. İşte İvan İlyiç'in ölüme giderken geçmişte yaşadığı hayatını ve ölüm psikolojisini etkiliyici anlatımı ile yansıtan Tolstoy'un en güzide kitaplarındandır İvan İlyiç'in Ölümü .

Ayşe* 
 11 Ağu 2017 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 9/10 puan

Yıllardır Dostoyevski mi Tolstoy mu tartışması yapılır ve ben yıllardır Dostoyevski cephesindeyim inkar edemem. Fakat gelin görün ki ben bu kadar naif, bu kadar akıcı ,bu kadar yormadan hikayesini detaylandıran bir adamı nasıl, ne hakla Dostoyevski ile kiyaslarım diye sordum kendime!

Tolstoy bu öyküsünde sıradan bir hayat süren , toplumun gösterişli ışıltılı tarafına özenip onlar gibi yaşamaya çalışırken henüz 45 yaşında ağrılı ve sancılı bir hastalığa tutulan Ivan Ilyiç'in hikayesini anlatıyor. Kurgusu o kadar güzel ki sanki cenazesi bizim evden kalkmış ,sanki yan tarafta ki odada iniltilerini yakarışlarını duyarmış gibi hissettim.

Bunca zaman bu yersiz kıyaslamaya katılıp Tolstoy'u hafife aldığım için çok Üzgünüm affet reyiz :) Hikaye, olay örgüsü her şey şahane! Iyi okumalar.

Rogojin 
 19 Haz 2016 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 10/10 puan

Ölürken bizi en çok korkutan şey iyi ve doğru yaşamamış olmak olabilir mi? Belki ömrümüzü yaşadık ama gerçek bir hayat sahibi olamadık..seçimlerimiz belki de hepten yanlıştı? İvan İlyiç'in bu soruyu, her ne kadar önce reddetse de, düşünmek için zamanı oluyor. Yaşayanlar arasından ölenler arasına doğru yavaş yavaş yürürken aynen Joyce'un muazzam güzellikteki hikâyesi 'Ölüler'deki çekingen Gabriel gibi, hani kar bembeyaz ve lapa lapa İrlanda topraklarına ve mezarlarına, gece vakti, bütün yaşayanların ve ölülerin üzerine yağarken düşündüğü ve hissettiğine benzer bir biçimde, hepimiz gibi birer birer bir gölgeye dönüşürken, düşünüyor bu soruyu: Gabriel için bu sorunun cevabı bir zamanlar herşey demek olan şeylerin artık eskimiş, sönmüş olduğunu görmekti; eşine duyduğu büyük aşk gibi, ayrıca pencerelere vuran karın sesini dinlerken kendisinin de eşinin de aynen ölümlerini beklediği teyzeleri gibi birer birer gölgeye dönüştüğünü duyumsamak ve bunu kabullenmekti. İvan İlyiç, Gabriel'den çok daha sert bir yüzleşme yaşıyor; öncelikle asla aklına gelmiyor bu soru, yaşama arzusu herşeyden yoğun, aynı değerlerle, aynı heyecan ve coşkuyla istiyor bunu; ne zamanki ağrılar şiddetleniyor ve vücudu ona eskisi gibi itaat etmeyeceğini net bir şekilde hissettiriyor, o zaman içinden yükselen o sesi bastıramaz oluyor İvan İlyiç: gerçekten doğru yaşamadı mı? Yanlış mıydı bütün hayatı?

Bu sorunun hepimizi muhatap aldığı ve sormak zorunda olduğumuz bir soru olduğu ortada. Tolstoy hayatımızı ve ölümümüzü değerlerle anlam kazanan, yüzeysel ama görünüşte geleneksel ve tasdik edilen değerlerin sahteliği üzerinden bir yüzleşme, arınma süreci gibi gördüğüne işaret ediyor ölüme yürürken İvan İlyiç. Bunu belki irkiltici gelebilecek bir üslûpla yapıyor; hastalığın sebep olduğu acılar ve bedensel eziyetlerle beraber ruhun ölüm gerçeği sebebiyle çektiği ızdırapları bu şekilde anlatabilen bir eseri en azından ben okumadım. Ruhun kıvranışı bedenin çektiği eziyetten daha ürkütücü, daha korkutucu; yaşanmamış bir hayatın verdiği vicdan azabı daha sarsıcı, yıpratıcı belki de.

Kitap çok rahat okunan, sadeliği dikkat çekici; yalın bir dille yazılmış; karakterler son derece gerçek hissi veriyor. Açıkçası önceden okumadığım için biraz kızdım kendime. Ayrıca Elizabeth Kübler-Ross'un ölümle ilgili araştırmaları üzerine yazdığı kitaptakine benzer bir anlayışı burada görmek de çok güzeldi.

İvan İlyiç'in Ölümü'nü herkese öneriyorum.

Aysun Çelik 
 13 May 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 6/10 puan

İvan İlyiç'in Ölümü kısa bir kitap ancak uzun bir hayatın özetini kapsıyor. İvan İlyiç hukuk eğitimi almış saygın bir insandır ve çalışma azmi sayesinde toplumdaki statüsünü yüksek makamlara taşımakta hiç zorlanmaz. Sahip olduğu güç, mevki ve para sayesinde evliliğine de bir mani yoktur ve uygun gördüğü bir kadınla hayatını birleştirir. Kısa süreli huzur ve mutluluk dolu evliliği yerini huzursuz, yıpratıcı bir evliliğe terk eder. Karısını memnun etmesi ve diğer insanların gözünde itibar sahibi olabilmesi için daha çok çalışması gerekmektedir.

Hastalanıp yatağa düşene dek o dehşet verici gerçeği farkedemez: bir gün öleceği gerçeğini. Ve artık ölüm her geçen gün daha da yakınlaşmaktadır, yatağına yatmasına, yanına sokulmasına ve sivri tırnaklarını acı içindeki bedenine saplamasına az kalmıştır. Tanrı'ya isyan eder: "Ben bunu hakedecek ne yaptım? Bu acı son bulamaz mı? Eski mutlu hayatıma dönemez miyim?"

Ve işte gerçeklerle yüzleşme vakti...
Mutlu mu? Mutlu bir hayat mı? Koskoca ömrünün sonundasın İvan. Ölüm yatağında acı çekiyorsun ve yüreğine huzur serperek fiziki acılarını dindirecek olan tek şeyden mahrumsun. O şey ne mi? Biriktirdiğin güzel anılar ve güzel insanlar. Ne geçmişinde güzel anılar, ne de güzel insanlar var yanında ölürken. Tüm hayatın bu: iş, daha fazla çalışmak, sahte arkadaşlıklar, sevgisiz bir eşten ibaret. Ölürken tutunabileceğin hiçbir şey yok. Boşa geçmiş koskoca bir hayatın pişmanlığı ve bedenini kemiren acılardan başka hiçbir şey. Dostlarının sen öldükten sonra yerine kimin geçeceğini düşündüklerini, karınınsa ölümüne üzülmekten ziyade nasıl daha fazla para koparabileceğini dert ettiğini biliyorsun. Ama sen bunların hiçbirini haketmedin öyle değil mi? Neticede insan ölümü kendine nasıl yakıştırabilir ki? Yaşadığın şekilde ölme vakti İvan İlyiç. Uyu şimdi. Huzur içinde uyuyabilirsen.

Hatice 
 09 May 2017 · Kitabı okudu · 2 günde · 8/10 puan

İvan İlyiç... Şatafatın, hırsın adamı, işine tutkun bir hukukçuydu. Aslında ilk başlarda fena da gitmiyordu hayatı. Herkes tarafından saygı duyulan bir gençti vakti zamanında. Sonra evlendi. Karısı da kendine âşıktı. Daha ne istesin! Ama o istedi. Makam, mevki, para istedi. Gün geçtikçe karısıyla araları bozuldu özel hayatından nefret eder hâle gelince iş hayatına yöneldi. Günün birinde para anlamında durumu iyiyken. Kendini kötü hissetmeye başladı. Etrafı da yavaş yavaş bunu farkeder oldu. Ve ardı arkası kesilmeyen doktor tedavileri derken gittikçe ölüme yaklaşıyordu. Etrafındakiler ona iki yüzlü davranıyormuş gibi geliyordu. Ona samimi gelen tek kişi uşağı Jerasimdi. Ve acılar katlanılmazken o hayatını sorguluyordu tıpkı bir yargıç gibi..

Aslında böyle bir özet geçmemeliydim belki, ama İvan nasıl anlatılır başka bilemiyorum. İç sesim onun çektiği acıları hak ettiğini söylüyor. Baş kısımda öldükten sonra arkadaşlarının, ailesinin onun arkasından ne kadar umursamaz davrandıklarını görünce kızmıştım. Ama İvan'ı tanıyınca onun da diğerlerinden farklı olmadığını gördüm. "Neden?" diyip duruyordu. Sevgisizlikten, samimiyetsizliktendi bence. Hem kendisi, hem etrafındakiler. Sonunda o da fark etti aradığı şeyin samimiyet olduğunu. Belki hasta olmadığı bir zamanda hor görebileceği köylü diyeceği uşağı son zamanlarında onun en büyük dostu olmuştu.
Hayat böyle işte.. Bazen hor gördüklerine muhtaç kalıyorsun. Toprağın bol olsun İvan Efendiii!

İbrahim (Sisifos) 
07 Nis 2017 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 9/10 puan

Eserle ilk tanışmam Tolstoy araştırmalarımla oldu. Daha önce adını dahi duymamıştım. Tolstoy’a hayranlığıyla bilinen kişiler esere öyle vurgular yapıyorlardı ki. Hatta çoğu Anna Karenina, Savaş ve Barış dan sonra üçüncü unutulmaz eseri olarak İvan İlyiç’in Ölümü’ nü belirtiyorlardı.

Ne anlatabilir ki dedim 100 sayfada ve yakın zamanda temin edip, okudum. Okurken gerçekten çok hüzünlendim. Özellikle eserin sonuna doğru baş karakterin psikolojisi o kadar etkileyici verilmişti ki sanki İvan İlyiç’in yaşadıklarını ben yaşamıştım, yüreğimden bir şeyler kopmuştu. Ve o 100 sayfanın içinde ne olduğunu, neden bu kadar unutulmaz bir eser olduğunu anladım. Ne çok üst düzey bir kurgu ne de çok derin karakter analizleri vardı bu romanda. Çünkü bu eser bir kitap bir roman değil hayatın gerçeğiydi. Sadece ve sadece gerçek.

Tolstoy’un eserlerini okuyanlar bilir. Her zaman bir şeyler öğretmeye çalışır. Hatta bu isteğini öylesine abartır ki bir öğretmen edasında davranır. Zorla gözünüzün içine sokar, kafanıza sokmaya çalışır felsefesini. Hani derler ya bir musibet bir nasihatten iyidir diye, Tolstoy da nasihatleriyle değil bir musibetle ilk defa bana bir şeyler öğretti.

Birçok kitabı tekrar okuma isteğiyle kitaplığıma geriye koyarım. Belki o geri koyduğum eserlerin hiçbirini bir kere daha okumaya ihtiyacım yoktur. Sadece anlatımı beğendiğim romanı ve yazarı sevdiğim için o cümleyi kurmuşumdur. Ama kesinlikle bu eseri bir kere daha değil, belirli aralıklarla defalarca okumam gerekiyor. Hayatın gerçeklerini her unuttuğumda bana tekrar tekrar hatırlatması için.

Herkese keyifli okumalar dilerim.

Ali Ceyhan 
11 Eyl 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Çetin Altan: "Hayat yaşandığı kadar vardır.Gerisi ya hafızalardaki hatıra ya da hayallerdeki ümittir. Hüsranı ise bir tek yerde kabul ediyorum. Yaşamak mümkünken yaşamamış olmakta..." der. Bu söz İvan İlyiç'in hayatını o kadar güzel özetliyor ki okuyun ve Tolstoy'u yaşamak mümkünken yaşamamış olanlardan olmayın.

Kitaptan 237 Alıntı

Serpil Ağ 
15 Mar 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

" Üç gün boyunca gece gündüz acılar içinde kıvranmak, sonra da ölüm... Bu her an benim de başıma gelebilir..."

İvan İlyiç'in Ölümü, Lev Tolstoy (Sayfa 9 - Türkiye İş Bankası)İvan İlyiç'in Ölümü, Lev Tolstoy (Sayfa 9 - Türkiye İş Bankası)
Serpil Ağ 
16 Mar 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Tepeye tırmandığımı zannederken aslında bayır aşağı koşmak. Tam böyleydi durum. İnsanların gözünde giderek yükselirken, aynı anda hayat da benden o kadar eksiliyor, ayaklarımın altında çekilip gidiyordu. Madem öyle, ölmeye hazır ol!

İvan İlyiç'in Ölümü, Lev Tolstoy (Sayfa 71 - Türkiye İş Bankası)İvan İlyiç'in Ölümü, Lev Tolstoy (Sayfa 71 - Türkiye İş Bankası)
Hatice 
09 May 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

"Ya gerçekten bütün hayatım yanlışsa?"

İvan İlyiç'in Ölümü, Lev Tolstoy (Sayfa 104 - Kültür Bakanlığı Yayıncılık, Çeviri: Hamit Kaplan)İvan İlyiç'in Ölümü, Lev Tolstoy (Sayfa 104 - Kültür Bakanlığı Yayıncılık, Çeviri: Hamit Kaplan)
Serpil Ağ 
16 Mar 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Ne bu şimdi? Ne için bütün bunlar? Olacak şey mi! Böylesine anlamsız ve iğrenç olabilir mi hayat? Hayat bu kadar anlamsız ve iğrençse, o zaman niye ölünüyor; hem de acılar çekerek?...

İvan İlyiç'in Ölümü, Lev Tolstoy (Sayfa 71 - Türkiye İş Bankası)İvan İlyiç'in Ölümü, Lev Tolstoy (Sayfa 71 - Türkiye İş Bankası)
Serpil Ağ 
15 Mar 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Bizim için kapımızı çalanın kim olduğu hiç önemli değildir, biz işimizin gereği neyse onu yaparız, kim olursa olsun herkese aynı şekilde davranırız, uygulamamız kişilere göre değişmez!

İvan İlyiç'in Ölümü, Lev Tolstoy (Sayfa 35 - Türkiye İş Bankası)İvan İlyiç'in Ölümü, Lev Tolstoy (Sayfa 35 - Türkiye İş Bankası)
cosmos 
09 Tem 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

Ya gerçekten de yaşamam gerektiği gibi yaşamadıysam, bilinçli seçtiğim yaşamım yanlışsa?

İvan İlyiç'in Ölümü, Lev Tolstoy (Sayfa 78 - İş Bankası)İvan İlyiç'in Ölümü, Lev Tolstoy (Sayfa 78 - İş Bankası)
Dilanur 
 30 Nis 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

"Üç gün boyunca gece gündüz acılar içinde kıvranmak, sonra da ölüm... Bu her an benim de başıma gelebilir..." diye düşünüp dehşete kapıldı.

İvan İlyiç'in Ölümü, Lev Tolstoy (Sayfa 9 - Iş bankası kültür yayınları)İvan İlyiç'in Ölümü, Lev Tolstoy (Sayfa 9 - Iş bankası kültür yayınları)

Çıktıkları zaman İvan İlyiç, âdeta iyileşmiş gibiydi. Yalan gitmiş; onlarla beraber çıkmıştı, ama ağrılar kaldı...

İvan İlyiç'in Ölümü, Lev Tolstoy (Sayfa 40 - Milli Eğitim Basımevi)İvan İlyiç'in Ölümü, Lev Tolstoy (Sayfa 40 - Milli Eğitim Basımevi)
Mehmet Deligöz 
07 Eki 2017 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Ölüm cezasına çarptırılmış birinin, kurtuluşunun olmadığını bile bile celladın kollarında çırpındığı gibi çırpınıyordu.

İvan İlyiç'in Ölümü, Lev Tolstoy (Sayfa 115 - İletişim)İvan İlyiç'in Ölümü, Lev Tolstoy (Sayfa 115 - İletişim)

Hayat bu kadar anlamsız ve iğrençse, o zaman niye ölünüyor; hem de acılar çekerek?..

İvan İlyiç'in Ölümü, Lev Tolstoy (Sayfa 71 - İş Bankası Kültür Yay.)İvan İlyiç'in Ölümü, Lev Tolstoy (Sayfa 71 - İş Bankası Kültür Yay.)
24 /

Kitapla ilgili 2 Haber

İthaki: “Okurdan özür dileriz”
İthaki: “Okurdan özür dileriz” İthaki Yayınevi'nin Dünya Klasikleri dizisinde yer verilen “farklı” üsluptaki yazar biyografileri sosyal medyada yoğun tartışmalara yol açtı. Yayınevi, Radikal Kitap’a yaptığı açıklamayla “maksadını aşan eril dilden” ötürü okurlardan özür diledi.
Lev Tolstoy Doodle oldu!
Lev Tolstoy Doodle oldu! Dünyanın en büyük arama motoru Google yine özel bir doodle hazırladı. Google, ünlü Rus yazar Lev Tolstoy'u ana sayfasında taşıdı ve 186. doğum gününe özel bir doodle hazırladı.