İyi Düşün Doğru Karar Ver

8,1/10  (20 Oy) · 
91 okunma  · 
22 beğeni  · 
1.750 gösterim
Timur, üniversiteli bir gençtir; sevdigince reddedildigi ve kendini degersiz gördügü hüzünlü bir günde, olgun ve sevecen bir bilge kisi, Yakup Bey, ona "Merhaba" der. Bu merhabalasmadan bir dostluk dogar. Timur, çogu kisi gibi, kendinden beklenen yasami sürdürmektedir; bu yasam, kendi duygu, düsünce ve inandigi degerlerle uyusmasa bile! Aslinda, kendi duygu, düsünce ve degerlerinin ne oldugu üzerinde hiç düsünmemis; bu nedenle de, istedigi hayati yasama gücünü ve iç özgürlügünü kendinde bulamamistir... Yakup Bey, kafasi karisik bu gence, inandigi degerleri günlük yasamina yansitabilecegi 'özgün yasam'i kurmasi için yol gösterecektir. Bu kitap, kisinin özgün bir yasam kurmasinin temellerinde yatan süreçleri inceliyor. Kitabin iki kahramani Yakup ve Timur arasindaki söylesi, özgün yasamin temelinde yatan boyutlari asama asama sergiliyor. Kendi duygu, düsünce ve inançlari ile ahenk içinde yasamaya çabalayan her insan, yasadigi çag ve mekan ne olursa olsun, benzer sorulara cevap bulmaya çalismistir. Bu anlamda, Yakup ve Timur'un etkilesimleri insan öyküsünün özünde yatan evrensel dokulari sergilemektedir.
 • Baskı Tarihi:
  2001
 • Sayfa Sayısı:
  222
 • ISBN:
  9789751408266
 • Yayınevi:
  Remzi Kitabevi
 • Kitabın Türü:
mustafa 
16 Oca 2016 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Kitabı okumak okuyuculara ciddi anlamda katkı sağlayabilir, ancak kitaptaki ele alınan kavramlar verilen mesajlar klasik hale gelmiş olan kişinin işte özgüven sahibi olması, kendisi ile barışık olması, insanlara saygılı olması gibi her bireyin bildiği, ancak gerçek hayatta nasıl uygulanacağı yönünde bir takım güçlükler barındırabilmesi gibi olgular olsada kitap eğitici yönünün ağırlığı ve tamamiyle anlaşılır bir dil ile donatılması, kitabın okunmasında okuyuculara fayda sağlayacağı kanaatindeyim...

umhn 
21 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 33 günde · Beğendi · 8/10 puan

Doğan cüceloğlu'nu ilk bir televizyon programını katıldığında dinlemiştim. Konuşması,anlatımı,mütevaziliği çok hoşuma gitmişti. Kitabı da aynı şekilde insana güzel şeyler aktarıyor, özellikle doğru kararlar verme konusunda. Keyifle okunabilir bir kişisel gelişim kitabı.

Pandomimin sesi 
27 Ara 2016 · Kitabı okudu · 8 günde · 8/10 puan

Bazı kitaplar vardır okursun okursun bilginin vermiş olduğu o doygunluk hissi gelmez.Ben bu kitapta bilgiye doydum.Elimde not defteriyle kitabı okuyup bazı yerleri not aldım.Okuduğum ikinci kişisel gelişim kitabı.Ağır biraz ama okunması gerekenlerden bence.

Kitaptan 6 Alıntı

şule uzundere 
 29 Eyl 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kaza geliyorum diyor ama anlayacağımız dilde söylemediği için bize demiyormuş gibi geliyor.

İyi Düşün Doğru Karar Ver, Doğan Cüceloğlu (Ege Cansen)İyi Düşün Doğru Karar Ver, Doğan Cüceloğlu (Ege Cansen)

"Yaptığımız şeyler için pişmanlık zamanla geçer, ne var ki, yapmadığımız şeylere pişmanlığın çaresi yoktur."
Sydney J. Harris

İyi Düşün Doğru Karar Ver, Doğan Cüceloğluİyi Düşün Doğru Karar Ver, Doğan Cüceloğlu

Hayallerini ‘kendi gücü’yle gerçekleştirebileceğine inanan insan şevklidir, inançlıdır ve yaşama sevinci vardır. Unutmayın ki, ‘Kişinin gelecekteki umudu, onun şimdiki gücünün kaynağıdır.'

İyi Düşün Doğru Karar Ver, Doğan Cüceloğluİyi Düşün Doğru Karar Ver, Doğan Cüceloğlu
şule uzundere 
29 Eyl 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Başarı mı dedin? Başarı tamamen şansa bağlıdır. İnanmazsan başarısız insanlara sor.

İyi Düşün Doğru Karar Ver, Doğan Cüceloğluİyi Düşün Doğru Karar Ver, Doğan Cüceloğlu

"Girişimci Tutum"un Tanımı:

GİRİŞİMCİ TUTUM: Kişi davranışını, içinde bulunduğu koşulların ötesinde kendi istediği amaçları gerçekleştirme yönünde kullanma gücüne sahiptir anlayışını belirten tutum!. Bu anlayışa göre, istersek çevresel koşulların ve onların uyardığı duygu ve heyecanların ötesine geçer, inandığımız ilkeleri davranışlarımızda yaşatabiliriz!.

İyi Düşün Doğru Karar Ver, Doğan Cüceloğlu (Sayfa 332)İyi Düşün Doğru Karar Ver, Doğan Cüceloğlu (Sayfa 332)