Giriş Yap

İyi Köpekler Kötü Köpekler Ve Kuzey Toprakları

8.610 üzerinden
50 Puan · 9 İnceleme
72 syf.
·
1 günde
·
Puan vermedi
"İyi Köpekler Kötü Köpekler Ve Kuzey Toprakları", romanları dışında London’ın 1902, 1906, 1907’de kaleme aldığı üç harika ve sıradışı köpek öyküsü içeriyor. ‘Vahşetin Çağrısı’nın 1903, ‘Beyaz Diş’in 1907’de yazıldığı düşünülürse, kitaptaki öykülerin, yazarın kapıldığı büyük yoğunlaşmanın ve gerçek tanışıklıkların ürünleri olduğu daha iyi anlaşılabilir. Jack London bu köpeklerle el sıkışmış, çok şey yaşamış ve paylaşmıştır belli ki. Öykülerde belirgin bir yaka silkme ruh hali, şikâyet tavrı ve hatta nefret duygusu egemen olsa da bu köpekler yazarın ‘yarı kurt adamlığının’ yansıması gibidirler. Öykülerdeki insanlar ile köpeklerin birbirlerine bakışı, karşılıklı hırlaşmaları hemen hemen aynıdır. Jack London nasıl çılgın kalabalığın dışında kalan bir yazarsa, onun köpekleri de sürüden ayrı oluşlarıyla anlam kazanırlar.
Reklam
65 syf.
·
2 günde
·
Beğendi
·
10/10 puan
Kahverengi Kurt, Ah O Benekli, Batard isimli üç hikayeden oluşuyor kitap. Kitap demişken aslında London’ın İyi Köpekler Kötü Köpekler ve Kuzey Toprakları isimli bir kitabı yok. Adı geçen üç hikayeyi bir araya toplayan Levent Cinemre bu şekilde isimlendirmiş. Üç hikayenin üçü de birbirinden güzel köpek hikayeleri benim favorim Benekli, London’ın mizah yönünü de görmüş oldum, çok güldüm. London seviyorsanız ve Vahşetin Çağrısı, Beyaz Diş kitaplarını beğendiyseniz mutlaka bu kısa hikayelere bir göz atmalısınız. Cinemre en iyi London çevirmenidir bence kitabın sonunda Çevirmenden İlgilisine Paylaşımlar bölümü harika olmuş ellerine sağlık…
72 syf.
·
1 günde
Yazarın farklı senelerde yazdığı üç öyküden oluşan; gayet akıcı, bir oturuşta bitirilecek nitelikte bir kitap. Üç öykünün de kahramanı köpek. Kahverengi Kurt sadakati anlatırken Batard köpeğe verilen sevgi gibi gösterilen öfkenin de karşılık bulacağını anlatıyor. Ah O Benekli ise okurken eğlenceli ama yaşanması zor bir fazla bağımlı( ya da yüzsüz mü demeliyim) köpek hikayesi aslında. Kitabın içeriği hakkında söylenecek hiçbir olumsuzluk olmasa da yayınevinin bariz hatasına şaşırdım. İlk öykü olan Kahverengi Kurt’ta dipnotlar vardı fakat hangi cümlenin dipnotu olduğu belli değildi. Nasıl gözden kaçırmışlar anlamadım. Keyifli okumalar.
72 syf.
·
1 günde
·
Beğendi
·
10/10 puan
Kitap Kahverengi Kurt, Ah O Benekli ve Batard adlı üç hikayeden oluşuyor. Hikayelerin hepsi çok güzeldi. Ben bu üç öykü arasından en çok Ah O Benekli ve Batard hikayelerini sevdim. Çevirmen Levent Cinemre'nin Jack London çevirmenliğini çok seviyorum. Hem kitabı çeviriyor, hem okunan hikayede sayfa altına yıldızlı notlar ekliyor, hem de sayfa sonunda ''çevirmeninden ilgilisine notlar'' bölümüyle hikayelerle alakalı çok güzel bilgiler veriyor. Hikayeleri okurken ayrı keyif, hikayelerle ilgili notları okurken ayrı keyif alıyorsunuz.
Reklam