·
Okunma
·
Beğeni
·
6523
Gösterim
Adı:
İyi Psikolog
Baskı tarihi:
Temmuz 2015
Sayfa sayısı:
272
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786053436522
Kitabın türü:
Orijinal adı:
The Good Psychologist
Çeviri:
Nil Karaca
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Pegasus Yayınları
Psikoterapinin gizemli dünyasının kapılarını aralayan derin bir roman…

Psikolog, günlerini anksiyete hastalarını tedavi ederek, üniversitede dersler vererek ve kendi karmaşık duygusal sorunlarına bir çözüm arayarak geçirmektedir. Rutin hayat düzeni terapilere saat dörtte gelmek isteyen yeni bir hastayı kabul etmesiyle bozulur. Söz konusu hasta birdenbire sahne korkusu geliştiren bir striptizcidir. Seanslar devam ettikçe genç kadının acıları ile sırları açığa çıkmaya başlar ve psikolog ilk kez tarafsızlık kabuğunda çatlaklar oluştuğunu, vakanın içine çekildiğini hisseder. Özel yaşamı ile profesyonel hayatı arasındaki duvarlar incelmeye başladıkça psikolog da kendini zayıf noktalarıyla ve çözülmemiş problemleriyle yüzleşirken bulur.

Psikolog Noam Shpancer, bu ilk romanında psikoterapiye ışık tutarak bir tabuyu yıkıyor ve hastalarıyla birlikte okuyucuları da terapi gizeminin kalbine götürüyor. Hepsinden önemlisi, hikâyede yer verdiği karakterler ve olaylar aracılığıyla insan ruhunda şaşırtıcı bir keşfe çıkıyor. İyi ya da kötü bütün duygular, korkular, güvensizlikler, koşullar ve kararlar bireylerin varlığını ortaya koyuyor.

"Shpancer iyi bir yazar. Psikolojik destek almak isteyenler bu kitabı okuyarak onları neyin beklediğini, bir terapistin neler yapabileceğini ya da yapamayacağını görebilir."
-Hamburger Abendblatt-

"Hikâyenin bir psikoloğun ağzından samimi bir dille kaleme alınmış olması okuyucuyu kendine çekiyor. Bu kitabı okuduktan sonra kendinizi terapiden çıkmış gibi hissedeceksiniz: hüzünlü ve biraz hırpalanmış ama geleceğe dair umutlu…"
-Stylist-

"Gerçek terapiden çok daha keyifli, eğlenceli ve ulaşılabilir olan bu zarif ve insancıl roman, okuyucunun önce rahatlayıp hayatını gözden geçirmesine, sonra da onu yaşamasına yardımcı oluyor." -Daily Mail-

"Noam Shpancer psikoterapinin gizli dünyasının kapılarını gerçekçi bir dille, tutkuyla ve zekâyla aralıyor. Üstelik yazarın edebi becerileri gerçekten takdire şayan. Güzel bir dil, hoş bir aşinalık hissi ve insan doğasına derin bir bakış sizi bekliyor. Çarpıcı bir çıkış romanı…"
-Jonathan Kellerman-

"Teori ve pratik arasındaki çatışmalara ve duygu karmaşalarına dair keyifli bir roman…"
-Schweriner Volkszeitung-

"Zekice kaleme alınmış, eğlenceli ve cesaretlendirici bir kitap. Her tuhaf davranış, kişinin akıl hastası olduğu anlamına gelmez."
-Margaret von Schwarzkopf, NDR1, Bücherwelt-

"Shpancer bir terapist olarak tecrübelerini eğlenceli ve aydınlatıcı bir hikâyede bir araya getirmeyi başarmış. Psikolojiyle ilgilenenleri bu kitapta pek çok değerli ipucu bekliyor."
-NDR Kultur-

"İyi Psikolog içinde fırtınalar kopan insanların hikâyesini anlatıyor. Küçük gözlemler, derin bir algı ve güçlü bir ateş…"
-Hr-Info, Büchercheck-

"Psikoterapinin kalbine ve bir terapistin yaralı ruhuna yapılan aldatıcı bir yolculuk… Şaşırtıcı derecede yetenekli bir yazarın kaleminden çıkmış. Tecrübeli bir doktorun alçak gönüllülüğü ve bilgeliği çerçevesinde çağrışımların ve sabrın gücüyle şekillenmiş. Bu kitabı sakın kaçırmayın!"
-Stephen White-

"Hayatı teorilerinin ötesine geçen bir bilişsel davranış terapistinin günlerine ve izlediği yöntemlere dair akıllıca kaleme alınmış, sürükleyici bir roman…"
-Lisa Appignanesi-
272 syf.
·2 günde·Beğendi·8/10
Bu tarz psikologlar yada psikiyatrlar tarafından yazılmış kitaplar okudum. Ve genelde bu terapistlerin fazlaca psikoanalitik yaklaşıma kaymaları beni rahatsız eder. İlk kez bir bilişsel davranışcı terapistin yazdığı bir roman okudum ve kesinlikle çok sevdim. Bunun sebebi muhtemelen benim de bu yöntemle çalışmak istemem ama olsun. Seansları çok kısa buldum. Gerçi adam ders kitabı yazmıyor kısa tutması normal ama yine de bana her şey üç dakikada bitiyor gibi geldi. Bu da pek hoş değildi. Yine de dediğim gibi kitabı sevdim çok iyi yada mükemmel olmasa da. Ayrıca kitabın basımını, yazı boyutunu falan da çok beğendim. Kitap gerçekten kolay okunuyor.
272 syf.
Okumaya başladığınız andan itibaren psikoloğun karşısında kendinizi terapi odasında buluveriyorsunuz. Çocukluğunuzdan başlanan geçmişinizde hayattaki tüm seçimlerinizden sorgulanırken aslında psikologların birer ''kiralık arkadaş'' olduklarını fark bile edemiyorsunuz. Farklı meslek grupları, takıntıları ve tedavi süreçleri. En çok da artık hayatınızda ''ama'' demek yerine '' ve'' demeyi öğreniyorsunuz. Keyifli okumalar...
272 syf.
·4 günde·6/10
Keyifle sıkılmadan okuyabilirsiniz.

Yazar gerçek hayatında da bir psikolog olarak olayları ele alış biçimiyle ve üslubuyla kendini sevdiriyor.
Çıkış kitabı olmasına rağmen aşina olduğumuz akıcılığa sahip.

Kişide düşüncelerini yargılayıp, derin algıların oluşmasına sebep oluyor. Okurken sık sık durup düşündüren, sorgulatan bir etkiye sahip..
Bana 'ama' yerine 've' kullanarak bakış açımızın, hissettiklerimizin nasıl değişebileceğini gösterdi. İnsana adete terapi uyguluyor, kişisel gelişim kitaplarının etkisi var diyebilirim.
Hepimizin hayatlarında korkularımızın yaşanmışlıklarımızın ufak tefek izleri görülür. Başa çıkabildiğimiz sürece ayakta kalırız. Bu kitapta da düşüncelerimizle herşeyin elimizde olduğunu göreceğiz ve tabi ki aşılmaz gibi görünen sorunların yardımla çözülebileceğini. Ben sevdim..

Danışmanlarıyla kurduğu iletişimi, kaygı bozukluğu yaşayan insanların hayatlarını büyük bir ilgiyle okudum.
Özellikle ders verdiği öğrencileriyle olan bölümleri, o muhteşem örneklerini bu türün takipçilerinin de seveceğine eminim. Kesinlikle düşüncelerinizde farklılıklar yaratacaktır.

Okumak isteyen herkese bir terapistin yol gösterişini bir öğretmenin adeta hayat dersi gibi ders verişini anlatan bu romanı tavsiye ederim.
272 syf.
·3 günde·8/10
Psikoloji ile ilgilenenlerin ojuması gereken bir kitap. Yer yer derste hissediyorsunuz bazen psikolog olduğunuzu hissediyorsunuz, güzeldi. Dersler biraz sıkıcı geçti ama tabii kişisel görüşüm. Bir de kitabın sonu biraz sade kalmış gibiydi.
"Peki, neyin normal olduğuna kim karar veriyor." diye atıldı eric. "ayrıca normal olan neden iyi olmak zorunda?
Normal her zaman iyi değildir.bir zaman kölelik normaldi.
O zaman köleler kaçmak istediğinde pisikologlar onları kalmaya mı ikna edecekti?"
272 syf.
·Puan vermedi
Olay bir striptizcinin birden bire ortaya çıkan sahne korkusunu yenmek için bir psikoloğa başvurmasıyla başlıyor.
Psikologla kadın arasında geçen konuşmaları sevdim ama adam aynı zamanda üniversitede ders veriyor ve derste anlattıklarını pek anlamadım. Bunun için biraz psikoloji birikimi olması gerekiyor sanırım. Ana hatlarıyla güzel bir kitaptı. Fakat tam olarak anlamak için bir kaç yıl sonra tekrar okuyacağım
272 syf.
·4 günde·Beğendi·8/10
Yalın bir halde yazılmış kitap boğmuyor ve çok fazla terimler içermediğinden su gibi akıp gidiyor.
Seanslar çok kısa tutulmuş zaten amaçta terapi seansları değilmiş diye düşünyorum.
Kitaptaki örneklendirmeler hoştu netice itibariyle okunmaya değer bir kitap...
272 syf.
·Puan vermedi
Genelde anksiyete hastalarıyla çalışan ve aynı zamanda üniversitede ders veren bir Psikologun yaşamını anlatıyor. Tiffanny adında bir striptizci sahne korkusu yaşadığı için bu psikologa geliyor ve danışanı striptizci ile geçen terapiler devam ederken Psikolog kendi özel yaşamıyla ilgili çözülmemiş problemlerle yüzleşirken buluyor kendini.
Kitap genel olarak üç kısımda ilerliyor; Psikologun üniversitede verdiği dersler, sevdiği kadın Nina ile olan ilişkisi ve danışanı striptizci Tiffanny ile yaptığı seanslar. Bu üç kısım bir döngü halinde sırayla ilerliyor ve kitabın sonuna geliyorsunuz. Ben en çok Psikolog’un üniversitede verdiği dersleri keyif alarak okudum. Ve kitabın böyle bir döngü şeklinde ilerlemesi kitaptan sıkılmamama sebep oldu. Kendimi hem psikoloji dersinde hissettim -ki üniversitede çok sevdiğim derslerden birisidir - hem de kendimi seansta hissettim karşımda ki benim danışanım olsaydı ben nasıl yaklaşırdım diye kendi kendime sorular sordum. Yazarın psikolog olması kitabı daha gerçekçi kılan bir unsur.
Kitabı genel olarak beğendim ama kitapta garipsediğim 2 durum vardı. Birincisi kitabın bir sonu yok, kitap havada bitiyor. Sanki kitaptaki Psikolog’un hayatından bir kesiti alıp okumusum gibi. Acaba ikinci bir kitap olacak mı diye düşündüm ama bu konu hakkında bir bilgim yok. Psikologun yaşamına tepeden inip hayatının bir bölümüne misafir olmuş gibi hissediyorum kendimi. Kitabın sonu beni tatmin etmedi arkadaşlar. İkincisi üçüncü kişinin bakış açısından yazıldığı için başta kitaba ısınamamıştım.
Kitapta bence çok iyi tespitler ve güzel örnekler vardı. Terapi süreci ile ilgili yol gösterici bir kitap.
Psikolojiye ilgi duymuyorsanız kitap sizi sıkabilir. Sonu tatmin etmese de ben keyif alarak okudum. Psikolojiye ilgi duyanlara tavsiye ederim.
272 syf.
·3 günde·Puan vermedi
Herkese merhabalarbu kitabin benim icin degeri cok buyuk(tabi hepsinin oyle caktirmayin)saka bir yana bu degerin buyukluk sebebi hem psikolojiye asiri ilgi duymam hem de bu konuda cok kitap okumama ragmen nedense beni eglendiren sanki gercek bir terapinin ortasidaymisim gibi bir hissiyat veren bu kitabi sizlere de tavsiye ederim kitapda beni rahatsiz eden tek nokta sanki bazi bolumlerin biraz eksik gibi olmasiydi ama yine de bir goz atin bence.
272 syf.
·3 günde·Beğendi·7/10
Kitapta kaygı problemi olan insanlara danışmanlık yapan bir psikologun kişisel hayatı, üniversitede verdiği dersi ve özel kliniğinde yaptığı danışmanlıkları( özellikle striptizci olan fakat dans etmeye korkan bir kadın) anlatıyor. Karakterin olaylara bakış açısı ve öğrencilerine dersi anlatış şekli gerçekten muazzam. ''Keşke gerçek hayatta da bu şekilde ders anlatan hocam olsaydı.'' dedim kitabı okurken.
272 syf.
·Puan vermedi
Bir psikiyatristin gizli defterini okumuş olan bunuda zevkle okuyacaktır diye düşünüyorum. Bu kitabı ilk gördüğümde aklıma Bir psikiyatristin gizli defteri gelip almıştım.
'' Her poker masasında bir enayi vardır. Etrafına baktığında bir enayi göremiyorsan, o enayi sensindir.''
'' Bir erkek yirmilerinde yalnızsa bekar, orta yaş dönemlerinde yalnızsa tek başına, ilerleyen yaşlarında yalnızsa terk edilmiştir.''
Sokrates, "Sorgulanmamış hayat yaşanmaya değmez," der. Ben de yaşanmamış hayat sorgulanmaya değmez, diyorum.
Noam Shpancer
Sayfa 58 - Pegasus Yayınları

Kitabın basım bilgileri

Adı:
İyi Psikolog
Baskı tarihi:
Temmuz 2015
Sayfa sayısı:
272
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786053436522
Kitabın türü:
Orijinal adı:
The Good Psychologist
Çeviri:
Nil Karaca
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Pegasus Yayınları
Psikoterapinin gizemli dünyasının kapılarını aralayan derin bir roman…

Psikolog, günlerini anksiyete hastalarını tedavi ederek, üniversitede dersler vererek ve kendi karmaşık duygusal sorunlarına bir çözüm arayarak geçirmektedir. Rutin hayat düzeni terapilere saat dörtte gelmek isteyen yeni bir hastayı kabul etmesiyle bozulur. Söz konusu hasta birdenbire sahne korkusu geliştiren bir striptizcidir. Seanslar devam ettikçe genç kadının acıları ile sırları açığa çıkmaya başlar ve psikolog ilk kez tarafsızlık kabuğunda çatlaklar oluştuğunu, vakanın içine çekildiğini hisseder. Özel yaşamı ile profesyonel hayatı arasındaki duvarlar incelmeye başladıkça psikolog da kendini zayıf noktalarıyla ve çözülmemiş problemleriyle yüzleşirken bulur.

Psikolog Noam Shpancer, bu ilk romanında psikoterapiye ışık tutarak bir tabuyu yıkıyor ve hastalarıyla birlikte okuyucuları da terapi gizeminin kalbine götürüyor. Hepsinden önemlisi, hikâyede yer verdiği karakterler ve olaylar aracılığıyla insan ruhunda şaşırtıcı bir keşfe çıkıyor. İyi ya da kötü bütün duygular, korkular, güvensizlikler, koşullar ve kararlar bireylerin varlığını ortaya koyuyor.

"Shpancer iyi bir yazar. Psikolojik destek almak isteyenler bu kitabı okuyarak onları neyin beklediğini, bir terapistin neler yapabileceğini ya da yapamayacağını görebilir."
-Hamburger Abendblatt-

"Hikâyenin bir psikoloğun ağzından samimi bir dille kaleme alınmış olması okuyucuyu kendine çekiyor. Bu kitabı okuduktan sonra kendinizi terapiden çıkmış gibi hissedeceksiniz: hüzünlü ve biraz hırpalanmış ama geleceğe dair umutlu…"
-Stylist-

"Gerçek terapiden çok daha keyifli, eğlenceli ve ulaşılabilir olan bu zarif ve insancıl roman, okuyucunun önce rahatlayıp hayatını gözden geçirmesine, sonra da onu yaşamasına yardımcı oluyor." -Daily Mail-

"Noam Shpancer psikoterapinin gizli dünyasının kapılarını gerçekçi bir dille, tutkuyla ve zekâyla aralıyor. Üstelik yazarın edebi becerileri gerçekten takdire şayan. Güzel bir dil, hoş bir aşinalık hissi ve insan doğasına derin bir bakış sizi bekliyor. Çarpıcı bir çıkış romanı…"
-Jonathan Kellerman-

"Teori ve pratik arasındaki çatışmalara ve duygu karmaşalarına dair keyifli bir roman…"
-Schweriner Volkszeitung-

"Zekice kaleme alınmış, eğlenceli ve cesaretlendirici bir kitap. Her tuhaf davranış, kişinin akıl hastası olduğu anlamına gelmez."
-Margaret von Schwarzkopf, NDR1, Bücherwelt-

"Shpancer bir terapist olarak tecrübelerini eğlenceli ve aydınlatıcı bir hikâyede bir araya getirmeyi başarmış. Psikolojiyle ilgilenenleri bu kitapta pek çok değerli ipucu bekliyor."
-NDR Kultur-

"İyi Psikolog içinde fırtınalar kopan insanların hikâyesini anlatıyor. Küçük gözlemler, derin bir algı ve güçlü bir ateş…"
-Hr-Info, Büchercheck-

"Psikoterapinin kalbine ve bir terapistin yaralı ruhuna yapılan aldatıcı bir yolculuk… Şaşırtıcı derecede yetenekli bir yazarın kaleminden çıkmış. Tecrübeli bir doktorun alçak gönüllülüğü ve bilgeliği çerçevesinde çağrışımların ve sabrın gücüyle şekillenmiş. Bu kitabı sakın kaçırmayın!"
-Stephen White-

"Hayatı teorilerinin ötesine geçen bir bilişsel davranış terapistinin günlerine ve izlediği yöntemlere dair akıllıca kaleme alınmış, sürükleyici bir roman…"
-Lisa Appignanesi-

Kitabı okuyanlar 214 okur

  • Gül Demircan
  • Ümran
  • Fatma Nur Dede
  • Devrim Kaya
  • Havva Öğmen
  • Öznur Sümer
  • HK.
  • Almina Gürel
  • Aysun can
  • Canan Anasız

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%5.1
14-17 Yaş
%7.7
18-24 Yaş
%30.8
25-34 Yaş
%30.8
35-44 Yaş
%20.5
45-54 Yaş
%5.1
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%0

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%86.5
Erkek
%13.5

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%11.4 (8)
9
%20 (14)
8
%22.9 (16)
7
%21.4 (15)
6
%11.4 (8)
5
%5.7 (4)
4
%2.9 (2)
3
%0
2
%1.4 (1)
1
%2.9 (2)