İyiliği Emretmek ve Kötülükten Menetmek

·
Okunma
·
Beğeni
·
69
Gösterim
Adı:
İyiliği Emretmek ve Kötülükten Menetmek
Sayfa sayısı:
120
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789757422709
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Hisar Yayınevi
Kitaba henüz inceleme eklenmedi.
Eğer münkerleri düzeltmekle meşgul olmak kendisini nafaka temin etmek için çalışmaktan alıkoyacaksa durumuna bakılır: Eğer kendisine yetecek kadar nafakası varsa bunları düzeltmekle meşgul olmalıdır. Fazla dünya malı elde etmek için uyarmayı terk etmesi caiz olmaz.
Peygamber(s.a.v) in kızıl deve üzerinde Arafat'tan ayrılırken gördüm. Önünde ne kimse dövülür ne de kimse kovulurdu. Veya kimseye "açılın açılın"da demezdi. Ey müminlerin emiri! Senin bu seferinde mütevazi olman kibirli ve zorlayıcı olmandan daha hayırlıdır.
Kim bir günaha şahit olup da müdahale etmeksizin sadece onu kötü bulursa, o kişi, sanki o günahı işlemiş gibi olur. Kim de onu gizlerse, onu sevmiş, hoş görmüş olur. O takdirde sanki o, günaha iştirak etmiş gibi olur.
Onlar da ölüp gittikten sonra minberlerin başlarında bildiklerini söyleyen Münker gördüklerini yapan bir kavim gelir. Sizler bu durumu gördünüz vakit her Müminin üzerine onların bu duruma karşı çıkması cihat etmesi farzdır. Eğer eliyle cihada gücü yetmiyorsa diliyle, onunla da gücü yetmiyorsa kalbiyle cihat etsin. "Bunların dışındaki durumda İslam ve Müslümanlık yoktur."
“Ey iman edenler! Haktan ayrılmayın.
Adaleti yerine getiren hâkimlerden ve Allah için doğru söyleyen insanlardan olun. Şahitliğiniz, kendinizin veya ebeveyninizin ya da akrabanızın aleyhine olsa bile (doğruluktan ayrılmayın)
(Nisa 4/135)
Hasan Basrî Hazretlerinin anlattığına göre, şehitlerin en üstün derecelisi, zalim bir sultana karşı, emr-i bil ma’rûf ve nehy-i anil münker yapan ve bu sebepten dolayı öldürülen kişidir.
İşte bu şehidin cennetteki derecesi, Hz.Hamza (r.a) ile Hz.Ca’fer (r.a) arasındadır.
Resûlullah (s.a.v) Efendimiz yine şöyle buyurmuştur:
“Siz, ya iyiliği emredersiniz ve kötülükten menedersiniz. Ya da Allah (c.c) sizin üzerinize, kötü olanlarınızı musallat eder.
Bkz. Mecmeu’z-Zevâid 7/366

Kitabın basım bilgileri

Adı:
İyiliği Emretmek ve Kötülükten Menetmek
Sayfa sayısı:
120
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789757422709
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Hisar Yayınevi

Kitabı okuyanlar 12 okur

  • Muhammed Çınar
  • Cihan GENÇ
  • BEYZA
  • Burcu
  • yıldırım kerem çambel
  • Hilal Yazıcı
  • Oğuzhan Âsım Güneş
  • Şeyda Yazıcı
  • z
  • Selahaddin KORALAY

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%40 (2)
9
%20 (1)
8
%40 (2)
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0